Špeciálna služba, podľa údajov SMI, dostala dôkazy o účasti čečenského militanta Adama Osmajeva v organizácii vraždy Nemcova.

Dnes sa objavili nové potvrdenia verzie o účasti čečenskej stopy v organizácii vraždy Borisa Nemcova a to Adamom Osmajevom. Izvestija to oznámili už 3. marca. Komsomolská Pravda s odkazom na zdroje z FSB oznámila, že vyšetrovacia skupina už zistila tesný vzťah Zaura Dadajeva zadržaného kvôli podozreniu z vraždy Nemcova s Adamom Osmajevom, ktorý sa stal nedávno veliteľom ukrajinského batalióna “Džochar Dudajev” bojujúceho na strane národnej gardy proti DĽR a LĽR.

Zaur Dadajev sa priznal na začiatku, no potom odvolal podľa rady advokátov… To, čo Zaur Dadajev najprv povedal do videokamery: “Ľúbim proroka Mohameda” vháňa „slzy z očí“. Títo ľudia nemali žiaden náboženský motív vraždy. Cynicky vypĺňali objednávku. Dokonca nie sú pravoverní muslimovia. Podľa úsudku sú to banditi.

Najhlavnejšie je, že vykonávateľ vraždy mal tesný kontakt s Adamom Osmajevom. Stretli sa, veľa hovorili cez mobily. Zaur Dadajev a jeho komplicovia spolupracovali s Osmajevom v záležitosti Ukrajiny. A tiež s Čečenmi bojujúcimi na území Ukrajiny na strane jej nového režimu. Zaur Dadajev bol členom bataliónu “Sever” v Čečensku, no zároveň konal proti záujmom Ruska. Dávali ho do súvislosti s Osmajevom aj kvôli ich vzájomným záväzkom, ako spomenula Komsomolská Pravda podľa zdroja zo špeciálnej služby.

Cieľom vraždy Nemcova mala byť destabilizácia situácie v Rusku. Nemcov sa stal výmenným obchodom. Cieľ bol taký, že mal vzbúriť Rusko, postaviť ho do zlého svetla a zabrániť prímeriu na Donbase.

Atď, pokračuje detailné vysvetľovanie zámerov destabilizovať Rusko. Text pokračuje týmto:

Čo sa týka vecnej stránky, je novinkou, že blízko miesta činu na dne rieky Moskvy sa našli dve pištole, ktoré teraz analyzujú experti.

Podozrivými naďalej zostávajú piati ľudia vrátane podozrivého Zaura Dadajeva, člena špeciálnej jednotky Sever. Sú väznení na základe rozhodnutia súdu v moskovskom okrese Basmanovo.

Dadajev sa takisto pri svojom odvolávaní výpovede priznal, že výpoveď najprv urobil so zámerom zachrániť svojho bývalého spoluslúžiaceho Ruslana Jusupova od vypočúvania operatívcov.

Objednávka vraždy Nemcova zo strany ukrajinských špeciálnych služieb mohla byť vraj urobená cez Osmajeva za účelom destabilizácie Ruska.

Adam Osmajev je už z minulosti známy ruskej špeciálnej službe ako organizátor atentátu na Putina.

Takzvaný medzinárodný mierový zbor “Džochar Dudajev” bojujúci v Donbase na strane Ukrajincov bol založený v marci 2014 rodákom z Ačchského rajóna v Čečensku menom Isa Munajev. V čase prvej čečenskej kampane 1994-1996 velil jednej z nezákonných ozbrojených formácií a po získaní moci v Čečne Aslanom Maschadovom bol veliteľom mesta Groznyj. V roku 1999 po začiatku kontrarevolučnej operácie v Čečensku sa Munajev vymenoval za veliteľa juhozápadného sektoru obrany Ičkerie a zúčastnil sa útokov na armádu a organizoval atentáty proti civilným obyvateľom.

V roku 2006 po zranení sa Munajevovi podarilo utiecť do Dánska, kde dostal politický azyl.

Tam sa stal členom hnutia Slobodný Kaukaz. Toto hnutie je údajne zhromažďovalo financie pre teroristov. Tiež, Munajev tam podporoval styky s Achmedom Zakajevom, ktorý sa teraz ukrýva vo Veľkej Británii, kde má azyl.

