Prezident Trump je vyšetrovaný za pravdepodobné obštrukcie, ako vyhlásil špeciálny poradca poverený vyšetrovaním úlohy Ruska v prezidentských voľbách Spojených štátov v noci z utorka na stredu.

Prezident v poslednom mesiaci prepustil Jamesa Comeyho, bývalého riaditeľa FBI, ktorý bol vypočúvaný Senátom kvôli zasahovaniu Ruska do volieb v roku 2016 a bol údajne prostredníkom medzi  Trumpovými pomocníkmi a Moskvou.

Ex-riaditeľ FBI Comey povedal pred Kongresom v predošlom týždni, že si myslí, že bol Trumpom prepustený, lebo podmínoval činnosť ruskej agentúry. Prezident už predtým prijal ubezpečenia od Comeyho, že nie je vyšetrovaný.

Viacerí nemenovaní štátni úradníci sa vyjadrili vo Washington Post, že prezident USA je teraz sám vypočúvaný.

Vysokí úradníci tajnej služby vrátane Daniela Coatsa, riaditeľa národnej agentúry a Mikea Rogersa, hlavy NSA (Národnej bezpečnostnej agentúry)  súhlasili  s rozhovorom so špeciálnym radcom, ako sa v poslednom týždni vyslovili.

Tento krok, ak sa potvrdí, bude znamenať značnú eskaláciu vyšetrovania a zvýšenia tlaku na amerického prezidenta.

Robert Mueller, sám bývalý riaditeľ FBI, bol určený ako špeciálny poradca v prípade prepustenia Comeyho z úradu. Konzultácia je tiež údajne skúmaná ako možný trestný prípad v období medzi Trumpovou administráciou a volebnou kampaňou.

Posun prípadu k vyšetrovaniu samotného prezidenta začal 9. mája niekoľko dní po vyhodení Comeyho z kresla riaditeľa FBI.

Washington Post citujúc predstaviteľov vlády uviedol, že Mueller bol vymenený 22. marca, keď Coats povedal spolupracovníkom, že Trump ho požiadal, aby zasiahol s Comeym, aby dostali preč zo stredobodu záujmu bývalého bezpečnostného kontrolóra Mikea Flynna ako súčasť testu FBI.

Trump odmieta akúkoľvek tajnú dohodu medzi ním a nejakými ruskými známymi.

Hovorca Trumpovho advokáta povedal túto noc, že únik informácií z FBI o prezidentovi je ohavný, neospravedlniteľný a nezákonný.

Hovorca Muellerovho tímu to odmietol komentovať.

Viacerí právni experti povedali pre Reuters, že Comeyho posledné svedectvo je o tom, že Trump očakáva lojálnosť a uviedli, že Comey dúfal, že by mohol upustiť od vyšetrovania bývalého najvyššieho pomocníka posilnením obštrukcií spravodlivosti obžalobou proti Trumpovi.

V poslednom týždni sa Trump rozhodol uskutočniť „ukončenie“ Muellera. Biely dom včera povedal, že prezident nemá plány na vykonanie takej veci.

Christopher Ruddy, priateľ  Trumpovcov, si myslel, že prezident sa rozhodol vyhodiť Muellera a otázka bola ako posilniť nestrannosť riditeľa FBI.

„Zatiaľčo prezident mal predsa právo, nemal však úmysel to urobiť“, povedala hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

Úsilie zamútiť vody obkolesujúce vyšetrovanie stávajúce sa čoraz intenzívnejším sa týka toho, že „ruský test“ by mohol zúžiť prezidentovu agendu na budúce mesiace až roky.

Senátori včera kládli otázky generálnemu prokurátorovi Jeffovi Sessionsovi a jeho zástupcovi Rodovi Rosensteinovi o tom, ako prebiehalo vyšetrovanie.

Session včera vehementne odmietol akúkoľvek tajnú dohodu s Ruskom v prospech budúceho prezidenta, označiac návrh ako „desivú a destabilizujúcu lož“. Bol vypočutý na separátnom kongresovom zasadaní.

Inú líniu útoku viedol bývalý hovorca Bieleho domu Newt Grinrich svojím tweetom, v ktorom uviedol, že „Republikáni majú dezilúziu z pomyslenia, že ich špeciálny poradca je ďaleko od toho byť férový“. Dodal tiež, že rekordná finančná zbierka poukazuje na fakt, že niekoľkí právnici z Muellerovho tímu prispeli finančne demokratom.

preklad:redakcia, zdroj: The Telegraph

 

Donald Trump vyšetrovaný za obštrukcie justíciehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/Donald_Trump_August_19_2015_cropped-copy-e1497671417694.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/06/Donald_Trump_August_19_2015_cropped-copy-e1497671417694.jpgadminPolitikaAféra Tajné kanály do Kremľa,Donald Trump,Preklad z angličtiny,USAPrezident Trump je vyšetrovaný za pravdepodobné obštrukcie, ako vyhlásil špeciálny poradca poverený vyšetrovaním úlohy Ruska v prezidentských voľbách Spojených štátov v noci z utorka na stredu. Prezident v poslednom mesiaci prepustil Jamesa Comeyho, bývalého riaditeľa FBI, ktorý bol vypočúvaný Senátom kvôli zasahovaniu Ruska do volieb v roku 2016 a bol údajne prostredníkom medzi  Trumpovými pomocníkmi a Moskvou. Ex-riaditeľ...