IŠ uskutočnil útoky v Bruseli: 34 mŕtvych najmenej 230 ranených

Metro v Maelbeeku (20 mŕtvych) a letisko v Zaventem (14 mŕtvych) boli cieľmi útokov v utorok ráno 22.marca. IŠ cestou svojej komunikačnej agentúry oznámil tieto útoky o 16.20 hod.

“Bojovníci Islamského štátu vykonali sériu výbuchov s výbušnými pásmi”, možno sa dočítať v komuniké Daechu. Tento text upresňuje, že Belgicko je “krajina, ktorá sa zúčastňuje na medzinárodnej koalícii proti IŠ”. „Bojovníci zahájili útok vnútri letiska de Zaventem predtým, ako určití z nich odistili svoje výbušné zariadenia”. Skupina teroristov upresnila, že jeden samovrah sa nechal vybuchnúť na stanici metra vo štvrti Maelbeek. Okolo 8.00 hod bolo počuť výbuchy v hale odchodov v letisku Zaventem. Jedna osoba vykríkla čosi arabsky predtým, ako zazneli údery výbuchu, tvrdia viacerí svedkovia. Okná stavby vybuchli, letisko bolo evakuované a zatvorené. Súd potvrdil,že sa jedná osamovražedný atentát. Tento útok spôsobil 14 mŕtvych a najmenej 92 ranených, podľa svedectva hasičov.

Dve bomby použili v hale. Tretia bomba bola objavená a mohla byť zničená.

Po atentáte boli objavené zbrane, zverejnila agentúra Belga z dobre informovaného zdroja. Informácia nebola oficiálnym zdrojom potvrdená.

O 9. hodine 11. minúte sa uskutočnil výbuch na stanici metra Maelbeek situovanej na ulici La Loi. Tento útok spôsobil najmenej 20 mŕtvych a 106 ranených, z toho 17 ťažko, 23 silno a 66 ľahšie, podľa starostu Bruselu Yvana Mayeura.

Podľa jedného svedka, výbuch bol silný a otriasol sklami na jeho pracovisku. Odmínovacia služba a armáda sú na mieste činu. Celá verejná doprava v Bruseli je zastavená. Dva tunely Cinquantenaire a Loi tiež uzavreli.

Polícia zatvorila prístup ku kruhovému objazdu Schuman a ulica La Loi je zavretá. Celá zóna je celkom vylúčená z automobilovej dopravy. Všetky linky metra, autobusov a električiek sú zablokované. Blízko metra asi 5 minút chôdze sa nachádza Európsky parlament.

V celej krajine bol vyhlásený stav pohotovosti číslo 4. Svedkovia v Zaventeme hovoria, že po výbuchu bol veľký chaos, po zemi obete, stropy sa preborili, ocitli sa v krvavom kúpeli, v bombách boli klince.

zdroj: La Libre.be

preklad: SvP,foto: LaLibre.be

Brusel: 34 mŕtvych, najmenej 230 ranených https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Belgiapolice.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Belgiapolice.jpgadminFrankofónne štátyPolitikaIŠ uskutočnil útoky v Bruseli: 34 mŕtvych najmenej 230 ranených Metro v Maelbeeku (20 mŕtvych) a letisko v Zaventem (14 mŕtvych) boli cieľmi útokov v utorok ráno 22.marca. IŠ cestou svojej komunikačnej agentúry oznámil tieto útoky o 16.20 hod. “Bojovníci Islamského štátu vykonali sériu výbuchov s výbušnými pásmi”, možno sa dočítať v komuniké...