28-ročný študent filozofie z Cambridgeskej univerzity Giulio Regeni zomrel medzi Káhirou a Alexandriou za temných okolností. Pohyboval sa medzi dobročinnými pracovníkmi a egyptskými politickými aktivistami, možno toto ho priviedlo do pozornosti kohosi, komu  vadilo, čo Regeni robí. Našli ho zbitého, popáleného, s vytrhanými nechtami a opuchmi mozgu. Rôzni znalci na Egypt tvrdia, že to nesie známky popravy tajnou službou Egypta.

Regeni tiež viedol výskum zamestnaneckých odborov v Egypte a bol zrejme insiderom pro-demokratických síl, ktoré boli podozrievané z organizovania demonštrácie. Po deviatich dňoch nezvestnosti a po intenzívnom hľadaní egyptskej polície ho našli v priekope pri diaľnici.

Táto smrť talianskeho občana naštartovala aktivitu ministerstva zahraničia Talianska, ktoré požiadalo o vyšetrenie na mieste činu talianskou políciou. Pátranie tam však narazilo na tzv. limitovaný prístup a na to, že vyšetrovací tím nemohol byť prítomný pri autopsii Regeniho tela.

Na povrch vychádzajú rôzne špekulatívne motívy, prečo musel mladý študent zomrieť, napríklad ten, že pracoval ako dopisovateľ pod pseudonymom pre komunistické noviny Il Manifesto, ktoré kritizovali egyptskú vládu. Jeho rodina kategoricky odmietla podozrenie, že by mohol pracovať pre taliansku tajnú službu.

Sú rôzne úvahy, no v každom prípade sa to stalo kvôli atmosfére hysterického anti-cudzineckého hnutia, ktoré sa podarilo komusi vyprovokovať. Kauza sa stala problémom bilaterálnych vzťahov medzi Talianskom a Egyptom, ktoré sú oficiálne spriatelenými krajinami.  No napriek tomu je Taliansko rozhodnuté oficiálne zatlačiť na Egypt, aby povedal „pravdu o smrti Regeniho“.

Prípad sa pridáva k ostatným teroristickým výčinom, i keď ho zatiaľ tak nešpecifikujú. Vyzerá totiž takisto ako rôzne popravy a zabitia novinárov, vojnových dopisovateľov a dobročinných pracovníkov vo vojnových zónach, kde vyvádza Islamský štát. Pokiaľ sa takéto správanie má udomácniť aj v Egypte, môžeme sa s ním ako s dovolenkovou mierovou zónou nadlho rozlúčiť.

zdroj: The Guardian

©Ľudmila Balážová-Marešová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/Giulio-RegeniB-e1456340100984.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/02/Giulio-RegeniB-e1456340100984.jpgadminKomentárePolitikaBlízky Východ,islam,terorizmus28-ročný študent filozofie z Cambridgeskej univerzity Giulio Regeni zomrel medzi Káhirou a Alexandriou za temných okolností. Pohyboval sa medzi dobročinnými pracovníkmi a egyptskými politickými aktivistami, možno toto ho priviedlo do pozornosti kohosi, komu  vadilo, čo Regeni robí. Našli ho zbitého, popáleného, s vytrhanými nechtami a opuchmi mozgu. Rôzni znalci...