Zločinci z ISIS sa opäť začali činiť. 7. marca 2015 zaútočili na historickú pamiatku v Hatre, kde sa rozkladá na 380 ha irackej pôdy parthské mesto z tesaného kameňa. Pamiatka na staroveký národ Partov je udržiavaná už od čias antiky, asi 2000 rokov. Podľa irackého ministerstva antických pamiatok a turizmu bolo na území Hatry počuť silnú explóziu. Očití svedkovia hovoria o deštrukcii a lúpežiach.

Iracký ambasador vo Francúzsku povedal, že „nemáme viacej detailov“. „Bolo by treba nájsť prostriedok na bezodkladné zabezpečenie sídla.“

Hatra bola zapísaná do zoznamu Svetového historického dedičstva UNESCO v roku 1985 z titulu kultúrnej hodnoty svetového významu. „Zničenie Hatry naznačuje obrat v údesnej stratégii kultúrnej čistky prebiehajúcej práve v Iraku“, alarmuje Irina Bokova, generálna riaditeľka tejto inštitúcie OSN.

Tento útok nasleduje po vyplienení múzea v Mosule 26. februára, ktoré sa nachádza 110 km na sever od Hatry a po ničení asýrskeho mesta Nimrud nachádzajúceho sa medzi Mosulom a Hatrou. Iracký minister pamiatok a turistiky Kais Husajn Rašid vyhlásil: „Pomalosť medzinárodnej pomoci Iraku dodáva teroristom odvahu konať nové zločiny, ničiť a lúpiť“.

Hlavná konzervátorka historického dedičstva Béatrice André-Salvini to komentovala: „Hatra je úžasné mesto v púšti na križovatke karavánových ciest.“ André-Salvini riadila desať rokov oddelenie antických pamiatok Orientu v Louvri. Upresnila, že „Ruiny Hatry z obdobia 1. stor. pred Kr. až 1. stor. po Kr. z tesaného kameňa v pozoruhodných výškach sú v oblasti unikátne“. Špecialistka na starovekú Mezopotámiu povedala, že hranice aktuálneho Iraku korešpondujú z hranicami Mezopotámie na juhu, kde je sýrska hranica.

Prvé kamene vykopal Nemec Walter Andrae pred prvou svetovou vojnou a v roku 1951 pokračovali dvaja irackí archeológovia Fuad Safar a Ali Mustafa. Staroveké sídlo reštauroval a udržiaval iracký štát a bolo v dobrom stave, kým sa doňho nepustili s dynamitom džihádisti.

Mesto kedysi založili Beduíni z kmeňov Arabaja (preklad: krajina Arabov). Hatra kontrolovala hodvábnu cestu do Indie a Číny. Bola križovatkou s trhmi, na ktorých sa obchodovalo s hodvábom, porcelánom, parfumami, drahými kameňmi, vzácnymi drevami a kadidlom. Obchodníci mali svoje obchodné cesty, ktoré prekonávali na chrbtoch tiav až do Antiochie (v Turecku).

V roku 116 po Kr. za panovania rímskeho cisára Trajána Hatra odolávala jeho obliehaniu. „Partovia mali strašný oheň, granáty na báze asfaltu a síry, veľmi účinné“, poznamenal André-Salvini. Mesto opevnené dvoma pásmi hradieb s vežami je symbolom boja medzi Partmi a Rimanmi, no spomína sa aj v súvislosti s výbojmi Alexandra Veľkého. Hatra nakoniec po dlhom obliehaní padla do rúk Sássánovskej dynastie, ktorá porazila Partov okolo roku 250 po Kr.

Medzi najvzácnejšie objekty patrí impozantný Šamaš Maran venovaný bohu Slnka. Bol doteraz nedotknutý spolu so štítom nad bránou, dvojitou kolonádou a vstupom. Monument venovaný trojici Martan, Maran, Bermarin (matka, otec, syn) ilustruje synkretizmus náboženstiev. Sú obavy o osud sôch kráľov, ktoré ozdobujú oblúky. Ich charakteristický výzor s krátkymi kučeravými vlasmi, fúzmi a krátkymi bradami a kónickými tiarami či drdolmi z vlasov na vrchu hlavy sú ľahko určiteľné aj na čiernom trhu, kde sa predpokladá, že ich džihádisti predajú.

Irina Bokova z UNESCO pripomenula, že pohyb umeleckých diel je odhadovaný na celkovú sumu 7 miliárd eur. Obchod s týmito predmetmi je druhým dôležitým zdrojom príjmu islamských džihádistov. No umenie je pre nich zároveň rúhanie sa bohu.

Direktor Francúzskeho inštitútu pre Blízky Orient v Iraku povedal, že nechápe, prečo Spojené štáty, ktoré majú základňu v Erbile a v nej desiatky lietadiel a inú techniku, nezasiahli proti Daechu, aby neničili pamiatky starých kultúr. Odpoveďou môže byť aj to, že džihádisti sa zdržiavajú na miestach starovekých pamiatok a tým sa kryjú pred náletmi.

text: redakcia SvP

prezentačné foto: Le Monde, Šamaš Maran, autor Le Duc Hien

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/HatraSamasMaran-e1426002962962.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/HatraSamasMaran-50x50.jpgadminHistorický krúžokBlízky VýchodZločinci z ISIS sa opäť začali činiť. 7. marca 2015 zaútočili na historickú pamiatku v Hatre, kde sa rozkladá na 380 ha irackej pôdy parthské mesto z tesaného kameňa. Pamiatka na staroveký národ Partov je udržiavaná už od čias antiky, asi 2000 rokov. Podľa irackého ministerstva antických pamiatok a turizmu bolo na...