Dobrovoľní pracovníci spôsobili humanitárnu krízu miliónom utečencov zo Sýrie potom, ako OSN prerušila dodávky stravy pre 1,7 milióna ľudí.

Program potravinovej pomoci OSN vyhlásil v pondelok, že potrebuje 64 mil. USD – 51 mil. € – aby založil svoj potravinový fond na december a toto mnohí donori odmietli ako nesplniteľné.

Oznámenie prišlo, keď sa pomocné skupiny dobrovoľníkov snažili pripraviť milióny utečencov na blížiacu zimu, hlavne tých, ktorí žijú v neformálnych táboroch v horských oblastiach v zime.

„Toto malo devastačný dopad. Prišlo to v najhoršom čase“ povedal Ron Redman, oblastný hovorca OSN pre agentúru UNHCR pre utečencov.

„Skúšame niečo pripraviť na zimu a ak sa pozrieme na podmienky v Libanone,  podmienky sú rovnako veľmi zlé.“

„Robíme všetko, čo sa dá… dať im úkryty aspoň teplé a suché, ak je to možné. Možno byť v teple a suchu, ale ak niet jedlo, to sú veľké problémy.“

Vouchery potravinovej pomoci by pomohli skoro dvom miliónom utečencov opusteným v krajinách Stredného východu. Pre utečencov je to zlý sen.

Každý utečenec prijal kartu, ktorá znamená peniaze na každý mesiac.

Obnos sa líši podľa krajiny, ale je mienený tak, že dovolí každému držiteľovi kúpiť si stravu, ktorá dáva 2100 kcal na deň. Ale pre väčšinu príjemcov v decembri táto pomoc neprichádza.

Najhoršie je to v Libanone, kde viac ako 800 tisíc z 1,1 milióna utečencov zo Sýrie prijalo podporu vo forme voucheru potravinovej pomoci.

V Jordánsku nedostalo peniaze asi 450 000 utečencov tento mesiac. 90 tisíc žijúcich v OSN táboroch v Zaatari a Azraq dostali výpomoc.

V Turecku a Egypte sú dostatočné fondy pre pomoc do 13. decembra ale nie viac, povedal koordinátor Muhannad Hadi pre AFP.

„Tí ľudia závisia na Svetovom potravinovom fonde, mnohí z nich sú celkom závislí na nás. Nemajú príjem.“

Na  prezentačnom obrázku sú kurdskí uteččenci zo Sýrie v kempe pri tureckom meste Suruc.

 

Zdroj: Your Middle East

Preklad redakcia SVP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/KurdiUtecenci.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/KurdiUtecenci-300x300.jpgadminPolitikaMigrácia v EÚ,Stredný východDobrovoľní pracovníci spôsobili humanitárnu krízu miliónom utečencov zo Sýrie potom, ako OSN prerušila dodávky stravy pre 1,7 milióna ľudí. Program potravinovej pomoci OSN vyhlásil v pondelok, že potrebuje 64 mil. USD - 51 mil. € - aby založil svoj potravinový fond na december a toto mnohí donori odmietli ako nesplniteľné. Oznámenie prišlo, keď...