Výstrel z dela dopadol o 22.00 hod. 4. februára 2015. Bol vystrelený z Frankfurtu: ECB vyvinula maximálny tlak na grécku vládu zrušiac výhodný režim, ktorý udeľovala až doteraz gréckym bankám, ktoré mohli využívať peniaze od monetárnej inštitúcie s vnútornými zárukami.

V praxi toto znamená, že sa nespochybňovala kapacitu gréckych bánk čo sa týka disponovania hotovosťou, ktoré to veľmi v tejto situácii potrebovali. Môžu sa však ešte refinancovať cez ECB, ale za zvýšené úroky a s rizikom, ktoré bude znášať iba grécka banka.

To je jasná správa a bez dvojzmyslov, ktorú adresovala ECB vláde Alexisa Tsiprasa: jedná sa o jeho privedenie k rozumu. Zhrnúc to, ECB povedala Aténam: je treba vyjednávať, a rýchlo, s Európanmi.

Mario Draghi, prezident ECB postavil tiež Alexisa Tsiprasa pred výber: prijať, veľmi rýchlo, navrhnutú cestu vyjednávania Európanmi, ale za cenu odmietnutia hlavného prúdu politiky, ním, ktorý robil celú kampaň proti Trojke (MMF, ECB a Európska komisia) a šetreniu, alebo prevziať riziko úpadku a následného “Grexitu” – vystúpenia z eurozóny.

Podľa rozhodnutia ECB bude treba, aby Alexis Tsipras urýchlil rozhodovanie a seriózne začal vyjednávať so zvyškom Euroskupiny – eurozóny, ak sa chce vyhnúť úpadku. Podľa viacerých zdrojov, Gréci by sa mohli ocitnúť už v marci tohto roku pred súdom pre dlžníkov. Perspektívu, ktorá znepokojila finančné trhy vo štvrtok ráno, indikuje hviezda Aténskej burzy rapídne stmavnutá pri prvých operáciách, strácajúca pri otvorení obchodovania 9,43% na 768,04 bodov.

Čo chcú dosiahnuť Európania od Atén?

Pre Európanov je akútne potrebné ukončiť druhý program pomoci Grécku vo výške 130 mld. € uvoľnených v roku 2012, ktorý sa mal ukončiť 28. februára 2015. Ak tento program nebude ukončený “jednoducho”, tzn. ak Atény odmietnu uskutočniť niekoľko doplnkových reforiem, Grécko nedostane poslednú tranžu plánu pomoci, čo je okolo 3,6 mld. € .

Veritelia Grécka zdieľajú tie isté červené linky: nie je otázkou anulovanie gréckeho dlhu. A nie je otázkou poskytnúť peniaze bez požadovania dohľadu nad splácaním týchto súm – cestou Trojky alebo iného nástroja.

Hollande, u ktorého hľadal A. Tsipras v stredu podporu sociálno-demokratického lídra, tiež zostal veľmi opatrný. Šéf francúzskeho štátu má určité poznámky pozostávajúce z “rešpektu hlasovania gréckeho ľudu: jasná a silná voľba, ktorá chcela naznačiť, že šetrenie – ako jediná perspektíva a jediná realita – už nebola znesiteľná.” Ale tiež dodal, že má “tiež rešpekt voči európskym pravidlám, ktoré dodržiavajú všetci, vo Francúzsku tiež, čo nie je vždy jednoduché”.

“Kalendár je preplnený, čo Syriza nechápe“, povedal Krishna Guha poverený politikou centrálnych bánk v investičnej banke Evercore v poznámke zverejnenej v stredu večer, tesne po rozhodnutí ECB. „Grécka vláda si myslí, že to môže naťahovať až do júna, čo by jej poskytlo časový zisk pre vyjednávanie s európskymi autoritami. Podľa našej mienky, ECB zrýchľuje tempo krivky učňovskej doby zatvárajúc kohútik na finančných tokoch ešte predtým ako sa zavŕši druhý program pomoci”.

Nový premiér Grécka Alexis Tsipras prekonal vývoj počas posledných dní po triumfálnomo víťazstve vo voľbách svojej ľavicovej radikálnej strany Syriza. Takisto jeho minister financií Janis Varufakis. Počas svojho turné po Európe (Londýn, Rím, Brusel, Frankfurt a Paríž) Tsipras a Varufakis zmenili svoj diskurz. Napríklad, už nebolo problémom požiadavka vynulovania dlhu vo výške 320 mld. € alebo urobiť dvojstranné rozhodnutie o ukončení šetrenia, ktoré ide ruka v ruke s rozmerom pomoci alebo tiež požadovať koniec trojky. Ich správa je teraz viac počúvateľná: sú pripravení vyjednávať a rešpektovať pravidlá Eurozóny a jej 19 členov.

Pri príležitosti svojho stretnutia v Paríži s Hollandom v stredu poobede, vyhlásil Tsipras: „musíme viesť reformy v Grécku, aby sa stala naša krajina kredibilnou“.

Najjednoduchšie by bolo rozhodnúť o „technickom predĺžení“ plánu pomoci o štyri alebo päť mesiacov. Čas dať veci na poriadok. Znovu definovať ekonomickú cestu, udržateľnú Gréckom: ktoré reformy nechať, aby sa obnovila výkonnosť? Aká časť primárneho rozpočtového nadbytku vydeliť pre investície, na sociálne výdavky, na úhradu štátneho dlhu, atď? Európania povedali viackrát: sú pripravení z ich strany znovu posúdiť doby a úroky gréckych pôžičiek.

Problémom je, že grécka vláda dala demarše a oficiálnu požiadavku predĺženia plánu pomoci. To značí, že má byť oficiálne prijatá trojkou, ktorej existencia má vzťah ku plánu pomoci.

Táto perspektíva je politicky veľmi tvrdá, nechať prijať nového premiéra práve zvoleného, ktorý zostavil svoju kampaň na sľube konca trojky a ktorý riskuje, že sa prijme diktát Frankfurtu, značí jeho diskreditáciu.

„Väčšina koncesií bude musieť byť vybavovaná Syrizou, ktorá je ešte stále v eufórii volebného víťazstva a s autentickým mandátom demokratov“, povedal tiež Krišna Guha, ktorý predpovedá: „ Pripútajte sa, toto bude triasť!“
Zdroj: Cécile Ducourtieux (Bruxelles, bureau européen-Le Monde

Preklad: redakcia SvP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-e1412031252981.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-300x300.jpgadminEkonomikaVýstrel z dela dopadol o 22.00 hod. 4. februára 2015. Bol vystrelený z Frankfurtu: ECB vyvinula maximálny tlak na grécku vládu zrušiac výhodný režim, ktorý udeľovala až doteraz gréckym bankám, ktoré mohli využívať peniaze od monetárnej inštitúcie s vnútornými zárukami. V praxi toto znamená, že sa nespochybňovala kapacitu gréckych bánk...