Zaujímavé mierové a ekonomické riešenie migrantského problému vymyslel Egypťan Sawiris, ktorý je majiteľom egyptskej telekomunikačnej medzinárodnej siete.

Egyptský miliardár Naguib Sawiris sa ponúkol, že kúpi grécky alebo taliansky ostrov a ponúkne tam bydlisko tisícom ľudí, ktorí utiekli zo Sýrie a iných vojnových krajín.
Telekomunikačný magnát najprv oznámil svoju iniciatívu na Twitteri.
„Grécko alebo Taliansko mi predá ostrov, ktorý vyhlási nezávislosť a prijme migrantov a ponúkne im prácu na výstavbe ich novej vlasti“, napísal.

Viac ako 2300 ľudí zomrelo na mori skúšajúc dostať sa do Európy od januára 2015, mnohí z nich Sýrčania, ktorí utiekli z ich krajiny po štyri a pol roku vojny.
Sawiris povedal v televíznom intervjú, že k jeho plánu by sa mohli vyjadriť vlády Grécka a Talianska.
Keď sa ho agentúra AFP opýtala, ako si myslí, že by to mohlo fungovať, povedal: „Isteže je to realizovateľné.“
„Existujú desiatky ostrovov, ktoré sú opustené a mohli by ubytovať stovky až tisíce utečencov.“
Sawiris povedal, že jeden grécky či taliansky ostrov by mohol stáť medzi 10 až 100 mil. USD, ale dodal, že „hlavnou vecou je investícia do infraštruktúry“.
Tu by mohli získať domov ľudia, ktorí začnú zamestnávať ľudí na výstavbe domov, škôl, univerzít a nemocníc.
„A ak sa veci zlepšia, možno budú chcieť ísť naspäť (do svojej domoviny)“, hovorí Sawiris, ktorého rodina založila populárny rezort El Gouna na egyptskom pobreží Červeného mora.

Uznáva, že taký plán má viaceré výzvy, vrátane ťažkostí s Gréckom a Talianskom ohľadne predaja ostrova, vrátane zákonodarstva a colných regulácií.
Ale tí, ktorí hľadajú útočisko, s nimi sa nezaobchádza ako s „ľudskými bytosťami“, hovorí. „Spôsob, akým sa s nimi zaobchádza teraz, je spôsob akým sa zaobchádza s dobytkom.“
Sawiris je výkonným riaditeľom Orascom TMT, ktorá operuje v sieti mobilných telefónov v mnohých krajinách Stredného východu a afrických krajinách spolu s Kóreou aj prostredníctvom podmorských komunikačných sietí.
Takisto vlastní Egyptský televízny kanál.
Zdroj: Your Middle East
Preklad: redakcia SvP

foto: wikimedia commons

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/EgyptanSawiris.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/EgyptanSawiris.jpgadminPolitikaBlízky Východ,islam,Migrácia v EÚZaujímavé mierové a ekonomické riešenie migrantského problému vymyslel Egypťan Sawiris, ktorý je majiteľom egyptskej telekomunikačnej medzinárodnej siete. Egyptský miliardár Naguib Sawiris sa ponúkol, že kúpi grécky alebo taliansky ostrov a ponúkne tam bydlisko tisícom ľudí, ktorí utiekli zo Sýrie a iných vojnových krajín. Telekomunikačný magnát najprv oznámil svoju iniciatívu na Twitteri. „Grécko...