Bývalý minister zahraničia Švédska (2006-2014) Carl Bildt vytvoril so svojím poľským vtedajším proťajškom Radoslawom Sikorskim majsterštyk „východné partnerstvo“ zverejnené Európskou úniou voči krajinám bývalého ZSSR a hlavne Ukrajine. Tiež dáva podporu novým proeurópskym predstaviteľom v Kyjeve zvolených na jar 2014 po prevrate. Pripomína zaviaznutie Minských dohôd podpísaných vo februári 2015 pod patronátom Paríža a Berlína za cieľom politického riešenia konfliktu s proruskými separatistami, ktorí okupujú časť Donbasu na východe Ukrajiny.

Le Monde: Prečo je Minský proces zablokovaný?

Carl Bildt: Separatistickí vzbúrenci pokračujú vo vedení útokov pozdĺž línie prímeria. 2. mája zapríčinili sedem mŕtvych, najťažšia bilancia za jeden deň od začiatku tohto roku. Napriek dohovoru pokračujú obidve armády v posilňovaní hlavne výzbroje s podporou Moskvy. Možno pochopiť, že ukrajinskí predstavitelia sú skeptickí čo sa týka možností dodržať slobodné a vyvážené voľby v zónach kontrolovaných vzbúrencami.

Decentralizácia krajiny je kľúčovým bodom dohôd z Minska. Kremeľ odsudzuje predstaviteľov Kyjeva, že nechcú uskutočniť túto reformu. Celá otázka je vedieť, kto reprezentuje tento región, ktorý je fakticky pod ruskou kontrolou. Pre Moskvu sú to separatistickí lídri predstavujúci Donbas a Luhansk a títo nechcú, aby sa politické strany Ukrajiny zúčastnili na hlasovaní, ani aby 1,5 mil. osôb vyhnaných z týchto území mohlo hlasovať. Kyjev dáva podmienku, nech je celá konštitučná reforma pre voľby skutočne slobodné a vyvážené v okupovaných zónach. Vláda zotrváva tiež na potrebe nastolenia kontroly na východnej hranici, kadiaľ prechádza pomoc separatistom.

Kde sú tu reformy?

Bezpečnosť je prvá z podmienok, aby proces mohol napredovať. Pre ukrajinskú spoločnosť  toto zostáva traumou. Tento konflikt vyrobil asi 10 000 mŕtvych, množstvo obetí je väčšie ako v Kosove počas intervencie NATO na jar 1999.

Napriek tomu, na okupovanom území, hlavne na 90% z neho, reformy pokračujú. Dva roky je krátka doba. Ak sa porovná, čo bolo urobené na Ukrajine a v Európe po páde Múru, výsledok je viac ako pozoruhodný v zmysle stabilizácie ekonomík a hlavne čo sa týka boja proti korupcii. Tá je stále prítomná, ale je slabšia ako predtým. Situáciu začala ale chápať hlavne mladá generácia, ktorá je ochotná začať transformáciu šedej ekonomiky na bielu. Ukrajina podpísala zmluvu o asociovaní s EÚ. To je prvý krok na ceste do Európy. Ale nikto v Kyjeve si nerobí ilúzie, bude treba roky a roky, kým sa nasledujúca etapa dovŕši.

Je podstatné, aby Moskva nezmenila správanie. Jej pokrok je jasne podmienený „úplnou aplikáciou“ dohôd z Minska. Nie je žiadny náznak, že toto by sa mohlo udiať pred schôdzkou Európskej rady. Uvidíme, čo sa stane v decembri 2016. Nemožno vylúčiť, že Rusko začne reálne uskutočňovať dohody, ale v tomto momente nie je signál, že sa tak deje.

Nárast sankcií ak podmienky nebudú splnené donútia USA a EÚ pritiahnuť skrutku voči Kremľu.Také rozhodnutie zapríčiní pokračovanie konfliktu so zmenou fázy intenzít.

Odhadujete, že ruské ohrozenie voči Pobaltiu a bývalým sovietskym republikám je reálne?

Nemyslím si, že Rusko predstavuje dnes ostrú hrozbu pre krajiny NATO, hlavne vo východnej časti Aliancie, ale skúsenosť z posledných rokov nám ukazuje, že Rusko je dosť nepredvídateľné. Prah, z ktorého je pripravené znovu nabehnúť na silovú stratégiu je veľmi nízko. Nikto si nemyslel, ani Paríž, ani Stockholm, ani Washington, že by bolo pripravené pustiť sa do vojenských operácií ako to bolo v Gruzínsku v 2008, na Ukrajine v 2014 alebo teraz v Sýrii.

Rusko vie profitovať z príležitostí, ktoré sa mu otvárajú. Sú dôležité pevné pravidlá pre obsah tejto jeho nepredvídateľnosti, ako je rozmiestňovanie vojsk s cieľom odstrašenia, tiež konvenčných síl NATO v krajinách aliancie, ktoré sú najbližšie k Rusku. Ak Moskva pochopí, že budú ťažké ekonomické, politické a diplomatické následky jej anexie Donecka a Luhanska, nebude eskalovať ukrajinský konflikt.

zdroj: Le Monde, Carl Bildt : il faut maintenir les sanctions « tant que Moscou n’aura pas changé d’attitude »

voľný preklad: redakcia SvP, foto: Wikimedia Commons

Carl Bildt: dodržať sankcie, kým Moskva nezmení správanie /rozhovor/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/Carl_Bildt-1-e1464285242389.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/Carl_Bildt-1-e1464285242389.jpgadminPolitikaEÚ,Preklad z francúzštiny,Rusko,UkrajinaBývalý minister zahraničia Švédska (2006-2014) Carl Bildt vytvoril so svojím poľským vtedajším proťajškom Radoslawom Sikorskim majsterštyk „východné partnerstvo“ zverejnené Európskou úniou voči krajinám bývalého ZSSR a hlavne Ukrajine. Tiež dáva podporu novým proeurópskym predstaviteľom v Kyjeve zvolených na jar 2014 po prevrate. Pripomína zaviaznutie Minských dohôd podpísaných vo februári 2015...