Situácia v Sýrii a migračné vlny v Európe sú veľmi tesne prepojené. To, prečo sa do EÚ valia davy utečencov práve zo Sýrie nesúvisí len s činnosťou skupiny Islamský štát, ale aj s činnosťou viacerých tajných služieb ovládaných sýrskou vládnou koalíciou. Sýrske ozbrojené zložky vyháňajú občanov z ich domoviny aj keď nie sú priamo ohrození vojenskou činnosťou viacerých militantných zoskupení či ruskými a západnými náletmi.

Prečo to robia, môžeme len vyvodzovať. Je v tom ich záujem vyhnať čo najviac ľudí do Európy a šíriť tam takto islam?

Isté je však to, že násilné vyvolávanie emigračných vĺn bude mať za následok rozbitie doterajšieho životného štýlu bielych kresťanov v EÚ, ale nielen ich. Doplatia na to aj moslimovia a iné menšinové etniká tu usadené. Medzi imigrantmi sa môžu nachodiť teroristi, členovia IŠ, agenti mnohých tajných služieb Sýrie a ostatných krajín majúcich záujem.

Osobitne Sýria je stále veľmi silná v činnosti „intelligence service“. Má až šesť tajných služieb, medzi ktoré patria: Direktoriát politickej bezpečnosti, Sýrska vojenská výzvedná služba, Generálny direktoriát výzvedných služieb a Bezpečnostná služba vzdušných síl.
Aby bolo jasné, aké silné korene má Sýria práve v tomto obore činnosti, treba sa vrátiť do minulosti k roku 1916, keď vznikla. Sýria sa vtedy ako pozostatok po rozpade Osmanskej ríše ocitla pod mandátom Francúzskej republiky. Aj napriek potokom krvi, ktoré tiekli kvôli bojom medzi arabskými kmeňmi, si Francúzsko zachovalo nadradené postavenie v tejto oblasti.

Počas druhej svetovej vojny prebehli v Sýrii nepokoje kvôli jej pridaniu sa na stranu republiky Vichy a objavila sa tu britská vojenská sila. Do chaosu po rozpade Osmanskej ríše sa do kmeňových vojen zapojil významnejšie aj český arabista Alois Musil. Odvtedy vznikli v krajine viaceré tajné služby, ktorých činnosť bola vynútená na začiatku existenciou viacerých cudzích armád na jej území.

Jednou z dôležitých agentúr je dnes Idarat Al-Muchabharát Al-Ammah (Direktoriát bezpečnosti štátu). Tieto služby hrajú dôležitú úlohu vo vnútropolitickej situácii krajiny, v zabezpečení policajného režimu a v zahranično-politickej úlohe v rámci arabského okruhu. Služby mali a majú silný vplyv v Libanone a Turecku. V minulosti, v 80. rokoch 20. storočia mali prsty v atentátoch v Západnom Berlíne na Maison de France v roku 1983, tiež v roku 1986 v útoku na nemecko-arabskú firmu. V ponuke sýrskych agentúr bývalo tiež poskytovanie podpory medzinárodným teroristom ako bol Iljič Sanchez zvaný Carlos (dnes vo francúzskom väzení doživotne) alebo terorista Palestínec Abú Niddal a ich krytie za pomoci sýrskych zdrojov. Dnes možno už len konštatovať, že Sýrčania prišli v bojoch o tlačiarne a materiál na sýrske pasy, ktoré používa ako krytie Islamský štát pre svojich agentov idúcich do Európy.

V súčasnosti Sýria pokračuje v činnosti v úlohe pohoniča emigrácie a je jedno, na strane koho, lebo vždy je výsledkom jej operácii neprospech Európskej únie v podobe stotisíchlavých  imigrantských vĺn.

Libanonské tajné služby Direction Générale de la Sûreté de l´État, Direction Générale du Renseigement  inak arabsky Muchabharát al-Askaríja, tiež v minulosti nazývaná Deuxième bureau, sa podieľajú na emigrácii svojich občanov nepochybne tiež intenzívne a konajú ruka v ruke so sýrskymi agentúrami. Vediac toto všetko a zavolať do únie úbohých Sýrčanov bol od kancelárky Merkelovej naozaj  prejav čudného nerozumu. Ešte je k dispozícii možno mesiac alebo dva, kým začnú pochody hustejších davov cez grécku a macedónsku hranicu do EÚ. Stihne to Brusel?

©Ľudmila Balážová-Marešová

 

 

Čudný nerozum Merkelovejhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/04/Jarmuk-kemp2015.jpgadminPolitikaBlízky Východ,KomentáreSituácia v Sýrii a migračné vlny v Európe sú veľmi tesne prepojené. To, prečo sa do EÚ valia davy utečencov práve zo Sýrie nesúvisí len s činnosťou skupiny Islamský štát, ale aj s činnosťou viacerých tajných služieb ovládaných sýrskou vládnou koalíciou. Sýrske ozbrojené zložky vyháňajú občanov z ich domoviny aj keď nie sú priamo ohrození...