Londýnsky primátor v parlamente opísal britskú budúcnosť ako prosperujúcu, len ak sa bude úspešne vyjednávať. David Cameron musí byť pripravený odísť preč z vyjednávaní s Európskou úniou a začať slávnu budúcnosť mimo EÚ, ak sa rozhovory nevydaria, povedal Boris Johnson.

Vo svojej prvej reči v parlamente za posledných sedem rokov sa londýnsky primátor pasoval za potenciálneho vodcu Toryov hovoriac, že Briti by mohli prosperovať, ak by sa vyjednávania o voľnom obchode s EÚ vydarili.

Johnson povedal, že teraz vládne toryovská väčšina vo vláde s jasným mandátom na zmenu a preto vláda v tejto silnej pozícii môže uskutočniť reformu a dosiahnuť pokrok v Európe.

Londýnsky primátor si urobil meno ako korešpondent Daily Telegraphu v Bruseli podpichovaním bývalého predsedu Európskej komisie Jacquesa Delorsa v  90. rokoch.

Aktuálne sa stal členom Cameronovho kabinetu a má záujem o full time členstvo potom, ako na budúci rok ukončí svoj mandát v londýnskom City Hall.

Boris Johnson ako obdivovateľ slávneho Winstona Churchilla, o ktorom napísal a vydal knihu, sa stavia do pozície demokrata, ktorý prijme akýkoľvek výsledok voľby ohľadom členstva Spojeného kráľovstva v EÚ, pokiaľ táto bude výsledkom demokratického procesu. Boris Johnson teda viditeľne využíva situáciu pre postup v kariére, pre ktorú má zrejme v britskej politike dvere otvorené.

Nakoľko je to zodpovedný postoj voči EÚ, na ktorú by mal odchod Spojeného kráľovstva negatívny dopad, je možné jasne určiť: je veľmi málo zodpovedné chcieť oslabiť tento spolok, hlavne keď sa deje súbežne s Grexitom – možným odchodom Grécka z eurozóny.

Text: redakcia SvP

Zdroj: The Guardian

prezentačné foto: Boris Johnson/wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Boris_Johnson_and_John_Hemming_cropped.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/06/Boris_Johnson_and_John_Hemming_cropped.jpgadminPolitikaEÚ,UKLondýnsky primátor v parlamente opísal britskú budúcnosť ako prosperujúcu, len ak sa bude úspešne vyjednávať. David Cameron musí byť pripravený odísť preč z vyjednávaní s Európskou úniou a začať slávnu budúcnosť mimo EÚ, ak sa rozhovory nevydaria, povedal Boris Johnson. Vo svojej prvej reči v parlamente za posledných sedem rokov sa londýnsky primátor pasoval za...