Ruský Vyšetrovací výbor obvinil bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského z objednania vraždy primátora sibírskeho mesta a tiež ďalších dvoch, čo však nebolo úspešné.

Bývalý magnát Chodorkovskij však na územie Ruska nepríde a tým pádom sa vyšetrovanie a súd musí konať za jeho neprítomnosti.

Hovorca Vyšetrovacieho výboru Vladimir Markin povedal v piatok reportérom, že Chodorkovskij je podozrievaný z objednania a vykonania vraždy Vladimira Petuchova – starostu Nefťjuganska a jeho bodyguarda Vjačeslava Kokoškina. Bývalý boss Yukosu je tiež podozrivý z objednania atentátu na Jevgenija Rybina – šéfa East Petroleum.

Petuchov bol zabitý v roku 1998 a Kokoškin bol zranený. Rybin prežil dva atentáty v rokoch 1998 a 1999, ale jeho bodyguard a dvaja ďalší ľudia boli zabití.
Hovorca tiež uviedol, že päť základných podozrivých, vrátane spolumajiteľa Yukosu Leonida Nevzlina a hlavy jeho bezpečnostného odboru Alexeja Pičugina, bolo odsúdených, ale vyšetrovanie ich zločinov pokračuje do roku 2015, pretože vyšetrovatelia hľadajú spolupáchateľov hlavného objednávateľa atentátov.
Tieto úsilia mali výsledok, z ktorého vyvodili, že Chodorkovskij bol zapojený do týchto vrážd, ako uviedol Markin. Tiež naznačil, že „magnát hral zvlášť aktívnu úlohu v tomto“, pretože „žiadne dôležité rozhodnutie v Yukose sa neobišlo bez príkazu Chodorkovského“.

Markin jednoznačne tvrdí, že vtedajší hlavný vlastník akcií Yukosu Chodorkovskij nariadil svojim podriadeným Nevzlinovi a Pičuginovi zabiť Petuchova a Rybina, ktorí boli v konflikte so záujmami Yukosu. Pridal tiež názor, že zločiny boli motivované majetkovými záujmami. Yukos chcel stopnúť vyhýbaniu sa daňovej povinnosti, zatiaľčo Rybin podal žalobu na Yukos kvôli materiálnym škodám svojej spoločnosti.

Chodorkovskij postoval ako reakciu na tieto obvinenia na Twitteri svoje predvolanie na súd, ktoré prijímal jeho otec. V predvolaní je Chodorkovskij žiadaný, aby prišiel na vyšetrovací výbor v piatok kvôli vypočúvaniu.

Chodorkovskij nazval tento krok Ruska „nudným pokusom zmeniť tému“ a ubezpečil čitateľov na Twitteri, že nemá úmysel stretnúť sa s vyšetrovateľmi.
Chodorkovskij, ktorý si užíval služby ruského väzenstva od roku 2003, bol v roku 2013 Putinom omilostený a prepustený do Nemecka.
V roku 2007 bol bývalý šéf bezpečnosti v Yukose Pičugin odsúdený na doživotie za organizovanie vraždy Petuchova v roku 1998. Nevzlin bol tiež odsúdený na doživotie v roku 2008. Nevzlin odletel do Izraelu, ktorý nevydáva odsúdených Rusku a žije tam dodnes.

Všetky zverejnené komentáre k udalosti však neobsahujú žiadne detaily o dôkazoch viny Chodorkovského a jeho bývalých podriadených. Putinova administratíva má zrejme záujem na tom, aby sa zdôrazňovala jeho predpokladaná kriminalita, čo môže sťažiť Chodorkovskému možné uchádzanie sa o kreslo prezidenta RF v najbližších voľbách. Michail Chodorkovskij už uskutočnil tlačovú konferenciu, na ktorej oznámil svoj úmysel kandidovať .
zdroj: Russia Today/en , text:SvP

foto: Reuters/Peter Nicholls

Chodorkovskij obvinený z vraždyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/ChodorkovskijObvinený-e1449865716191.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/12/ChodorkovskijObvinený-e1449865716191.jpgadminPolitikapolitika,Ropa,RuskoRuský Vyšetrovací výbor obvinil bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského z objednania vraždy primátora sibírskeho mesta a tiež ďalších dvoch, čo však nebolo úspešné. Bývalý magnát Chodorkovskij však na územie Ruska nepríde a tým pádom sa vyšetrovanie a súd musí konať za jeho neprítomnosti. Hovorca Vyšetrovacieho výboru Vladimir Markin povedal v piatok...