V roku 2014 sa Munajev vrátil na Ukrajinu kvôli začiatku operácií proti Donbasu. Údajne (podľa Rusov) ho angažoval do bataliónu “Džochar Dudajev” sám ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, za ktorého peniaze boli vyzbrojení aj militanti okolo Munajeva.

Základ batalióna tvorili imigrovaní Čečenci z Dánska a rôzni členovia európskych teroristických organizácií. Náčelníkom štábu batalióna sa stal bývalý námestník ministra obrany Azerbajdžanu (1993-1999) Isa Sadygov, ktorého doma vyšetroval štátny aparát a veliteľom tohto bataliónu Šamil Cunenoka Tanaka, ktorý v roku 2001 konvertoval na islam.

Ku tomuto bataliónu sa pripojil Adam Osmajev a jeho žena Amina Okujeva, ktorá bola počas Euromajdanu zdravotnou sestrou v afgánskej stotine a tiež bojovníčkou a tlačovou sekretárkou teroristickej formácie.

Počet osôb v jednotke bol podľa Okujevovej 300 osôb. Po bojoch za Ilovajsk sa rady bataliónu podstatne preriedili. 1. februára 2015 počas bojov za Debaľcevo zabili veliteľa tejto jednotky Isu Munajeva. Informoval o tom 2. februára 2015 veliteľ druhého trestného oddielu “Donbas” Semen Semenčenko. Neskôr potvrdil túto informáciu tlačový tajomník Amina Okujeva. Oznámila, že novým veliteľom sa stal Adam Osmajev.

Čečenskí militanti podľa týchto faktov mohli tak odrobiť nielen objednávku špeciálnych služieb, ale aj sa pomstiť za zabitie Isu Munajeva.

Ako použiť tieto informácie

Komentár SvP: Čo sa týka ukrajinskej stopy, tá je nepochybná, len je otázna motivácia. Pochybnosti teda zostávajú. Prečo usúdila ukrajinská tajná služba, že zabitie Nemcova má takú váhu a môže mať dopad na destabilizáciu v celom Rusku? Nemcov bol len jedným z viacerých opozičníkov, jeho meno malo určitú váhu v rámci Moskvy, kde bola v tej chvíli sústredená celá opozícia. Tento predpoklad sa aj napĺňa, lebo ruská opozícia zatiaľ nie je schopná adekvátne reagovať na toto násilie. Bezpečnostné opatrenia v Moskve sú natoľko silné, že nejaké masové demonštrácie v rozmere stoviek tisícov, ktoré by mohli zakývať Kremľom sa jednoducho nenazbierajú už kvôli nechuti inteligencie dať sa rozstrieľať či pobiť. Nuž, vyšetrovatelia musia ísť po všetkých stopách, nielen po ukrajinskej, aby sa dostali do štádia objektívneho vyšetrovania.

Nakoniec podotýkam, že článok vôbec nekomentuje obhliadku tela obete, ktorá zistila strely nielen do orgánov v trupe ale podľa ruského zdroja aj strelu vedúcu zozadu cez krk do mozgu… a toto je už hlavolam. Podozrivý detail je aj predčasné prepustenie spoločníčky Nemcova, o ktorej vyšlo najavo, že na ukrajinskej strane mala ďalšieho milenca v osobe akéhosi Ruslana, veliteľa jednej z dobrovoľníckych jednotiek ukrajinskej armády.

Preklad: redakcia SvP

Zdroj: Izvestija.ru

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/Boris_Nemtsov_2013_1.jpgadminPolitikaKauza Nemcov,Rusko,UkrajinaŠpeciálna služba, podľa údajov SMI, dostala dôkazy o účasti čečenského militanta Adama Osmajeva v organizácii vraždy Nemcova. Dnes sa objavili nové potvrdenia verzie o účasti čečenskej stopy v organizácii vraždy Borisa Nemcova a to Adamom Osmajevom. Izvestija to oznámili už 3. marca. Komsomolská Pravda s odkazom na zdroje z FSB...