Bruseltrajadzihadi
1. Najim Lachraoui 2. Ibrahim el-Bakraoui 3. Tento muž je neznámy a je hľadaný. Na letisku nechal tašku s výbušninami a utiekol.

Turecká stopa

Jeden z teroristov z Bruselu, ktorí sa zúčastnili utorňajšieho atentátu proti letisku Zaventem bol už raz zatknutý v júni 2015 na juhu Turecka, vypovedaný do Belgicka, potom vypustený na slobodu Belgičanmi, oznámil dnes v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Jeden z tých, ktorí sa zúčastnili na útokoch v Bruseli bol zatknutý v júni 2015 v Gaziantep. Bol vypovedaný 14. júla 2015“, vyhlásil Erdogan pred tlačou okrem iného ľutujúc, že belgické úrady nepotvrdili vtedy jeho kontakty s džihádistami „napriek našim pozorovaniam“.

Podľa žurnalistu denníka De Morgen súd dementoval toto oznámenie tureckého prezidenta. Neskôr uverejnili v La Libre.be odpoveď ministra spravodlivosti Belgicka, že al-Bakraoui nebol odoslaný do Belgicka, ale do Holandska.

Nové skutočnosti v prípade

Federálny belgický prokurátor Frédéric Van Leeuw oznámil nasledovné základné skutočnosti:

Jedna osoba bola predvolaná a je stále vypočúvaná.

Z dvoch teroristov, ktorí zomreli v Zaventem, bol jeden nezistený, druhý bol identifikovaný ako Ibrahim el-Bakraoui. Tretí na úteku by mohol byť Najim Lachraoui, už tiež hľadaný pre svoju účasť na atentátoch 13. novembra v Paríži.

Ibrahim el-Bakraoui zanechal testament na svojom otvorenom notebooku v jednom koši na odpadky v Schaerbeeku. Vyhlasuje v ňom, že „byť prenasledovaný, nevedieť čo robiť, byť všade hľadaný, nemať viac bezpečia a ak sa to naťahuje, riskuje sa koniec po jeho boku (Salaha Abdeslama – poznámka autora čl.) v bunke”.

Muž s čiapkou na hlave na fotke troch teroristov s vozíkmi je na úteku a nebol ešte identifikovaný.

Na letisku nebola nájdená žiadna útočná zbraň.

Kamikadze v metre v Maelbeeku je Chalíd el-Bakraouí, brat Ibrahima.

V byte v Schaerbeeku, ktorý prehľadali sa našiel arzenál výbušnín: 15 kg výbušniny typu TATP, 150 litrov acetónu, 30 litrov peroxidu vodíka, rozbušky, jeden kufor naplnený klincami a skrutkami a materiálom určeným na tvorbu výbušných zariadení.

Posledná bilancia atentátov je 31 mŕtvych a 270 ranených.

Úroveň pohotovosti zostáva 4.

Následky výbuchu na letisku mohli byť ešte horšie, keby útočníci boli dostali väčšie auto, ktoré si objednali, no taxislužba ho nemala voľné. Preto odviezli len tri bomby, štvrtá bomba, tá najsilnejšia, zostala v byte teroristov v Schaerbeeku. V prípade jej výbuchu by bola určite zničila celú budovu letiskovej haly odletov. Túto nálož tvoril trinitrotoluén. Jeho presný objem však neuviedli.

Dvaja delikventi bratia Chalíd a Ibrahim el-Bakraoui už boli v Belgicku odsúdení za útoky s ručnými zbraňami a násilie. Mohli byť zásobovačmi zbraní  džihádistov. Chalíd el-Bakraoui je podozrivý, že prenajal byt pod falošnou identitou vo Forest, kde bol zabitý Alžírčan Mohamed Belkaid.

Tieto udalosti vyprovokovali maximálne možné nasadenie belgických záloh podľa zákona o polícii. Tento stav dovoľuje ministrovi vnútra povolať všetky živé sily vrátane miestnej a federálnej polície, ktoré sa odhadujú ako potrebné. Pre miestnych policajtov to znamená naplniť zo záloh každú hodinu 10% mužstva. Minister vnútra Belgického kráľovstva hovoril o “všetkých voľných kapacitách”.

Toto je po prvý krát, čo sa využíva celá akčná sila polície. Tieto sily má koordinovať DAO, operačná služba federálnej polície všade v Belgicku. Ostatné sily rozosiate všade po krajine sú v stave stand-by.

zdroje: La Libre.be, Le Figaro.fr,foto:Le Monde

text: redakcia SvP

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Belgiapolice.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Belgiapolice.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaBelgické kráľovstvo,terorizmusTurecká stopa Jeden z teroristov z Bruselu, ktorí sa zúčastnili utorňajšieho atentátu proti letisku Zaventem bol už raz zatknutý v júni 2015 na juhu Turecka, vypovedaný do Belgicka, potom vypustený na slobodu Belgičanmi, oznámil dnes v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Jeden z tých, ktorí sa zúčastnili na útokoch v Bruseli bol zatknutý v júni 2015...