Irán vstúpil do prítomnosti na trhu kinematografie tento rok na festivale v Cannes potom, ako sa Teherán otvoril svetu vďaka budúcemu zrušeniu západných sankcií.

Po prvýkrát od roku 2009 iránska vláda márnotratne minula desiatky tisícov euro, aby si najala samostatný pavilón v luxusnom prístave na francúzskej Riviére, povedal pre AFP úradník ministerstva kultúry.

Je to poprvýkrát za šesť rokov, čo mal Irán na svojom stane vejúcu národnú zástavu a propagoval národnú kinematografiu, povedal Arash Amini – riaditeľ mezinárodných vzťahov ministerstva kultúry.

„Pod novou vládou sme mohli otvoriť dvere a zlepšiť naše umelecké a kultúrne vzťahy s inými kultúrami, inými krajinami. Toto je naša všeobecná politika“, povedal.

Tento krok je známkou úsilia iránskeho prezidenta Hassana Rouháního odísť od izolacionistických postojov jeho predchodcu Mahmúda Ahmadínedžáda.

Irán a svetové mocnosti vyjednali zmluvu, ktorá bude môcť udržať na uzde tento islamský štát a jeho nukleárny program ako výmenu za zrušenie sankcií západných štátov, ktoré robili z jeho ekonomiky invalida.

Provizórna dohoda spôsobila malé zmiernenie obmedzení, ale rozsiahle prieťahy spôsobili, že úplná dohoda zaberie až v termíne od 30. júna 2015.

Za mandátu Ahmadínedžáda sa Irán odstrihol od svojej účasti na festivale v Cannes a ocitol sa na okraji preplneného labyrintu v obchodnej oblasti napriek úspechu v exporte filmov, keď napríklad získal v roku 2011 Oscara za film „Separation“.

To, že sa stánok v Cannes tento rok otvoril, hoci aj s troma ženami oblečenými v hidžáboch, bol významný pokrok pre iránsky film.

Bol to Amíní, ktorý vyjednal v pavilóne na brehu mora dôležitý obchod, ktorým sa uskutoční predaj iránskych filmov a zaradia sa iné filmy pre iránske filmové festivaly.

Povedal, že záujem z Ázie o iránsky film je silný, hlavne Čína chce jeho citlivé filmové drámy.

Amíní povedal, že sankcie mali malý dopad na iránsky filmový život, ale predznamenali momentálne zníženie niektorých sankcií, ktoré zlepšia trochu veci v transfere peňazí.

„Ak zmluva o nukleárnych sankciách vyprší v júni, potom sa určite veci zlepšia. Dúfame, že veci sa stanú oveľa ľahšími.“

V roku 2015 získal cenu Festivalu v Cannes aj iránsky film „Nahíd“. Túto filmovú drámu režírovala Ida Panahandeh. Film dostal špeciálnu cenu za debuty. Snímka približuje situáciu dvoch rozvádzajúcich sa manželov.

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/Nahid1-copy.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/Nahid1-copy.jpgadminKultúraFrancúzsko,Stredný východIrán vstúpil do prítomnosti na trhu kinematografie tento rok na festivale v Cannes potom, ako sa Teherán otvoril svetu vďaka budúcemu zrušeniu západných sankcií. Po prvýkrát od roku 2009 iránska vláda márnotratne minula desiatky tisícov euro, aby si najala samostatný pavilón v luxusnom prístave na francúzskej Riviére, povedal pre AFP úradník ministerstva...