13,4 milióna uniknutých záznamov odhaľuje vzťahy medzi Ruskom a tajomníkom amerického prezidenta Donalda Trumpa, tajnými obchodmi hlavného fundraisera pre kanadského pre miéra Justina Trudeaua a záujmami anglickej kráľovnej a viac ako 120 politikov po celom svete.

Známe dokumenty nazvané „Panama Papers“ poukazujú na to, ako hlboko zasahuje offshore finančný systém s prekrývajúcimi sa svetmi politických hráčov, súkromného bohatstva a firemných gigantov vrátane spoločnosti Apple, Nike, Uber a ďalších nadnárodných poločností, ktoré sa vyhýbajú plateniu daní via sofistikované účtovné postupy.

Jeden offshoreový web vedie k obchodnému tajomníkovi Trumpa, magnátovi súkromného kapitálu Wilburovi Rossovi, ktorý má podiel v lodnej spoločnosti s príjmom za rok 2014 vo výške viac ako 68 miliónov dolárov od ruskej energetickej spoločnosti, ktorú vlastnil ruský prezident Vladimir Putin ako spoločník. Vo vyčerpávajúcich údajoch sa objavujú väzby nielen viac ako tuctov poradcov Trumpa na daňové raje, ale aj členov kabinetu a dôležitých donorov.

Nové uniknuté údaje pochádzajú z dvoch firiem offshore služieb, ako aj z 19 firemných registrov spravovaných vládami v jurisdikciách, ktoré slúžia ako cesty v globálnej tieňovej ekonomike. Úniky boli získané nemeckými novinami Süddeutsche Zeitung, ktoré tieto noviny zdieľali s Medzinárodným konzorciom vyšetrovacích novinárov a sieťou viac ako 380 novinárov v 67 krajinách.

Offshore lokality vytvárajú a dohliadajú na firmy majúce pochybné obchodné záujmy a býva často nemožné vystopovať spätne ich majiteľa. Subjekty v daňových rajoch priťahujú práčov a práčky špinavých peňazí, obchodníkov s drogami, kleptokratov a ďalších, ktorí chcú pôsobiť v utajení.

Offshoreové firmy sú často prázdne mušle bez obsahu, teda zamestnancov a kancelárskych priestorov, no sú používané v zložitých štruktúrach daňových únikov, ktoré ťažia miliardy z národných pokladníc. Offshore priemysel robí „chudobných chudobnejších“ a „prehlbuje nerovnosť bohatstva“, povedal Brooke Harrington, certifikovaný finančný manažér a profesor na Copenhagen Business School, ktorý je aj autorom knihy „Capital without Borders: Wealth Managers a One Percent“. „Existuje takáto malá skupina ľudí, ktorí nie sú rovnako podriadení zákonom ako my ostatní…,“ povedal Harrington. Títo ľudia „žijú v sne“ a tešia sa z „výhod“ spoločnosti bez toho, aby podliehali akýmkoľvek obmedzeniam. „

Uniknuté záznamy rozširujú odhalenia nelegálnych finančných operácií v daňových rajoch, ktoré sa pod názvom Panama Papers zverejnili na webe Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov v roku 2016. Nové úniky dokumentov pochádzajú z prístavov daňových rajov vrátane niektorých s čistejšou povesťou a vyššími cenovými hladinami, ako sú napríklad Kajmanské ostrovy a Bermudy.

Najpodrobnejšie údaje pochádzajú z desaťročia starých firemných záznamov od právnickej firmy Appleby a poskytovateľa firemných služieb Estera, dvoch spoločností, ktoré fungovali spoločne pod názvom Appleby, až kým sa Estera stala nezávislou v roku 2016.

Najmenej 31 000 individuálnych a firemných klientov zahrnutých v záznamoch spoločnosti Appleby je občanom USA alebo má americké adresy častejšie ako v akejkoľvek inej krajine. Medzi klientov Appleby patria subjekty z Veľkej Británie, Číny a Kanady, ktoré sú najväčšími zdrojmi príjmov pre túto kanceláriu.

