Emmanuel Macron a Brigitte Macronová

Emmanuel Macron sa narodil 21. decembra 1977. Je to politik vzišlý z ľavice, ktorý však vykazuje vlastnosti pravičiara. Minister hospodárstva medzi rokmi 2014 až 2016. Bol poradcom Francoisa Hollanda počas jeho mandátu v Elyzejskom paláci.

Ako liberál založil v apríli 2016 vlastnú stranu En Marche!, aby sa mohol zúčastniť blízkych prezidentských volieb v roku 2017. Zacítil príležitosť potom, ako Hollande vyhlásil, že sa nezúčastní ďalších volieb a ako Fillon prakticky prepadol na konci roka 2016 kvôli konfliktu záujmu priamo v rodine.

Macron je ženatý s Brigitte Trogneuxovou od roku 2007. Táto možno budúca prvá dáma je údajne staršia od manžela o 24 rokov.

Strana, ktorú založil, začala prosperovať na troskách Socialistickej strany, ktorá stratila šance vďaka svojmu vodcovi Hollandovi.

Emmanuel Macron sa po jedinom roku od založenia En Marche! stal prvým kandidátom do kresla prezidenta po prvom kole volieb. Zatiaľ vyzerá s trojpercentným náskokom pred Marine Le Penovou na jasného víťaza.

Nie je však jasné, ako to Le Penová zorganizovala a či nemá v rukáve nejakého žolíka v podobe ukrytých voličov, ktorí sa vystrčia von v druhom kole volieb.

Macron má naproti tomu nielen jasnú voličskú základňu v osobách, ktoré sa vydeľujú voči krajnej nacionalistke v predsedníckej funkcii Front National, ale i podporu iných politikov. Napríklad  Bernard Cazeneuve, terajší premiér krajiny, apeloval na voličov hlasovať v prospech Macrona.

No nie je to len ľavica, ktorá drží stranu tomuto 39-ročnému politikovi, aj pravičiar Christian Estrosi, postava pravice, bol celkom prvý, kto vyzýval voliť Macrona po eliminácii šancí pravičiara Fillona v afére Penelopagate.

V túto nedeľu bol Estrosi prvým lídrom pravice, ktorý vyslovil svoju podporu vodcovi En Marche! a vyzval všetkých voličov, aby zaňho išli hlasovať.

Emmanuel Macron má určitú výhodu serióznosti v očiach voličov v tom, že je mu ako bývalému ministrovi hospodárstva jasný ekonomický model Francúzska. Má vcelku jasno v tom, aké ciele v ekonomike treba sledovať. Aspoň takto si to predstavujú voliči. Hlavnú výhodu však má, že nie sú ďalší kandidáti, ktorí by mohli vyhovieť strachu a potrebám frncúzskych davov pri urnách.

Jeho meno bolo prvé v poradí najcitovanejších vo webovej aplikácii „Le Poids des Mots“ (Váha slov), keď jeho meno spomenuli 484 krát v prejavoch osoby ako Marine Le Penová, F. Fillon a F. Hollande. Teda všetko jeho protivníci v kampani.

Macron sa snažil počas kampane v prvom kole volieb predstavovať ako kandidát schopný „zaistiť bezpečnosť“ Francúzov  v prostredí hrozieb terorizmu a objavil sa po boku ministra obrany Jean-Yvesa Le Driana na mítingu v Nantes. V inom prejave napadol F. Fillona, že počas jeho mandátu premiéra zrušil 50 tisíc pracovných miest v poriadkových a bezpečnostných silách.

39-ročný Macron chce ukázať svoju schopnosť  riešiť  hrozby, ktoré sa začali prejavovať  od roku 2015  sériou atentátov, ktoré uviedli Francúzsko do výnimočného stavu. Uvidíme.

©Ľudmila Balážová-Marešová

zdroje: Paris Match, Le Figaro, Le Monde

Uložiť

Uložiť

Emmanuel Macron a jeho rýchly postuphttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/Emmanuel_Macron_crop-e1492983375598.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/04/Emmanuel_Macron_crop-e1492983375598.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,Prezidentské voľby FrancúzskoEmmanuel Macron sa narodil 21. decembra 1977. Je to politik vzišlý z ľavice, ktorý však vykazuje vlastnosti pravičiara. Minister hospodárstva medzi rokmi 2014 až 2016. Bol poradcom Francoisa Hollanda počas jeho mandátu v Elyzejskom paláci. Ako liberál založil v apríli 2016 vlastnú stranu En Marche!, aby sa mohol zúčastniť blízkych prezidentských volieb...