Severokórejský diktátorský režim má okrem často hlúpej propagandy Kim Jong-una a jadrových hlavíc na raketách s dlhou dráhou letu rôzne iné kruté prejavy. Jedným z nich je aj útek Severokórejcov preč z krajiny do Číny. U žien to má naozaj existenčne zničujúce následky, viď nižšie.

30 000 severokórejských detí v bezprávnom postavení v Číne

Viac ako 30 000 detí narodených severokórejským matkám, ktoré utiekli pred režimom, žije v Číne bez prístupu ku vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a občianskym právam. Severokórejský advokát ľudskýchpráv Sungju Li,utečenec zo Severokórejskej ľudovo-demokratickej republiky, povedal, že mnoho z týchto detí sa narodilo ženám, ktoré boli predané čínskym mužom priekupníkmi.„Tieto deti bez základných ľudských práv žijú, akoby neexistovali,“ povedal advokát. Opísal život sedemročného chlapca z provincie Jilin.

„Dieťa bolo povolané na začiatku na školskú dochádzku ako ostatné deti, ale nemohlo sa ďalej učiť, pretože nemalo občianstvo. Nedostalo vzdelanie ani priateľov“.
„Dokonca, keď ochorelo, jeho matka ho nemohla dať do nemocnice“, tvrdí Li, „a povedala, že to bol najbolestivejší moment pre matku, pozerať sa na to.“

Kórejský inštitút pre národné zjednotenie odhaduje na základe výskumu z 2012, že v Číne sa nachádza okolo 30 000 detí bez občianskeho štatútu. Presné odhady je ťažké urobiť, pretože severokórejskí utečenci boli nútení žiť mimo dosahu radarov v Číne, aby sa vyhli deportáciám.

Nútené manželstvá
Jihyun Park je utečenkyňa, ktorá opustila Severnú Kóreu smerom do Číny v 1998, kde bola donútená k manželstvu. Povedala, že sprostredkovatelia sa približovali k práve došlým ženám, ponúkali im potraviny,úkryt, zamestnanie a ochranu. „No títo v skutočnosti chceli zarobiť na predaji žien Číňanom, pretože na vidieckom severovýchode Číny pretrváva nedostatok žien“ povedala Park.

Park čoskoro porodila syna Jong-joona, ale keď mal štyri roky, zatkla ju čínska polícia a deportovala naspäť do Severnej Kóree, kde ju poslali do väzenského kempu.
Jong-Joon zostával s násilníckym čínskym otcom, kým bola Park zase schopná utiecť a vrátiť sa o šesť mesiacov. Parkovci teraz žijú v Londýne, ale mnohé deti ako je Jong-joon zostávajú oddelené od ich matiek, ktoré boli repatriované do Severnej Kóree.

Hladomor
Utečenecká kríza v krajine odštartovala v 90. rokoch 20. storočia, keď sa začal veľký hladomor, ktorý zabil okolo troch miliónov ľudí. Stovky tisícok ilegálne prekročilo hranicu do Číny aby prežilo, čo prakticky pokračuje dodnes. Väčšinou utečencov zo Severnej Kóree bývajú ženy a sú zvlášť ohrozené násilím a sexuálnym otroctvom. Ich deti väčšinou nie sú uznané ako občania Čínskej republiky alebo Severnej Kóree, napriek zákonným vyhláseniam, že ktokoľvek narodený v Číne s najmenej jedným rodičom je kvalifikovaný pre občianstvo.

Zákon nebýva uplatnený, pretože pre rodičov by bolo registrovanie narodenia dieťaťa odhalením identity matky a tá by mohla byť deportovaná naspäť na Sever, hovorí Sylvia Kim, ktorá je politickou pozorovateľkou Európskej aliancie pre ľudské práva v Severnej Kórei.
„ Záležitosť detí bez práv je jedným zo symptómov znásilnenia ľudských práv v Severnej Kórei“ hovorí.

Tvrdý zákrok
Podľa medzinárodného práva má Čína povinnosť chrániť utečencov. Ale Peking hovorí, že zákon považuje utečencov za „ilegálnych migrantov“.
„My nepoužívame termín utečenec u nás“, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chuying pre noviny Korea Times v decembri.
„Títo Severokórejčania ilegálne prekročili hranicu kvôli finančným ťažkostiam vo svojej vlasti. Neprichádzajú cez normálne imigračné procedúry a tiež narúšajú verejný poriadok v našich pohraničných regiónoch.“

Občianska aliancia pre ľudské práva Severokórejčanov a neziskové organizácie operujúce v Číne hovoria, že zachránili v poslednom roku v Číne 112 utečencov (82 žien a 30 mužov). Najstarší migrant je 60 ročná žena a najmladší bol mesiac starý novorodenec.

Ale s mnohými záťahmi a zvyšujúcimi sa tvrdými zásahmi v Pekingu apelujú aktivisti na medzinárodné spoločenstvo , aby pomáhalo deťom bez občianskych
práv žijúcich v Číne. Jihyun Park tiež hovorí, že na ňu padá vina za to, že opustila svojho syna, keď bola deportovaná naspäť do Severnej Kóree.

zdroj: The Guardian

prezentačné foto: AP/The Guardian

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/30000korejskych-deti-e1454879803265.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/30000korejskych-deti-e1454879803265.jpgadminPolitikaSeverokórejský diktátorský režim má okrem často hlúpej propagandy Kim Jong-una a jadrových hlavíc na raketách s dlhou dráhou letu rôzne iné kruté prejavy. Jedným z nich je aj útek Severokórejcov preč z krajiny do Číny. U žien to má naozaj existenčne zničujúce následky, viď nižšie. 30 000 severokórejských detí v bezprávnom postavení...