Takmer 7 miliónov záznamov od spoločnosti Appleby a pridružených spoločností pokrýva obdobie od roku 1950 do roku 2016 a zahŕňa e-maily, zmluvy o pôžičke vo výške miliárd dolárov a bankové výpisy zahŕňajúce najmenej 25 000 subjektov prepojených s ľuďmi v 180 krajinách.

Appleby je členom offshoreového začarovaného kruhu, ktorý využíva typické modely právnych postupov. Firma bola založená na Bermudách a má pobočky v Hongkongu, Šanghaji, Britských Panenských ostrovoch, Kajmanských ostrovoch a ďalších offshore centrách.

Appleby má dobre stráženú 100-ročnú povesť a vie sa vyhýbať verejným aféram prostredníctvom zmiešanej diskrétnosti a nákladného monitorovania klientov. Na rozdiel od verejného obrazu spoločnosti Appleby sú v archívoch odhalené spoločnosti, ktoré poskytovali služby rizikovým klientom z Iránu, Ruska a Lýbie, zlyhané vládne audity, ktoré identifikovali nedostatky v postupoch proti praniu špinavých peňazí a boli utajované finančným regulátorom Bermudy. Spoločnosť Appleby neodpovedala na podrobné otázky ICIJ, ale vydala online vyhlásenie, v ktorom uviedla, že vyšetrovala otázky ICIJ a je „spokojná, že neexistuje žiadny dôkaz o žiadnom priestupku“.

Firma uviedla, že je „predmetom častých regulačných kontrol a že sme odhodlaní dosiahnuť vysoké štandardy stanovené našimi regulačnými orgánmi.“

Vyprázdnené databázy dokumentov obsahujú viac ako pol milióna súborov od Asiaciti Trust,  špecialistu na pobreží, ktorý má sídlo v Singapure a má satelitné kancelárie od ostrova Samoa v južnom Pacifiku až po Nevis v Karibiku. Získané súbory obsahujú aj dokumenty z vládnych obchodných registrov v niektorých z najzabezpečenejších firemných rajov na svete v Karibiku, Tichomorí a Európe, ako sú Antigua a Barbuda, Cookove ostrovy a Malta. Jedna pätina najpoužívanejších tajných jurisdikcií na svete je zastúpená v týchto krajinách.

Úniky ako celok odhaľujú offshoreové stopy špionážnych lietadiel zakúpených v Spojených arabských emirátoch, výbušniny z Barbadosu od spoločnosti kanadského inžiniera, ktorý sa pokúsil vybudovať „super zbraň“ pre irackého diktátora Saddáma Husajna a Bermudskú spoločnosť patriacu Marcialovi Macielovi Degolladovi, vplyvnému mexickému kňazovi, ktorý založil katolícky náboženský poriadok Legionári Krista a ktorého dedičstvo bolo zničené obvineniami zo sexuálneho zneužívania detí.

Kráľovná Alžbeta II. investovala milióny dolárov do zdravotníckych a spotrebných úverových spoločností. Kým súkromný majetok kráľovnej, vojvodstvovodstvo Lancaster, poskytuje niektoré podrobnosti o svojich investíciách do nehnuteľností v Spojenom kráľovstve, ako sú komerčné budovy roztrúsené po južnom Anglicku, nikdy neuverejnila podrobnosti o svojich investíciách na mori. „Áno, vojvodstvo si uvedomilo, že jubilejný Fond Absolútneho návratu bol spustený v daňovom raji,“ povedal Chris Addock, hlavný finančný poradca Lancasterského vojvodstva.

Záznamy ukazujú, že od roku 2007 investoval súkromný majetok kráľovnej do fondu Kajmanských ostrovov, ktorý zase investoval do súkromnej kapitálovej spoločnosti, ktorá ovládala spoločnosť BrightHouse. Je to britská realitná firma. Je terčom kritiky spotrebiteľov a členov parlamentu kvôli predaju tovaru britským spotrebiteľom za hotovosť, pri ktorom zarábala na splátkových kalendároch úroky vo výške až 99,9 %.

