Svet nemôže prijať „efektivitu“ ako ospravedlnenie za to čo je v podstate „kriminálne správanie“ zo strany CIA, povedal bývalý NSA spolupracovník a whistleblower Edward Snowden pre Amnesty International cez video-linku Paríž-Moskva.
Snowden, ktorý sídli v Rusku a má tam udelený azyl, povedal pre AI, že morálka nemôže byť odhodená nabok kvôli tzv. „efektivite“, keď to potrebujú aktivity CIA.


„Vláda môže povedať, že znásilnenie má pozitívny efekt, pretože máme demografickú krízu v krajine… Efektivita nemá miesto v debate o dobre a zle“ povedal Snowden na otázku o tom, či je USA v hlbokej morálnej kríze.
„Report Senátu je dobrý krok napred v zmysle oboznámenia sa s realitou, s ktorou máme dočinenia. Ale toto neznačí nič pre predstaviteľov štátu, ktorí nariadili také správanie a pre dôstojníkov, ktorí sa aktuálne priamo zúčastnili na mučení.“
Snowden zdôraznil incidenty volajúc po zodpovednosti radšej ako zdanlivej odmene za podniknuté akcie mučenia a jeho prípadnej výslednej smrti.
„Osoby aktuálne strácajú životy – zomierajú – potom, ako sú spútaní na betónovom poschodí v nevykúrenej izbe napoly nahí. A dôstojník, ktorý prikázal také správanie, za ktoré je súdna žaloba, dostane peňažnú odmenu 2500 USD. Toto sú veci, ktoré poškvrňujú morálnu autoritu americkej vlády“, povedal.
Intervjú v stredu bolo v rámci „Medzinárodného dňa ľudských práv“, ktorý padol na deň po vysielaní šokujúcej reportáže o rozsahu mučenia CIA.
Odsúdil aktivity CIA a povedal, že tá používa „násilie totálnej vojny ale aplikuje ho v časoch relatívneho mieru.“
V iných odpovediach povedal Snowden, že sa cíti v Moskve veľmi bezpečne a cestuje metrom hocikedy. No aj tak radšej by chcel ísť domov. Dodal, že západná Európa by bola tiež dobrá.
Vyšetrovací výbor Senátu USA zverejnil v utorok svoje dlho očakávané detailné hlásenie o mučení väzňov CIA kvôli teroristickému útoku 11/9 2001.
Asi 6000-stranový spis bol konečne zverejnený vyšetrovacím výborom Senátu a dal na rokovací stôl nálezy po štvorročnom vyšetrovaní, ktoré viedlo k výdavkom v sume 40 mil. USD.
V hlásení sa nachádza, že: CIA použila rozšírené vyšetrovacie techniky a tie neboli efektívne pre získanie údajov. Použitie takých taktík vyšetrovateľmi CIA viedlo k nesprávnym zisteniam. Vyšetrovanie a podmienky držania väzňov boli „ ďaleko brutálne a ďaleko horšie“ ako uviedla CIA. A CIA sa tiež aktívne vyhýbala a bránila dohľadu Kongresu nad týmto programom vypočúvania.
Snowden teraz žije v Rusku, kde využíva povolenie na trojročný pobyt udelené v auguste 2014. Snowden čelí odsúdeniu a uväzneniu v USA v prípade návratu domov.

zdroj: Russia Today

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/497px-Edward_Snowden-2-381x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/497px-Edward_Snowden-2-300x300.jpgadminPolitikaPreklad z angličtiny,Rusko,USASvet nemôže prijať „efektivitu“ ako ospravedlnenie za to čo je v podstate „kriminálne správanie“ zo strany CIA, povedal bývalý NSA spolupracovník a whistleblower Edward Snowden pre Amnesty International cez video-linku Paríž-Moskva. Snowden, ktorý sídli v Rusku a má tam udelený azyl, povedal pre AI, že morálka nemôže byť odhodená nabok...