Využilo Rusko sociálne siete na ovplyvnenie volebnej kampane?

Po voľbe prezidenta USA pretrváva mediálna prestrelka medzi víťazom a porazeným. Clintonovej tábor tvrdí, že Rusko nielenže hackovalo dokumenty amerických politických skupín počas kampane, ale aj využívalo médiá na ovplyvňovanie výsledku volieb. Toto tvrdenie vzišlo z firmy FireEye Inc, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Na prvý pohľad tvrdenie neznie príliš múdro, veď volebné kampane sa dejú hlavne v médiách. No aby to robila cudzia mocnosť na pôde inej mocnosti, sa vraj donedávna nečinilo.

Ruské tajné služby údajne ukradli materiály, ktoré propagovali rôzne persóny na internete a za tým účelom si vytvorili početné falošné kontá. Využívali uniknuté materiály ako argumentáciu a zavádzali užívateľov webu. FireEye analyzovala tisíce postov a súborov, z ktorej analýzy vyplynulo, že ruskí a čínski hackeri prelomili ochranné systémy amerických subjektov.

Celá záležitosť vyznieva tak, že Rusko vyvinulo naozaj nebývalú aktivitu priamo na území USA, aby ovplyvňovalo ich budúci politický formát.

Kandidátka Green Party Jill Steinová (Jill Ellen Stein,nar. 14.mája 1950) podporovaná niektorými demokratmi  a nezávislými vyhlásila, že bude treba prepočítať znovu hlasy, lebo straty Hillary Clintonovej boli podozrivo vysoké.

Sám Donald Trump uviedol na Twitteri, že milióny ľudí volili ilegálne. Koho však mali voliť zostalo nejasné.

Počítačový špecialista od Jill Steinovej povedal, že bezpečnostné medzery v hlasovacích prístrojoch a ruskí agenti zasahovali do procesu rozhodovania voličov. Profesor z University of Michigan J. Alex Halderman sa vyjadril, že hackeri mohli napadnúť hlasovacie prístroje v Pennsylvánii  zlomyseľným softwarom, ktorý tam mohol byť uspaný niekoľko týždňov, aktivizovať sa počas volieb a vymazať sa bez stopy. A práve v Pennsylvánii vyhral Trump, takisto ako v Michigane a Wisconsine.

Títo ľudia však používajú vo svojich vyjadreniach len podmieňovací čas, čo sa dá interpretovať ako  snahu o nachádzanie ospravedlnení za prepad demokratov vo voľbe prezidenta. V každom prípade, podozrenie ešte nie je dôkaz, no zrejme dôjde ku kontrole hlasovacích lístkov. Sám Trump podal svoj názor o neplatných hlasoch v súvislosti s neúspechom Clintonovej tak, že by zrejme mala ešte menej hlasov než dosiahla, keby sa nelegálne hlasy odrátali.

Výkonný riaditeľ Kevin Mandia z FireEye, jej kalifornskej pobočky a DeWalt uviedli, že nezistili žiadnu prítomnosť signálov, že by hlasovací tabulačný systém niekto hackol. Vládni úradníci sa vyjadrili na túto tému v zmysle, že počas volebného dňa boli len malé incidenty v počítačovom systéme.

Ruská strana samozrejme odmietla obvinenia, že hackovala a že využíva skupiny záškodníkov.

Analýza FireEye naznačila, že ruská stratégia informačnej vojny ako bola napríklad v Estónsku, Gruzínsku a na Ukrajine stála asi 10 tisíc životov v priebehu dva aj pol roka.

Ruská stratégia sa nemá obmedzovať len na médiá. Britská banka NatWest v októbri zablokovala konto pre mediálnu agentúru Russian Today. Dôvodom boli nepravdivé reportáže a správy zo Sýrie a Ukrajiny. Rusi protestovali proti zablokovaniu účtu ako politicky motivovanému.

Demokrati z výboru pre tajné služby v Senáte poslali prezidentovi Barackovi Obamovi požiadavku, aby „deklasifikoval“ a uvoľnil pre verejnosť informácie o ruských aktivitách v súvislosti s poslednými voľbami. Taktiež zdôraznili, že ruské sily využívajú také isté metódy hackovania emailov ako DCLeaks.com a WikiLeaks a tiež Gucccifer 2.0.

Falošné identity

FireEye zmapovala ruské aktivity počas kampane a uviedla šesť kľúčových falošných identít vrátane Guccifer 2.0, DCLeaks, Anonymous Poland a Fancy Bears´hack Team. FireEye previedla obhliadku Twitteru, kde zistila tisíce účtov, takisto aj v iných sociálnych sieťach, ktoré generovali šumy zacielené na ovplyvnenie hlasovania.

Hackeri využívali legitímne stránky na propagáciu ukradnutého materiálu. Guccifer 2.0 tiež publikoval ukradnutý dokument z Národnej demokratickej rady cez stránky The Smoking Gun a Gawker. Nie sú dôkazy, že by spomenuté stránky poznali pôvod týchto materiálov.

Týmto všetkým sa chce povedať, že Trumpovo víťazstvo ovplyvnili práve konšpiračné kontá na webe, že vytvárali také názorové prostredie, ktoré pomohlo tomuto kandidátovi dostať sa do kresla prezidenta. Počiatočným signálom pre podozrenie zo spolčenia sa kandidáta s ruským protivníkom má byť to, že Trump sa vo svojich prejavoch javil ako úslužný voči Putinovi.

Hlavným poznatkom, ktorý znepokojuje bezpečnostných špecialistov je zmena taktiky boja tajných agentúr, čo má hlavne dopad mediálny, ktorý mení zmýšľanie cieľových skupín amerických voličov, čomu napomáha aj situácia v ekonomike a životnej úrovni más a nezvládnuté medzirasové vzťahy.

zdroj: bloomberg.com,

©redakcia SvP

Dosadilo Rusko Trumpa do kresla?https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/TrumCli-e1476968921370.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/10/TrumCli-e1476968921370.jpgadminPolitikapolitika,Rusko,Trump,USAVyužilo Rusko sociálne siete na ovplyvnenie volebnej kampane? Po voľbe prezidenta USA pretrváva mediálna prestrelka medzi víťazom a porazeným. Clintonovej tábor tvrdí, že Rusko nielenže hackovalo dokumenty amerických politických skupín počas kampane, ale aj využívalo médiá na ovplyvňovanie výsledku volieb. Toto tvrdenie vzišlo z firmy FireEye Inc, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou....