Egyptské bezpečnostné sily uskutočnili akciu v Rafahu - v pohraničnom pásme Gazy - 29.10.2014 proti džihádistom z Ansar Beit Al-Maqdis. Na obrázku je výbuch počas tejto akcie. foto:Le Monde
Egyptské bezpečnostné sily uskutočnili akciu v Rafahu – v pohraničnom pásme Gazy – 29.10.2014 proti džihádistom z Ansar Beit Al-Maqdis. Na obrázku je výbuch počas tejto akcie. foto:Le Monde

Egyptská skupina džihádistov Ansar Beit Al-Maqdis (Jeruzalemskí partizáni) oznámila v pondelok 10. 11. 2014 svoju príslušnosť k ISIS. Skupina umiestnená na Sinajskom polostrove od 2011 zosilnila svoje akcie proti egyptským bezpečnostným silám po zosadení islamistického prezidenta Mohammeda Morsího 3. júla 2013. Bojová sila viac ako stovky militantov uskutočnila viaceré útoky od Sinaja po centrum egyptského hlavného mesta zabijúc stovky osôb.

Dominique Thomas, špecialista na hnutie džihádu na Vysokej škole sociálnych štúdií (EHESS), dekódoval pre Le Monde príslušnosť tejto skupiny ku ISIS v nasledovnom intervjú.

Aké má príznaky táto príslušnosť?

Dominique Thomas: Toto je prvý skutočný úspech ISIS v rámci spolupráce týchto skupín v regióne. Naproti tomu, ISIS doteraz profitoval z malých disidentských skupín alebo rôznych osamelých indivíduí. V Ansar Beit Al-Maqdis získal skupinu, ktorá už tri roky funguje a je veľmi dobre fixovaná na Sinajskom polostrove a zostavila skupinu riadiacu vzburu egyptskej armády. Je prekvapením vidieť ISIS značkovať svoje teritórium v Egypte, ktorý je historicky materským územím Al-Qaidy, s osobnosťami ako je jej súčasný šéf Egypťan Ayman Al-Zawahiri.

Ansar Beit Al-Maqdis sa vždy oddeľoval a chcel byť nezávislý od Al-Qaidy. V organizácii boli určité intenzívne debaty, ktoré môžu vysvetliť zlyhania v posledných dňoch, predošlé oznámenia o spojení sú zároveň dementované. V poslednom čase boli adresované správy čím ďalej tým viac presnejšie od egyptských spolubojovníkov prítomných na sýrskom a irackom fronte, ktorých počet je ťažké vymedziť, o ich kontakte v Egypte na ISIS.

Tieto vzťahy mohli byť hrané. Určití militanti sa vrátili do Egypta pred niekoľkými mesiacmi a určití sa zúčastnili akcií v mene Ansar Beit Al-Maqdis.

Aké zmeny môžu spôsobiť tieto vzťahy?

Toto je symbolické víťazstvo ISIS, ktoré však nemení základné veci. Niet veľkých príchodov militantov zo Sýrie a Iraku. Skupina sa skladá z 95% z Egypťanov, ľudí, ktorí patria ku kmeňom severného Sinaja a mohli by byť úspešní v tomto materskom lokálnom prostredí. To je známka opakovanej chyby majúcej dopad na operačné podmienky.

Je treba sa pozrieť, či sa organizácia ide celkom rozhodnúť, kto bude prijatý do ISIS. Toto by sa mohlo v teréne prejaviť ako viditeľná radikalizácia akcií Ansaru Beit Al-Maqdisu podľa modelu ISIS, ako eliminácia civilov, ktorí sa dávajú na pochod. Mohlo by to rovnako mať domino efekt v regióne s možnými spojencami ISIS v Lýbii alebo Tunisku. Je príliš skoro povedať to. Skupina ako Ansar Al-Charia v Lýbii zostáva veľmi starostlivá voči svojej nezávislosti.

Egyptskí predstavitelia chcú pokračovať v boji proti terorizmu, ale mali by teraz povedať, že bojujú tiež proti ISIS. Toto by mohlo doviesť Egypt k výhode v koalícii proti ISIS ale tiež , hlavne, v lýbijskom konflikte.

Nápad regionálnej koalície bojovať proti džihádistom vzišiel zo Saudskej Arábie a SAE, no je ešte hmlistý.

Egypt posilnil svoju antiteroristickú kampaň na Sinaji v súvislosti s novým útokom džihádistov 24. októbra 2014. Aký je súčasný stav v teréne?

Ansar Beit Al-Maqdis je vo fáze opätovného odrazu. Skupina utrpela údery v operáciách, ktoré viedli egyptské bezpečnostné sily na polostrove. Ansar nie je viac schopný viesť akcie na svojom vlastnom teritóriu tak, ako to mohol urobiť v minulosti v Káhire, Ismailii, atď. Jeho posledné útoky ustúpili za niekoľko týždňov pred exekúciami kolaborantov a zatýkaním informátorov.

Ansar poslal správy bezpečnostným silám a ich rodinám tiež aj kmeňom, aby ich varoval, že bude pokračovať vo zvyšovaní akcií proti bezpečnostným silám a apeloval, aby sa nespájali s oficiálnymi autoritami. Intenzifikácia antiteroristického ťaženia by mohla mať dopad na jeho (Ansaru) schopnosť sa premiestňovať, spájať a kamuflovať sa. (Ansar) disponuje podporou v jaskyniach v džebel Al-Arab takisto ako v trojuholníku okolo Šejk Zuhejr, ale treba sa pozrieť, ktoré sú ich konexie v sektoroch miest.

Zdroj: Le Monde, Hélène Sallon
©preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Egzptske-Bezpecnostne-silyV-Rafahu.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/Egzptske-Bezpecnostne-silyV-Rafahu-300x300.jpgadminPolitikaislam,Stredný východEgyptská skupina džihádistov Ansar Beit Al-Maqdis (Jeruzalemskí partizáni) oznámila v pondelok 10. 11. 2014 svoju príslušnosť k ISIS. Skupina umiestnená na Sinajskom polostrove od 2011 zosilnila svoje akcie proti egyptským bezpečnostným silám po zosadení islamistického prezidenta Mohammeda Morsího 3. júla 2013. Bojová sila viac ako stovky militantov uskutočnila viaceré útoky od...