Názor Hassana Ruháního a Vladimira Putina je vzdialený na míle od názoru Spojeného kráľovstva a USA na ukončenie konfliktu, povedal premiér Cameron pre CBS.

Premiér tiež povedal, že pracuje na ukončení štyri roky trvajúcej sýrskej občianskej vojny a že je to „najťažší a najnezvládnuteľnejší problém“, ktorému on a americký prezident Barack Obama čelia, odkedy dostali jasnejšie vysvetlenie rozporov medzi svetovými lídrami.

V jednom intervjú v TV Tuesday po 45-minútovom mítingu s Ruháním Cameron vysvetlil detaily neriešiteľných rozdielov takisto ako Obama po 90-minútovom stretnutí s Vladimirom Putinom, ruským prezidentom na Generálnom zhromaždení OSN v New Yorku v pondelok.
Pre CBS povedal: „Problém zašiel tak ďaleko, že Rusko a Irán nie sú schopní zvážiť ukončenie stavu v Sýrii bez Asada“.
Prvýkrát Cameron potvrdil, že súhlasí s USA, že Bašár al-Asad by sa mohol zúčastniť na dočasnej vláde. Ale povedal, že dôsledná spolupráca so sýrskym prezidentom na dobytí IS by bola nasilu a proti vlastným záujmom.
Premiér povedal: „Viem, že sú tu ľudia, ktorí si myslia, že IS je dokonca horší ako Asad, tak by sme mali nejako tímovo strihnúť dohodu s Asadom a pustiť sa do IS. Znie to lákavo, ale dokonca ak to bude správne, čo však nie je, nebude to fungovať. Potrebujeme slobodnú Sýriu oslobodenú od IS a Asada.
„Čo Amerika hovorí, s čím súhlasím, je to, že potrebujeme zmenu stavu. Ale čo je jasné je, že na konci tohto Asad nemôže zostať vo vedení Sýrie. To by nefungovalo.“
Cameron uviedol, že by sa chcel angažovať v trvalom diplomatickom úsilí presvedčovať Rusko a Irán, že Asad podnecoval terorizmus a nástup ISIS a jeho akcie.
„Nakoniec, hocijako ďaleko zájdeme s Ruskom a Iránom, tieto dve krajiny majú vplyv na to, čo sa deje v Sýrii a my sa potrebujeme presvedčiť o tom, že nová Sýria s iným lídrom by nechcela byť nevyhnutne proti ich záujmom, ale pomohla by zbaviť sa IS.“

Rusko poslalo vojakov do Sýrie, aby podporilo Asada, pretože prezident je na pokraji pádu, dodal Cameron. Priznáva, že to bola férová kritika úsilia Británie, USA a iných krajín, ktorých zmierlivé konanie voči rebelom by spôsobilo vojenskú porážku.
Premiér povedal: „Pracovali sme na vycvičení opozičných síl. Necvičili sme ich dostatočne, neboli dosť úspešní a nedosiahli dostatočne veľkú vojenskú prítomnosť.“

Cameron neskôr zopakoval svoje skoršie tvrdenie, že Asad by mal byť podrobený medzinárodnej spravodlivosti za vojnové zločiny. Povedal: „Urobil strašné veci, zmasakroval stovky tisícov vlastných občanov, milióny utiekli. Z môjho pohľadu narušil medzinárodné právo a má odísť.“

Premiér dal krátke intervjú pre CBS predtým, ako predsedal rozhovoru v OSN o koalícii proti ISIS. Putin odišiel hneď po zhromaždení domov prvýkrát za desať posledných rokov.
Cameron teraz vedie obchodnú cestu na Jamajku a Grenadu zanechajúc svojho ministra zahraničia Philipa Hammonda na svojom mieste v generálnom zhromaždení.
Zdroj: The Guardian
Preklad: redakcia SvP

©foto:Justin Lane/EPA /The Guardian

 

 

Cameron v OSN: Rusko a Irán nechcú prijať Sýriu bez Asadahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/CameronOSN2015.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/09/CameronOSN2015.jpgadminPolitikaBlízky Východ,OSN,Preklad z angličtinyNázor Hassana Ruháního a Vladimira Putina je vzdialený na míle od názoru Spojeného kráľovstva a USA na ukončenie konfliktu, povedal premiér Cameron pre CBS. Premiér tiež povedal, že pracuje na ukončení štyri roky trvajúcej sýrskej občianskej vojny a že je to 'najťažší a najnezvládnuteľnejší problém“, ktorému on a americký prezident...