Medzi ostatných členov kráľovskej rodiny a politikov s novo zverejnenými offshoreovými väzbami patrí Jordánska kráľovná Núr, ktorá bola zaradená ako príjemca od dvoch trustov na ostrove Jersey. Tiež Sam Kutesa, minister zahraničných vecí Ugandy a bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN, ktorý si založil firmu na Seychelách, aby chránil svoje osobné bohatstvo; Brazílsky minister financií Henrique de Campos Meirelles, ktorý založil nadáciu v Bermudách „na charitatívne účely“; a Antanasu Guoga, litovský člen Európskeho parlamentu a profesionálny hráč pokeru, ktorí vlastnili podiel na spoločnosti Isle of Man, ktorej ďalšími akcionármi bol hráč hazardných hier usadený v USA.

Wesley Clark, jednorazová demokratická prezidentská nádej a štvorhviezdičkový generál štábu americkej armády, ktorý slúžil ako najvyšší veliteľ NATO v Európe, bol riaditeľom online hazardnej spoločnosti s dcérskymi spoločnosťami mimo pobrežia.

Hovorca kráľovnej Alžbety II. povedal partnerovi ICIJ v The Guardian, že vojvodstvo má prebiehajúcu investíciu vo fonde Kajmanských ostrovov a nevedelo o investíciách do spoločnosti BrightHouse. Kráľovná dobrovoľne platí daň z príjmu z vojvodstva a jej investícií, hovorí hovorca.

Kráľovná Núr pre ICIJ uviedla, že „všetky dedičstvá, ktoré jej a jej deti dostali [od kráľa Husajna], boli vždy riadené podľa najvyšších etických, právnych a regulačných noriem.“

Brazílska spoločnosť Meirelles uviedla, že nadácia, ktorú vytvoril neprospieva, no bude podporovať vzdelávacie charity po jeho smrti. Guoga uviedol, že ohlásil svoju investíciu do spoločnosti Isle of Man úradom a predal všetky svoje akcie v roku 2014. „Myslel som, že sa môžete vyhnúť daňovým únikom, ale zistil som, že to nie je praktické,“ povedal Kutesa pre mediálneho partnera ICIJ „The Daily Monitor“. Povedal, že so spoločnosťou nič neurobil.

Generál Clark neodpovedal na žiadosti o pripomienku. Popri zverejňovaní informácií o politikách a korporáciách sa v súboroch objavujú podrobnosti o finančnom živote bohatých a známych i neznámych. Patria medzi ne aj jachty a ponorky spoluzakladateľa spoločnosti Paula Allena, investičný automobilový fond Cayman Island, zakladateľ eBay Pierre Omidyar a akcie hudobnej hviezdy Madonny v zdravotníckej spoločnosti.

Popový spevák a aktivista sociálnej spravodlivosti Bono – uvedený pod jeho krstným menom Paul Hewson – vlastnil akcie spoločnosti registrovanej na Malte, ktorá investovala do obchodného centra v Litve, ako ukazujú firemné záznamy.

Ostatní klienti uviedli svoje povolania ako inštruktor psov, inštalatér a surfer. Madonna a Allen neodpovedali na žiadosti o pripomienku. Spoločnosť Omidyar, ktorej web Omidyar daruje spoločnosti ICIJ, zverejňuje svoju investíciu daňovým úradom, hovorí hovorkyňa. Bono bol „pasívnym, menšinovým investorom“ v spoločnosti v Malte, ktorá bola zrušená v roku 2015, uviedla hovorkyňa.

Justin Trudeau a Donald Trump

Bohatí ľudia v celom politickom spektre využívajú offshore systém. Uniknuté súbory odhaľujú, že Stephen Bronfman, poradca a blízky priateľ kanadského premiéra Trudeaua, sa spojil s Leom Kolberom a Kolberom synom, aby ticho presunuli milióny dolárov na Kajmanské ostrovy. Účtovnými postupmi v daňových rajoch sa v Kanade, Spojených štátoch a Izraeli vyhnuli daniam, podľa odborníkov, ktorí preskúmali niektoré z 3 000 súborov s podrobnosťami o utajovaných činnostiach.

