Pochmúrna správa z Tunisu z dnešného dňa o zabití dvadsiatichdvoch ľudí pri múzeu v Bardo nachádzajúceho sa tesne pri tuniskom parlamente potrebuje dovysvetliť okolnosti, za ktorých sa teroristický útok odohral z hľadiska múzea. Múzeum Bardo sa nachádza vedľa parlamentu tuniskej republiky a je to najvýznamnejšia historická pamiatka priťahujúca turistov.

Múzeum sa kedysi nazývalo Múzeum Alaoui, bolo to v období pred vyhlásením nezávislosti Tuniska. Bardo je postavené v islamskom architektonickom štýle a pôvodne slúžilo ako sídlo beja. Inaugurované bolo v období francúzskeho protektorátu v roku 1888, 7. mája.

Turisticky atraktívny objekt je archeoligickým múzeom, v ktorom sú zakonzervované lýbijsko-púnske nálezy, taktiež predmety z obdobia antiky, keď bolo provinciou Rímskej ríše. Veľká väčšina pochádza z Kartága, sú to masky, sochy a kamenné stély. Kartáginské nálezy sú svojho druhu najzachovalejšie na svete a preto veľmi vzácne.

Rímska kolekcia pochádza z 3. až 4. Storočia po Kr. a predstavuje zbierku artefaktov s témami poľných prác, hier v cirkuse a praktického každodenného života v mestách a na vidieku. Obsahuje však aj mramorové sochy z druhého storočia, sochy antických bohov a obrovskú sochu Jupitera. Dá sa tu vidieť aj umelecky výborne stvárnená socha cisára Hadriána.

Je tu aj expozícia bohatých prehistorických zbierok nájdených na južnom pobreží Stredozemného mora, napríkla bronzová busta bohyne Afrodity.

Majstrovské dielo islamu Modrý korán z Kiruanu – kaligrafický manuskript v modrej koži farby indiga – sa datuje do 9. aebo začiatku 10. storočia po Kr.

Od 2009 do 2011 bolo múzeum v procese kompletnej rekonštrukcie, ktorá zdvojnásobila počet výstavných sál a obnovila muzeografiu. Po otvorení v 2011 vypukla tuniská revolúcia a zabránila v otvorení ďalšieho krídla budovy pre návštevníkov. Toto sa mohlo uskutočniť až 25.júla 2012.

Atentát islamských teroristov je nielen ohrozením historického dedičstva a hromadnou vraždou, ale zároveň aj ohrozením celého tuniského turistického priemyslu, ktorý bol zabrzdený tzv. arabskou jarou.

Tuniske Muzeum vBardo

Zdroj: Le Monde

Foto: AFP/Fethi Belaid

Text: redakcia SvP

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Tuniske-Muzeum-vBardo-691x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Tuniske-Muzeum-vBardo-50x50.jpgadminHistorický krúžokBlízky VýchodPochmúrna správa z Tunisu z dnešného dňa o zabití dvadsiatichdvoch ľudí pri múzeu v Bardo nachádzajúceho sa tesne pri tuniskom parlamente potrebuje dovysvetliť okolnosti, za ktorých sa teroristický útok odohral z hľadiska múzea. Múzeum Bardo sa nachádza vedľa parlamentu tuniskej republiky a je to najvýznamnejšia historická pamiatka priťahujúca turistov. Múzeum sa kedysi nazývalo Múzeum...