David Cameron a Vladimir Putin sa dohodli na rozhovoroch o konečnom riešení občianskej vojny v Sýrii.

Prvý minister a ruský prezident hovorili telefonicky v pondelok poobede pol hodiny a zároveň Putin blahoželal Cameronovi k jeho volebnému víťazstvu.

Hovorca Downing Street povedal, že dvaja lídri sa dohodli na bezpečnostných poradcoch, ktorí sa stretnú, aby znovu začali rozhovory o sýrskom konflikte, ktorý sa roznietil pred viac ako štyrmi rokmi a zavraždil asi 310 000 ľudí.

„O Sýrii sa lídri dohodli, že je záujmom oboch strán pomôcť nájsť riešenie ako zastaviť vojnu a nástup ISIS“, povedal hovorca.

Predošlé rozhovory medzi Britániou a Ruskom skúšali nájsť riešenie konfliktu, no stroskotali kvôli Putinovej podpore sýrskeho lídra Bašára al-Asada.

Hovorca povedal, že premiér Británie zopakoval svoj názor, že Asad by sa nemohol zúčastniť na riešení v Sýrii a že dvaja lídri súhlasili, že „obidve krajiny by mali pokračovať v rozhovoroch s umiernenou sýrskou opozíciou ako súčasťou rozhovorov medzi Cameronom a Putinom.

Cameron a Putin tiež hovorili o kríze na ukrajine. Hovorca povedal, že obaja chcú pokračovať hoci majú „hlboké rozpory“, ale: „Prioritou teraz musí byť dodržať plné implementovanie Minskej zmluvy (druhej, pozn. prekl.) Premiér zdôraznil potrebu trilaterálnej kontaktnej skupiny, aby pokračovali stretnutia a pracovať na nevyriešených záležitostiach“.

Hovorca dodal, že Cameron zakončil hovor názorom, že „ UK a Rusko pracovali úspešne spolu na záležitosti nukleárneho iránskeho programu“ a že „dúfa, že v budúcich rokoch nájdu iné otázky, nad ktorými budú môcť spolu pracovať ako nad spoločným záujmom.

Zdroj a foto: The Guardian, foto: Cameron a Putin v roku 2013

Preklad:redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/CameronPutin2013.jpeghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/05/CameronPutin2013.jpegadminPolitikaPreklad z angličtiny,Rusko,UKDavid Cameron a Vladimir Putin sa dohodli na rozhovoroch o konečnom riešení občianskej vojny v Sýrii. Prvý minister a ruský prezident hovorili telefonicky v pondelok poobede pol hodiny a zároveň Putin blahoželal Cameronovi k jeho volebnému víťazstvu. Hovorca Downing Street povedal, že dvaja lídri sa dohodli na bezpečnostných poradcoch, ktorí sa stretnú, aby znovu začali rozhovory...