Keď sa ocitli peniaze v offshore firme, právnici Bronfmana, Kolbers a iné bohaté subjekty lobovali v kanadskom parlamente, aby bojoval proti legislatívnym návrhom na zdanenie príjmov z offshore firemných trustov. Bronfman zostáva kľúčovým správcom fondu pre Trudeaua, ktorý podporil otvorenosť vo vláde a sľúbil zákrok proti offshoreovým daňovým únikom. V septembri povedal Trudeau na vo Valnom zhromaždení OSN: „Práve teraz máme systém, ktorý povzbudzuje bohatých Kanaďanov, aby využívali súkromné ​​korporácie na zaplatenie nižšej sadzby dane ako Kanaďania strednej triedy. To nie je spravodlivé a my to napravíme. “

Kolberovi právnici v liste adresovanom partnerovi ICIJ „CBC“ uviedli, že „žiadna z dotknutých transakcií alebo subjektov nebola uskutočnená alebo zriadená s cieľom vyhnúť sa alebo dokonca vyhnúť sa zdaneniu.“ Dodali, že trusty „boli vždy v úplnom súlade so všetkými platnými zákonmi a požiadavkami, a povedal, že Stephen Bronfman neposkytne žiadny ďalší komentár. Trudeauova kancelária odmietla komentovať.

V Spojených štátoch uniknuté súbory odhaľujú osobné alebo korporatívne offshore väzby kľúčových spolupracovníkov Trumpových spoločností, ktorí sú obvinení z pomoci pre „America first“. Súbory spoločnosti Appleby ukazujú, ako obchodný sekretár tejto spoločnosti Wilbur Ross, obchodný partner spoločnosti „Trump“, použil reťazec subjektov Kajmanských ostrovov na udržanie finančného podielu v navigačnej spoločnosti Navigator Holdings, ktorej špičkoví klienti vlastnia energetickú firmu „Sibur“ spojenú s Kremľom.

Kľúčovými vlastníkmi Siburu sú Kirill Šamalov, Putinov zať a Gennadij Timchenko, miliardár. Americká vláda schválila v roku 2014 jej zrušenie kvôli svojim väzbám na Putina. Sibur je hlavným zákazníkom spoločnosti Navigator a vyplácala v roku 2016 viac ako 23 miliónov dolárov.

Keď vstúpil do kabinetu Trumpa, Ross prepísal svoje aktíva v 80 spoločnostiach. Ale držal si akcie v deviatich spoločnostiach vrátane štyroch, ktoré ho spájajú s Navigátorom a jeho ruskými klientmi. Tieto odhalenia prichádzajú na pozadí rastúcich obáv o skrytú angažovanosť Ruska v politických otázkach USA. Sibur je „spoločnosť s priateľmi,“ povedal Daniel Fried, expert na Rusko, ktorý pôsobil vo vyšších funkciách štátneho oddelenia v republikánskej a demokratickej správe. „Prečo by nejaký člen americkej vlády mal nejaký vzťah s Putinovým zaťom?“

Rossov hovorca povedal, že obchodný tajomník nikdy nespoznal Putinovho zaťa a ostatných majiteľov Siburu a že nebol v rade Navigátora, keď začal svoj vzťah so Siburom. Ross sa odvoláva na podmienky, ktoré sa týkajú medzinárodnej lodnej dopravy, hovorí jeho hovorca a „všeobecne podporuje sankcie administratívy“ voči ruským subjektom. Uniknuté súbory tiež viedli k ďalším objavom o obchodných väzbách medzi USA a Ruskom.

Uniknutý dokument so záznamami pomohol ICIJ a jeho mediálnym partnerom posúdiť verejné dokumenty a dokumenty z Panamy, ktoré osvetľujú prepojenia medzi dvoma finančnými firmami vlastnenými Kremľom a veľkými investormi.

V roku 2011 získal investičný fond vedený technologickým mogulom Yuri Milnerom 191 miliónov dolárov od jednej z ruských vládnych firiem „VTB Bank“ a ticho investoval tieto peniaze do Twitteru.

Dokumenty tiež ukazujú, že finančná dcérska spoločnosť energetického gigantu ovládaného Kremeľom „Gazprom“ financovala spoločnosť, ktorá investovala do spoločnosti Milnera a táto vlastnila akcie za približne 1 miliardu USD spoločnosti Facebook krátko pred prvou verejnou ponukou spoločnosti v roku 2012 v sociálnej sieti.

