Foto: wikipedia.en
Foto: wikipedia.en

Eminem dal nový rap vo svojom novom freestylovom videu, v ktorom spieva o príbehu americkej speváčky Lany del Rey ako jej dali facku. Eminem uvádzal novú kompiláciu Shady XV, v ktorej sa vyskytujú tieto verše:„“I may fight for gay rights, especially if they dyke is more of a knockout than Janay Rice/ Play nice? Bitch I’ll punch Lana Del Rey right in the face twice, like Ray Rice in broad daylight in the plain sight of the elevator surveillance/ Til her head is banging on the railing, then celebrate with the Ravens.”

Eminem sa odvoláva na práve vyhodeného hráča NFL (Národná futbalová liga) Raya Riceho po vynorení sa záberov ako útočí na svoju snúbenicu (Ray Rice). V minulosti bola Del Rey veľkou fanynkou Eminema, ako sa priznala v jednom intervjú: “Skutočne zmenil môj život. Nevedela som, že hudba môže byť inteligentná. Nerýmuje kvôli rýmom. Preto si myslím, že teraz môžem hovoriť o spôsobe ako sa veci robia. On je génius.“

Eminem má na svojom konte už viacej útokov voči pop stars. Vo svojich textoch už napadol Christinu Aguileru, ktorej song Bagpipes from Baghdad (Gajdy z Bagdadu) zhanobil vzťah Mariah Carey s jej manželom Nickom Cannonom.

Vzhľadom k tomu, aká „firemná kultúra“ vládne v hip hope, a to, že sa vzájomné „dissovanie“ považuje za štýlotvorný prvok v rapovaní a v celom žánri hiphopu, sa netreba čudovať, že práve najvyšší rapper udržiava túto tradíciu.

Veľmi podobná kauza vypukla v médiách na Slovensku a dostala sa dokonca aj do parlamentu, kde vyvolala poľutovaniahodne smiešnu diskusiu založenú na bulvárnych dezinterpretáciách. Raper Ego to prehnal presne v štýle hiphoperského dissovania, no želanie smrti deťom napadnutého A. – bývalého spolučlena správnej rady, ktorá prerobila 1 milión € akože – bolo opozíciou primyslené. Najtrápnejšie na tom je, že práve poslankyne Ego.

Ego. Foto: Hudba.sk http://hudba.zoznam.sk/ego/fotky/20833/

a poslanci, ktorí si ventilovali svoje etické emócie, sa nechali zle informovať priamo na zasadaní NR SR a prisúdili Egovi aj to, čo nepovedal.

Hiphoperský terén je taký, že sa v ňom ide na doraz, a keď nejaký produkčný tím chce predávať svoje tracky, tak je schopný naozaj ísť na ostrie britvy. Ak sa repovanie pravdy nevie udržať v medziach zákona ani slušnosti, je chyba aj v autoroch aj v samotnom hudobnom žánri, korý slúži viacmenej ako boxovacie vrece pre neventilovanú nahnevanosť.

Text redakcia Svet v preklade

Zdroj:The Guardian

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Eminem-287x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Eminem-300x300.jpgadminKultúraHudbaEminem dal nový rap vo svojom novom freestylovom videu, v ktorom spieva o príbehu americkej speváčky Lany del Rey ako jej dali facku. Eminem uvádzal novú kompiláciu Shady XV, v ktorej sa vyskytujú tieto verše:„“I may fight for gay rights, especially if they dyke is more of a knockout than Janay Rice/...