Sýrski utečenci vymysleli aplikáciu, ktorá ich naviguje cez nemeckú byrokraciu

Nekonečné rady, nepreniknuteľné papierovačky, nevysloviteľné nemecké slová – trápenia pre nových prišelcov do európskej ekonomiky. Teraz však majú k dispozícii apku, ktorá im pomáha.

Nazýva sa Bureaucrazy. Pomáha pri vybavení bývania, zdravotnej starostlivosti, bankového účtu  a žiadosti o azyl.

Tím tvorcov pozostáva zo šiestich programátorov z berlínskej ReDI School of Digital Integration. Je to neziskovka, ktorá učí imigrantov kódovať programy a podnikať.

Tento rok vo februári začal prvý ročník so 42 študentami, z ktorých 35 dostali diplomy v júni…

„Bolo šokujúce čakať dlho v radoch a keď sa prišlo na rad, bolo treba čakať dva týždne na papier nazvaný „Kostenuebernahme“ (prevzatie nákladov) . Je to povolenie na obsadenie jedného apartmánu alebo hotela na účet štátu, ako hovorí developer projektu Omar Alshafai (30).

Nemecké jazykolamy

„Teda keď podpíšem doklad v nemčine, neviem čo som podpísal“, hovorí Alshafai, ktorý prišiel z Damašku v apríli 2015.

V poslednom mesiaci sa zviditeľnil čínsky turista s batohom, ktorý okupuje svetové titulky vďaka tomu, že náhodne či omylom podpísal formulár pre azyl, keď stratil svoju batožinu. Z tohto nedorozumenia sa dostal tak, že strávil dvanásť dní v utečeneckom tábore, kým dostal svoj pas.

Člen tímu programátora Alshafaia – Ghaith Zamrik (19)  z Damasku – prišiel do Berlína na Štedrý deň 2015.  O dva týždne začal v ReDI škole.

„Na prvom sedení sme prekonali brainstorming, keď sme diskutovali aké máme problémy a akú technológiu treba zvoliť pre ich riešenie“, povedal. „Mali sme dva hlavné ciele, prvý jazyk a druhý byrokraciu, pretože nevieme pochopiť, ako systém tuná pracuje.“

Zatiaľčo na trhu bola záplava prekladov apiek, tím videl potenciál pre technológiu, ako ponúknuť nahrávanie potrebných dokumentov, máp adries relevantných úradov a najčastejších otázok.

Jednou z najhorších prekážok sú nemecké jazykolamy, ako je tento: Mietschuldenfreiheitsbescheinigung. Je to osvedčenie na právo prenájmu bytu a patrí pre arabsky hovoriacich k najdiabolskejším  prekážkam.

Sami Nemci, ktorých žiadajú o pomoc a často používajú žargón oficálnej korešpondencie považujú túto aplikáciu nazvanú príznačne Bureaucrazy za dar z neba možno viac, ako samotní azylanti.

„Dúfali sme, že pomôžeme všetkým migrantom alebo hocikomu kto prichádza do Nemecka, v zápase s byrokraciou“, hvorí Zamrik.

Tím začal pracovať vo februári a na začiatku júna úspešne predstavil Bureaucrazy v Berlíne na Startup Europe Summit.

Riaditeľka a spoluzakladateľka ReDI Anne Kjaer Riechertová odhaduje, že v Nemecku je 43 000 voľných pracovných miest len v IT sektore a utečenci pre ňu predstavujú nevyužitý potenciál.

Tím Bureaucrazy nemal predtým skúsenosti v kódovaní, ale mali užívateľov s mobilnými technológiami. Smartfón bol pre mnohých životne dôležitý, keď putovali pešo zo Sýrie po Európe, ako navigačný a komunikačný prostriedok.

Alshafai je elektro-inžinier, ktorý si aktuálne prenajal vo fabrike Mercedes-Benz jedno poschodie. Teraz ReDI pracuje s firmami ako je Mercedes-Benz  na umiestňovaní kvalifikovaných azylantov v oblasti inovácií.

Súčasná štúdia od Bertelsmann Foundation zistila, že množstvo  pracovných príležitostí vytvárajú spoločnosti  naštartované migrantami a je ich do 1,3 mil. Tento trend je podchytený v období medzi rokmi 2005 až 2014. V súčasnosti počet podnikateľov so zahraničnými koreňmi narástol na 709 000 z tohto celkového čísla..

Alshafai a Zamrik povedali, že v pozadí začínajúcich firiem je riziko, ktoré potrebuje tvrdú prácu a vynaliezavosť, no imigranti toto s úspechom v nemeckej spoločnosti prekonávajú.

Mnoho utečencov v súčasnosti čosi robí, ale nie všetko je pokryté médiami, preto si myslím, že my nie sme jediní“, hovorí Zamrik.

Bureaucrazy získala pozornosť nemeckých médií niekoľko týždňov po sérii brutálnych útokov uskutočnených utečencami na juhu krajiny, z ktorých dva si zapísal na konto Islamský štát.

Nemecko zažíva opäť strach z 1,1 milióna žiadateľov o azyl v poslednom roku, kvôli čomu sa Merkelovej štatistický rating ponoril hlboko pod úroveň spodnej úrovne voličských hlasov.

Zamrik však fandí Merkelovej aj kvôli jej vete „We can do this“…

„Dáva mi to opäť pocit, aký som mal pri odchode zo Sýrie, že Nemecko by mohlo byť pre mňa miesto pre život“, vraví.

zdroj: your middle east      

preklad: SvP redakcia

 

Bureaucrazy: apka naviguje imigrantov po mori byrokraciehttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/KrízaMigračná-e1462401727216.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/05/KrízaMigračná-e1462401727216.jpgadminEkonomikaMigrácia v EÚ,NemeckoSýrski utečenci vymysleli aplikáciu, ktorá ich naviguje cez nemeckú byrokraciu Nekonečné rady, nepreniknuteľné papierovačky, nevysloviteľné nemecké slová – trápenia pre nových prišelcov do európskej ekonomiky. Teraz však majú k dispozícii apku, ktorá im pomáha. Nazýva sa Bureaucrazy. Pomáha pri vybavení bývania, zdravotnej starostlivosti, bankového účtu  a žiadosti o azyl. Tím tvorcov pozostáva zo šiestich programátorov...