V poslednej dobe Milner investoval 850 000 dolárov do spoločnosti Cadre, ktorej je spoluzakladateľom Trumpov zať a poradca Bieleho domu Jared Kushner. Milner je ruský občan, ktorý žije v Silicon Valley. Jeho väzby na Twitter, Facebook a Kushnerovu firmu boli predtým zverejnené. Ale jeho vzťahy s finančnými inštitúciami Kremľa neboli známe. Bank VTB potvrdil, že použil Milnerov fond na investovanie do Twitteru. Facebook a Twitter uviedli, že riadne prehodnotili investície Milnera. Milner v jednom rozhovore spomenul, že nevie o žiadnej možnej angažovanosti dcérskej spoločnosti Gazprom v žiadnom z jeho obchodov a že žiadna z jeho mnohých investícií nesúvisí s politikou. Povedal, že použil svoje vlastné peniaze pre investíciu pre Kushnera.

Na druhej strane americkej politickej priepasti, Rossova predchodkyňa ako obchodná tajomníčka Penny Pritzkerová, prisľúbila predať investície, aby zabránila konfliktu záujmov potom, ako prevzala svoju pozíciu v kabinete demokratického prezidenta Baracka Obamu. Zo spisov vyplýva, že čoskoro potom, čo dostala potvrdenie senátu v júni 2013, Pritzkerová preniesla svoje aktíva v dvoch podnikoch na Bermudách, ktoré použili rovnakú poštovú adresu jednu súkromnú investičnú firmu v Chicagu.

Spoločnosť bola „vlastnená trustmi, ktoré sú v prospech detí Penny Pritzkerovej“, podľa spisov Applebyho. Tieto presuny pravdepodobne nedosiahli federálne etické štandy pre odpredaj, podľa odborníka na etiku Lawrence Nobleho. Pritzkerová neodpovedala na žiadosti o pripomienku.

V offshore záznamoch sa objavujú republikáni a demokratickí darcovia, vrátane Randala Quarlesa, investora a nového kontrolóra Wall Street vo Federálnom rezervnom fonde. Quarles bol konateľom dvoch spoločností na Kajmanských ostrovoch vrátane jednej, ​​ ktorá bola zapojená do úverovej zmluvy s bankou Bermudan, N.T. Butterfield & Son. Až donedávna mal Quarles nepriamy záujem o banku, ktorá je predmetom vyšetrovania zo strany orgánov USA o možnom daňovom úniku zo strany amerických držiteľov účtov.

Súkromné ​​kapitálové fondy riadené demokratickým mega-darcom Georgem Sorosom, miliardárom vďaka hedžovým fondom, používajú spoločnosť Appleby na pomoc pri spravovaní siete offshore subjektov vrátane investície do jednej spoločnosti zaisťujúcej poistenie alebo poistenia pre poisťovateľov. Jeho charitatívna organizácia, Nadácia otvorenej spoločnosti, je darcom pre ICIJ.

Hovorca vo Federálnej rezervnej banke uviedol, že Quarles zanechal svoj nepriamy záujem o Bermudskú banku po tom, čo bol potvrdený na vládny post. Soros to odmietol komentovať.

zdroj: ICIJ, voľný preklad

 
 
 

 

 

 

  
 

Daňové raje spájajú Trumpa s Putinom:vplyv Ruska na voľby sa... |https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/trump-2704264_960_720-e1525900335274.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2018/05/trump-2704264_960_720-e1525900335274.jpgadminAnglofónne štátyPolitikaAféry,Donald Trump,Rusko,USA13,4 milióna uniknutých záznamov odhaľuje vzťahy medzi Ruskom a tajomníkom amerického prezidenta Donalda Trumpa, tajnými obchodmi hlavného fundraisera pre kanadského pre miéra Justina Trudeaua a záujmami anglickej kráľovnej a viac ako 120 politikov po celom svete. Známe dokumenty nazvané 'Panama Papers' poukazujú na to, ako hlboko zasahuje offshore finančný systém...