Christine Lagarde
Christine Lagardeová

Christine Lagardeová pripomína Grexit

Je to premiéra. V interview v nemeckom denníku FAZ sa generálna riaditeľka MMF Lagardeová zverila novinám, že, odchod Grécka z eurozóny – Grexit – by bol možnosťou, ktorá nebude znamenať „pravdepodobne“ koniec eura. Je to vyhlásenie, o ktorom sa už dlho hovorí v kulisách aténskej politiky.

29. mája v piatok ráno sa vyjednávania medzi Gréckom a jeho veriteľmi stále neskončili. Ak vláda Alexisa Tsiprasa znásobila svoje optimistické vyhlásenia v posledných dňoch, Brusel a Washington sa ukázali ako oveľa opatrnejší. Bez rýchleho súhlasu krajina nedostane poslednú plánovanú tranžu pomoci v hodnote 7,2 mld. euro z európskeho záchranného fondu.

Atény nebudú teda pravdepodobne schopné vrátiť 1,6 mld. euro, ktoré musí splatiť MMF v júni. „Všetci dúfajú, že tomuto scenáru sa dá vyhnúť, pretože neistota by sa posilnila“, predpovedal Michalis Masurakis, ekonomický šéf Helénskej federácie podnikov (SEV).

Podľa viacerých zdrojov bude Grécko musieť zabezpečiť splatenie 306 mil. € do 5. júna. No je pochybnosť o splátkach určených na 12., 16. a 19. júna. „Nikto presne nevie, koľko zostáva k pokladniach gréckeho štátu“, pripomenul Eric Dor, ekonóm v Ieseg.

Čo sa stane, ak Atény zmeškajú tieto termíny? „Toto nespustí bezprostredný úpadok krajiny, pretože MMF je čiastočný veriteľ“, vysvetľuje Frederik Ducrozet, ekonóm banky Crédit Agricole CIB. Podľa textov inštitúcie, meškajúca krajina má k dispozícii jeden mesiac k dobru predtým, ako generálny riaditeľ fondov nezaznamená splátky v rade administrácie. Panama, Zimbabwe alebo aj Peru sa už ocitli v takejto situácii.

V takomto prípade, Atény a ich európski partneri budú mať štyri týždne k dispozícii, aby našli kompromis pred veľkými splátkami v júli a auguste (Grécko bude musieť vrátiť 4,4, mld. € celkovo do ECB. „V prípade pretrvávania neschopnosti platiť do MMF, pravidlá pre korekcie, ako je limitovanie prístupu k zdrojom vo fondoch, vojdú do platnosti až tri mesiace po dátume prvej nezaplatenej splátky“, upresňuje Jésus Castillo, ekonóm v Natixis.

Pružná procedúra

Procedúra je teda dosť pružná. Okrem jednej nuansy: počet krajín v MMF v urgentnej situácii súdi, že Grécko už čerpalo výhodu zhovievavého posudzovania, na ktoré mnohé z nich nemali právo. „Madame Lagardeová bude musieť bdieť, aby sa s nimi nestretla vo dverách“, upresnil M. Dor. Nakoniec, zamietla možnosť fúzovať (spojiť) všetky dlžné splátky do jednej a platiť ich až na konci mesiaca.

Navyše, situácia by sa nestala explozívnou, ak by sa nesúzvuky medzi Aténami a partnermi predĺžili po júni. Tlaky stúpajú teda aj vďaka iným veriteľom krajiny. Začali Európskym fondom finančnej stability, ktorý požičal celkovo Aténam od roku 2010 141,8 mld. €. V prípade, že Grécko nesplatí načas dlžoby voči MMF, tento môže teoreticky vyžadovať totálnu splátku alebo čiastočnú už požičaných pridelených peňazí a anulovať nasledovné (pôžičky). “Je to jedna možnosť, ale je málo pravdepodobné, že Európsky fond finančnej stability zájde až tak ďaleko”, upresnil nuansy M. Dor.

ECB bude tiež v delikátnej situácii. Od 4. februára reviduje každý týždeň strop urgentnej likvidity – ELA , s ktorým súhlasila v gréckych bankách. Ak MMF vyhlási v Grécku úpadok, inštitúcia by mohla uplatniť garancie – tzv. collatéraux, ktoré prinesú helénskym podnikom možnosť výmeny pomocí od tej chvíle horšej kvality. Mohla by sama v najväčšom extréme a málo pravdepodobnom scenári zrušiť ELA, čo by zadusilo grécke bankové institúcie.

Únik vkladov

V oboch prípadoch nik nepochbuje, že Gréci sa budú snažiť zrýchliť distribútorov, aby sťahovali hotovosť kvôli výberu vkladov. “Vláda bude pravdepodobne sústredená na kontrolu kapitálu, aby obmedzila finančný nedostatok v cashflowe krajiny”, analyzuje Holger Schmieding, ekonóm v banke Berenberg., “zavádzajúc napríklad horný limit pre výbery v hotovosti a prevody v cudzine“.

Teoreticky, úpadok a kontrola kapitálu automaticky nespôsobí odchod z eurozóny. Ale aby mohlo Grécko pokračovať v platení svojich funkcionárov štátnych a obecných, mohlo by zájsť až k tlačeniu bonov, ako to urobila Argentína v roku 2002 po svojom krachu. Použitie bonov tam bolo prudko zvýšené a prijímané v obchodovaní až kým sa vytvorila paralelná mena. Taký istý scenár bude v Grécku nakoniec určitou formou Grexitu.

Zdroj: Le Monde

preklad SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-e1425079421689.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Varufakis-300x267.jpgadminEkonomikaEÚ,Grécky dlhChristine Lagardeová pripomína Grexit Je to premiéra. V interview v nemeckom denníku FAZ sa generálna riaditeľka MMF Lagardeová zverila novinám, že, odchod Grécka z eurozóny – Grexit – by bol možnosťou, ktorá nebude znamenať „pravdepodobne“ koniec eura. Je to vyhlásenie, o ktorom sa už dlho hovorí v kulisách aténskej politiky. 29. mája v piatok ráno sa vyjednávania...