Salah Abdeslam, ktorý bol členom kománd v teroristických útokoch 13. novembra 2015 v Saint-Denis a Paríži, utiekol a bol chytený a vypočúvaný 19. marca 2016 federálnou belgickou políciou v Bruseli deň po svojom zatknutí. Pred policajtami a pred vyšetrovacím sudcom potom o niekoľko hodín podal výpoveď svojej verzie účasti na atentátoch, ktoré stáli životy 130 ľudí a viac ako 400 ranených. Le Monde mohol konzultovať obsah tohto vypočúvania, z ktorého určité prvky sú v protiklade s napredovaním vyšetrovania.

O 13. novembri

To, čo povedal Abdeslam
Salah Abdeslam bol členom komanda zo Štadiónu Francúzska, ktorého traja členovia odpálili svoje výbušné nálože 13. novembra, pričom zabili jednu osobu: manuela Diasa, šoféra (60 rokov), ktorý viezol skupinu divákov na štadión.
Salah Abdeslam osvetlil belgickým vyšetrovateľom, že on sámmal nechať vybuchnúť svoju bombu na tom istom mieste, ale že sa rozhodol v poslednom momente inak:
„Večer v deň atentátu som bol vo vozidle Renault Clio s Bilalom Hadfim a dvoma inými osobami, oktorých úlohu sa nestarám. Viezol som vozidlo, musel som sa dostať na Štadión Francúzska aby som sa nechal odpáliť na štadióne s mojimi komplicmi. No rozhodol som sa ináč, keď som odparkovával vozidlo. Vyložil som svojich troch pasažierov, potom odštartoval. Jazdil som náhodne, stál som a nestaral som sa kde.“
To, čo sa vie
Skutočne sa rozhodol inak alebo sa stretols technickým problémom? Podľa našich informácií, Abid Aberkan, bratanec, u ktorého sa skrýval v Molenbeekua ktorý bol tiež vypočúvaný 18. marca vyhlásil počas vypočúvania, že Salah Abdeslam mu povedal, že jeho opasku chýba tekutina [výbušnina].“
O svojom úteku
Čo vypovedal Abdeslam
Hovoril, že potom ako sa odmietol vyhodiť do vzduchu, odišiel do metra a hodil výbušný opasok „na diskrétne miesto“. 23. novembra sa našiel taký istý opasok používaný v atentátoch 13. novembra na dne smetného koša v Montrouge (Hautes-de- Seine). Naznačil zároveň, že sa kontaktoval s jedným priateľom: „Spojil som sa s jedinou osobou: Mohamedom Amrim.“
Čo sa o tom vie
Mohamed Amri je stará známosť Salaha Abdeslama z Molenbeeku. S iným svojím blízkym, Hamzom Attouom prišiel do Paríža v predvečer atentátov a previedol ho cez francúzsko-belgickú hranicu.
Ale Abdeslam sa nekontaktoval len s Mohamedom Amrim. Vyšetrovanie zistilo, že prinajmenšom volal jednu zo svojich tiet, ktorá býva v Paríži.
O jeho bratovi Brahimovi
Čo povedal Abdeslam
Keď pripustil, že spĺňal logistickú úlohu, Salah Abdeslam minimizoval svoju úlohu v atentátoch, zodpovedným urobil svojho brata Brahima.
„Prenajal som autá a tiež hotely pri príprave atentátov v Paríži. Urobil som to na žiadosť môjho brata Brahima.“
„Zakaždým, keď sommusel platiť veci pre prípravu atentátov, peniaze prichádzali od Brahima.“
Čo sa o tom vie
Brahim Abdeslam sa dal vyhodiť do vzduchu oproti Comptoir Voltaire, čo je kaviareň v 11. arrondissemente Paríža, bez toho, aby zabil okrem seba inú osobu.
O Abdelhamidovi Abaaoudovi, predpokladanom organizátorovi atentátov vnovembri
Čo vyhlásil Salah Abdeslam
Ale, Salah Abdeslam opísal hlavne Abdelhamida Abaaouda ako zodpovedného za atentáty v novembri. Zabitý počas útoku na jeden byt v Saint-Denis, 18. novembra, je tento domnelým podnecovateľom vrážd podľa francúzskych vyšetrovateľov.
„To je Abaaoud. Viem to od môjho brata Brahima. Je to on, čo mi vysvetlil, že Abaaoud bol zodpovedný.“
V každom prípade, Abdeslam oznámil, že sa stretol s Abaaoudom len jeden krát v predvečer atentátov.
„Videl som Abaaouda v Charleroi v noci z 11. na 12. novembra 2015. To je jediný krát v mojom živote, čo som videl Abaaouda.“
Čo sa o tom vie
Salah Abdeslam a Abdelhamid Abaaoud sa poznali od detstva. Boli spolu vyšetrovaní za lúpež v garáži v roku 2011.
O Mohamedovi Abrinim, stále hľadanom
Čo povedal Abdeslam
Salah Abdeslam na revanš zbavil zodpovednosti Belgičana Mohameda Abriniho, 31 ročného, ktorý sprevádzal desať teroristov v Paríži v predvečer atentátov:
„Je to môj sused, nemá nič spoločné s atentátmi v Paríži. Nič neurobil. Sprevádzal ma v Paríži, keďsom si prenajímal hotel. Na vašu otázku, neviem, kde sa nachádza.“
Čo sa o tom vie
Mohamed Abrini prenajal byty spolu so Salahom Abdeslamom, v ktorých strávili teroristi svoju poslednú noc na  predmestí Paríža a sprevádzal ich po Paríži 12. novembra predtým, ako zmizol v Bruseli. Je stále políciou hľadaný.
zdroj: Le Monde,Ce que Salah Abdeslam a dit lors de son audition, ce que montrent les éléments de l’enquête
preklad: redakcia SvP
prezentačné foto: Abdeslam na zábere belgickej polície

 

 

Čudné rozpory vo výpovedi teroristu Abdeslamahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Abdeslamterorist-e1458931015454.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Abdeslamterorist-e1458931015454.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaBelgicko,Francúzsko,terorizmusSalah Abdeslam, ktorý bol členom kománd v teroristických útokoch 13. novembra 2015 v Saint-Denis a Paríži, utiekol a bol chytený a vypočúvaný 19. marca 2016 federálnou belgickou políciou v Bruseli deň po svojom zatknutí. Pred policajtami a pred vyšetrovacím sudcom potom o niekoľko hodín podal výpoveď svojej verzie účasti...