Vo Francúzsku svitá na iné časy. Čo sa týka vysokej politiky, viacerí jej mocní vypadli z hry a v ringu zostali len noví centristi v strane En Marche!, ktorú založil narýchlo na kolene bez detailne prepracovaného volebného programu mladý 39-ročný Emmanuel  Macron. A samozrejme Marine Le Penová, ktorá sa najnovšie vzdala predsedníckeho kresla vo FN.

Macronove priority sú hlavne v ekonomickej sfére, kde však uvádza viaceré kontroverzné zmeny, z ktorých nevyplývajú želané účinky nápravy v hospodárstve podľa zahraničných komentátorov. Nech je ako chce, ekonomika je jediná téma, ktorú detailne ošetril viacerými opatreniami.

Podľa Le Monde chce Macron urobiť tieto daňové a hospodárske úpravy:

  • predefinovať pravidlá výpovedí pracovníkov
  • bojovať proti daňovej optimalizácii veľkých skupín na Internete (nadnárodné firmy si majú priznávať podiely z daní v EÚ), jedná sa o Apple v Írsku a iné, ktoré si ukladajú zisky v daňových rajoch.
  • navrhuje založiť rady bdelosti spolu s predstaviteľmi iných asociácií vrátane mimovládnych
  • posilnenie antidumpingových procedúr
  • navrhuje vytvoriť pozíciu komerčného európskeho prokurátora dozorujúceho obchodné dohody, hlavne o životnom prostredí a sociálnych podmienkach
  • vyjednávať o dohode medzi EÚ a Čínou v oblastiach bezpečnosti, obchodu a ekológie
  • dodržiavať dohodu CETA s Kanadou
  • štrukturálny deficit znížiť o 0,5% HDP do 2022 a neprekročiť celkovo 3% požadované EÚ od roku 2017
  • sociálnu celoeurópsku harmonizáciu – vzdelanie v profesiách, zdravie, zamestnanosť

Emmanuel Macron si narýchlo spichol program, aby mohol založiť novú stranu, ktorá ho vynesie do elitnej politiky a do prezidentskej kampane. Preto nie je celkom isté, že jeho názory, ktoré sa uvádzajú v porovnaniach politikov napríklad  v Le Monde, Paris Match či Le Figaro budú platné aj po prípadnom víťazstve v druhom kole. V Le Monde dnes uviedol, že v žiadnom prípade nebude meniť svoj volebný program pred druhým kolom volieb.

Veľmi pravdepodobné je, že ako nový prezident zmení názory, o ktorých sa už vyjadril alebo uvedie celkom nové témy, do ktorých sa doteraz príliš nepúšťal. Jeho centristický politický profil je dosť neutrálny, čo asi nebude stačiť voličom z pravej strany a nacionalistom z Front National a ani voličom v celom spektre ľavice.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Emmanuel Macron: ekonomika nie je všetko /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/Emmanuel_Macron_crop-1-e1493160077956.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/Emmanuel_Macron_crop-1-e1493160077956.jpgadminKomentárePolitikaFrancúzsko,Prezidentské voľby FrancúzskoVo Francúzsku svitá na iné časy. Čo sa týka vysokej politiky, viacerí jej mocní vypadli z hry a v ringu zostali len noví centristi v strane En Marche!, ktorú založil narýchlo na kolene bez detailne prepracovaného volebného programu mladý 39-ročný Emmanuel  Macron. A samozrejme Marine Le Penová, ktorá sa najnovšie vzdala predsedníckeho kresla...