Charlei-Hebdo_pics_345x225
7. 1. 2015 – vynášanie mŕtvych novinárov z budovy Charlie Hebdo

Vyšiel v 3 miliónovom náklade, no napriek tomu je temer nenájditeľný v kioskoch Paríža. Čo je to teda v tomto mýtickom Charlie č. 1178?

Vyzerá to tak, že štýl Charlie je príliš veľká jednohubka do úst. Nájdeme v ňom suvenír na Charia-Hebdo v roku 2011, dnes to je pamiatka na 11. január 2015, ktorý sa prirovnáva k zničeniu WTC v New Yorku. Obálka časopisu spodobňuje uslzeného Mohameda držiaceho nápis „Je suis Charlie“, nad ktorým je dvojzmyslené vyznanie „Všetko je prepáčené“. Kto prepačuje komu čitateľ s určitosťou nezistí. Či sa tu odpúšťa militantným stúpencom proroka alebo priamočiaremu humoru karikaturistov je na čitateľovi, aby sa rozhodol.

Vo vnútri dnešného vydania je kresba s nápisom „ Vlna solidarity pre Charlie. A čo potom?“

Aféra, ktorá prechádza do historickej zmeny poňatia politiky voči islamu vo Francúzsku, má krátky krk. Nedovidí ešte na cieľ zo svojho živelného štartu. Ako to chcú riešiť nevedia nielen karikaturisti ale ani politická elita Európy a nemajú predstavu, čo to riešenie spôsobí.

Číslo obsahuje tvorbu zavraždených karikaturistov – Cabu, Charb, Wolinski, Tignous a Honoré – a novinárky, ktorá viedla kroniku. Elsy Cayatovej. Táto bola skolená fanatikmi, ktorí o sebe vyhlasovali, že ženy nezabíjajú. Odkaz, ktorý po sebe nechala v poslednom čísle však nie dosť vyvažuje jej obeť na živote. Cayatová v ňom rozšírila svoje uvažovanie myšlienkou o „inakosti vo svojej rôznorodosti“ .

Možnože kresby z pozostalosti nevykazujú zvláštnu hĺbku myšlienok, je to len humor taký, aký bol vždy predtým, no už samotný akt vydania tohto čísla satirického týždenníka naznačuje smerovanie majiteľov a francúzskej vlády a celej francúzskej verejnosti a je aj pre mnohých aktom odvahy a konečného uvoľnenia z kazajky multikulturalizmu, kde sa človek musel chovať ústupčivo a pokrytecky a nemohol si na plné ústa povedať svoj názor na problém islamu v jeho vlasti. Z tohto dôvodu bol Charlie Hebdo dôležitým psychologickým ventilom a zrejme ním zostáva aj do budúcna.

Súvisiaci článok: Charlie Hebdo: hodnoty západu versus hodnoty islamu

Zdroj a foto: Le Nouvel Observateur,

Text: redakcia Svet v preklade.sk

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/CharlieHebdo14.1.-800x397.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/CharlieHebdo14.1.-300x300.jpgadminPolitikaFrancúzsko,islamVyšiel v 3 miliónovom náklade, no napriek tomu je temer nenájditeľný v kioskoch Paríža. Čo je to teda v tomto mýtickom Charlie č. 1178? Vyzerá to tak, že štýl Charlie je príliš veľká jednohubka do úst. Nájdeme v ňom suvenír na Charia-Hebdo v roku 2011, dnes to je pamiatka na 11. január 2015, ktorý sa...