Diamond_sutraNajstaršou tlačenou publikáciou na svete je doteraz Diamantová sútra – v sanskrite Vadžračhédikapradžňápáramitá sútra, ktorú objavil v roku 1907 Aurel Stein. Počas svojej druhej expedície do severnej Číny na ňu natrafil v oblasti jaskyní Mogao pri Dunhuangu.

Knihu tvoria jednotlivé hárky papiera pospájané do jedného zvitku a v strede potlačené. Zvitok je dlhý asi 530 cm. Základom výtlačku je preklad sútry Kumarajiva, ktorú vytvorili v rokoch 405 a 413. Titulný obrázok zobrazuje kážúceho Budhu sediaceho na lotosovom tróne pod baldachýnom, ktorý má na hrudi nakreslenú svastiku, čo bol pre Číňanov symbol nekonečna, vo východoázijskom Buddhizme predstavuje vtelenie Buddhu-prírody. Text sa dá čítať zhora smerom nadol a v riadkoch sprava doľava a obsahuje poučenie veriacim vo forme mantry. Text je napísaný v jazyku sanskrt ale s čínskymi znakmi. Kniha je zhotovená technikou drevotlače na papier.

Je to pôvodné dielo mahájánového buddhizmu, patrí k druhu pradžňápáramitových sútier. Táto sútra patrí vo východnej Indii k najobľúbenejším čítaniam spomedzi sútier.

Kópia Diamantovej sútry je teraz uložená v Britskej knihovni a je považovaná za najstaršiu ručne tlačenú knihu. Podľa zápisu na konci 530 cm dlhého zvitku bola zhotovená 11. mája 868 po Kr. istým Wang Ťie.

Filozofický význam tohto textu spočíva vo vysvetlení Budhu, že všetky procesy a javy obsiahnuté v mysli človeka a v jeho okolí nemajú hmotnú podstatu a preto sú prázdne a iluzívne. Pochopenie, že všetky javy hmotného sveta a mysle sú podľa buddhizmu ilúzie, je potrebné pre dosiahnutie prebudenia – osvietenia.

text: redakcia SvP

foto: wikipedia.de

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Diamond_sutra-506x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Diamond_sutra-50x50.jpgadminHistorický krúžokĎaleký východ,Literatúra,UmenieNajstaršou tlačenou publikáciou na svete je doteraz Diamantová sútra – v sanskrite Vadžračhédikapradžňápáramitá sútra, ktorú objavil v roku 1907 Aurel Stein. Počas svojej druhej expedície do severnej Číny na ňu natrafil v oblasti jaskyní Mogao pri Dunhuangu. Knihu tvoria jednotlivé hárky papiera pospájané do jedného zvitku a v strede potlačené. Zvitok je dlhý asi...