Najim Lachraoui bol pod menom Abú Idrís ako člen IŠ väzniteľom zajatcov. Oznámil to obhajca bývalého rukojemníka Islamského štátu Nicolasa Henina.

Najim Lachraoui, jeden z bruselských bomberov, bol identifikovaný viacerými zajatými Francúzmi väznenými Islamským štátom v Sýrii ako jeden z ich väzenských strážcov, uviedli zdroje blízke vyšetrovateľom dnes v piatok.

Podľa jedného zo zdrojov identifikovali štyria unesení francúzski novinári väznení v Sýrii od 2013 do 2014  tohto väzniteľa ako Abú Idrísa.

Nicolas Henin, jeden zo zajatých novinárov, formálne identifikoval Abú Idrísa ako Najima Laachraouiho, uviedla jeho obhajkyňa Marie-Laure Ingoufová, ako potvrdili správy francúzskych novín.

Belgický prokurátor povedal, že Laachraoui cestoval do Sýrie vo februári 2013 aby vstúpil do  jednotiek Islamského štátu.

Nevyskytli sa predošlé stopy tohto občana Belgicka predtým, ako sa registroval pod falošným menom na hranici medzi Rakúskom a Maďarskom v septembri 2015.

Laachraoui (24) bol jeden zo samovražedných atentátnikov, ktorí prepadli bruselské letisko 22. marca, zatiaľčo tretí útočník Abrini utiekol na metro.

Prokurátori naňho poukázali kvôli novembrovým útokom v Paríži, kedy zomrelo 130 ľudí. Uviedli, že jeho DNA bola nájdená na veste s výbušninou a kúsku odevu v koncertnej sále Bataclan, kde zabili 90 ľudí.

Polícia tiež našla jeho DNA na výbušnine použitej pri Štadióne Francúzska. Vedúci vyšetrovatelia z toho vyvodzujú, že výrobca bomby je oboch prípadoch (Francúzsko aj Belgicko) ten istý.

Bývalí francúzski rukojemníci identifikovali dvoch Francúzov, ktorí boli medzi väzniteľmi, keď boli zajatí v Sýrii.

Jeden z nich, Mehdi Memmouche, je vo väzbe obvinený zo zabitia štyroch ľudí počas útoku na Židovské múzeum v Bruseli v roku 2014.

Ďalším je Salim Benghalem, ktorý bol odsúdený v neprítomnosti vo Francúzsku za verbovanie pre Islamský štát a je na zozname Spojených štátov vedený ako “zahraničný terorista”.

zdroj: The Guardian

preklad: redakcia SvP

Bruselský atentátnik bol aj väzniteľom zajatcov IŠhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Bruseltrajadzihadi-e1458762122672.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Bruseltrajadzihadi-e1458762122672.jpgadminPolitikaislam,Migrácia v EÚ,terorizmusNajim Lachraoui bol pod menom Abú Idrís ako člen IŠ väzniteľom zajatcov. Oznámil to obhajca bývalého rukojemníka Islamského štátu Nicolasa Henina. Najim Lachraoui, jeden z bruselských bomberov, bol identifikovaný viacerými zajatými Francúzmi väznenými Islamským štátom v Sýrii ako jeden z ich väzenských strážcov, uviedli zdroje blízke vyšetrovateľom dnes v piatok. Podľa jedného zo zdrojov identifikovali...