Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok v prvom čítaní návrh zákona o decentralizácii. Z textu vyplýva väčšia autonómia separatistických oblastí Donecka a Luhanska. Už skôr ráno sa viacero stoviek militantov zo strany Sloboda zhromaždilo, aby manifestovalo proti tejto reforme. Zatiaľčo skrutínium prebiehalo, manifestujúci nacionalisti odporovali bezpečnostným silám pred budovou. Hádzali na nich výbušné zariadenia a zranili asi 90 policajtov a členov Národnej ukrajinskej gardy, uviedol na Facebooku minister vnútra Arsen Avakov.

Kyjevská polícia mala podľa neho do 100 zranených. Podľa Národnej gardy boli spomedzi jej členov štyria ťažko zranení. Jeden z nich zomrel od výbuchu,ktorý mu zasiahol srdce.
V polovici júla presadili poslanci Rady predbežný návrh o decentralizácii, ktorého text navrhol prezident Petro Porošenko pod tlakom západných politikov v rámci dohody o prímerí uzavretej vo februári v Minsku.

Počas pondelkového hlasovania sa vyslovilo 265 poslancov v jeho prospech, čo je o 39 hlasov viac ako bolo potrebné pre podanie návrhu. Ak návrh zákona nebude medzičasom odmietnutý ako rozporný s ústavou, bude potrebovať ešte raz hlasy najmenej 300 zo 450 poslancov rady, aby bol prijatý. Ale veľa členov väčšinovej koalície sa vyjadruje proti tejto reforme.

Podľa opozičníkov text zákona oslabuje Ukrajinu v boji proti proruským separatistom, hlavne keď prímerie uzavreté vo februári bolo na danom území pravidelne porušované.
„Táto modifikácia ústavy je antiukrajinská, bude slúžiť záujmom Putina v jeho projekte zničeniaUkrajiny“, vyhlásil predseda Strany radikálov Oleh Liachko. „Decentralizácia nie je cesta k mieru, naopak, zavedie nás k strate časti územia“, mienila bývalá premiérka Julia Timošenko.
„Putin nepotrebuje Donbas. To čo chce, je vojna na Ukrajine. Naša úloha je znovu začať vyjednávania o správnej ceste vedúcej k mieru, nie ilúzii mieru.“

Počas debát o návrhu zákona sa hľadal spôsob dohody s jeho odporcami. „Prijatie tohto zákona dovolí našim západným partnerom vytvoriť tlak na Rusko, ktorý umožní aplikovať tri body dohody z Minska – prímerie, odchod ruských síl z územia Ukrajiny a uskutočnenie kontroly hranice medzi Ukrajinou a Ruskom, vyhlásil Maksim Burbak, poslanec Ľudového frontu, čo je strana premiéra Arsenija Jaceňuka.

Ukrajinskí predstavitelia a ukrajinskí separatisti sa dohodli 26. augusta na určení termínu ukončenia porušovania prímeria. Ministri zahraničia Ruska, Ukrajiny, Nemecka a Francúzska sa majú znovu zísť v polovici septembra.

Na začiatku konfliktu na východnej Ukrajine zahynulo viac ako 6500 osôb v apríli 2014 po anexii Krymu Ruskom ako odpoveď na odstránenie proruského prezidenta Viktora Janukoviča.
Zdroj: Le Figaro
Preklad redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/PorošenkoRosbalt.jpgadminPolitikaPreklad z francúzštiny,Rusko,UkrajinaUkrajinský parlament odhlasoval v pondelok v prvom čítaní návrh zákona o decentralizácii. Z textu vyplýva väčšia autonómia separatistických oblastí Donecka a Luhanska. Už skôr ráno sa viacero stoviek militantov zo strany Sloboda zhromaždilo, aby manifestovalo proti tejto reforme. Zatiaľčo skrutínium prebiehalo, manifestujúci nacionalisti odporovali bezpečnostným silám pred budovou. Hádzali...