Britskí voliči sa začali snažiť vstrebať dopady ich historického rozhodnutia vystúpiť z Európskej únie, čo spôsobuje seizmický šok vo finančných a politických systémoch a rozvážiť si budúcnosť, ktorú si len nemnohí vedeli predstaviť ešte pred pár dňami.

Vedúci politici konzervatívnej strany začali manévrovanie, aby nahradili premiéra Davida Camerona, zatiaľčo vodca labouristov Jeremy Corbyn sa konfrontuje so vzburou vo vlastnej strane, ktorá mu hrozí, že sa stane ďalšou obeťou  brexitu.

Škótsky kabinet si naplánoval stretnutie kvôli novému nátlaku na vyhlásenie nezávislosti  hnutím, ktoré by mohlo priniesť inú otriasajúcu zmenu pre ostrovný národ, ktorý teraz operuje bez cestovnej mapy.

Po búrlivom piatku, ktorý zažili finančné trhy a kedy premiér oznámil úmysel  rezignovať, britskí voliči sa začali preberať  v sobotu medzi enormnými dopadmi ich historickej voľby odísť a začať  prerábať svoju krajinu.

Víkendové ráno ponúklo príležitosť na väčšiu pauzu pre mnohých, aby absorbovali a možno reflektovali to, čo sa tu stalo za posledné dva dni – seizmický  šok finančného a politického systému takisto ako skok do sveta málo predstaviteľného pred dvoma dňami.

V zákulisí scény je príval aktivity vedúcich politikov Konzervtívnej strany, ktorí začali manévrovať,  aby nahradili premiéra Davida Camerona, zatiaľčo vodca labouristov Jeremy Corbyn  sa musí konfrontovať so vzburou vo vlastnej strane, ktorá hrozí, že z neho urobí ďalšiu obeť brexitu. Corbyn povedal v sobotu ráno, že by nechcel stáť  mimo diania a chce súťažiť v nejakých nových voľbách predsedu strany.

Spojené kráľovstvo by mohlo obísť  svoju demontáž, ak nacionalisti v Severnom Írsku  voliaci zotrvanie v EÚ, zatlačia svojimi hlasmi na znovuspojenie dvoch írskych republík.

Hlavné tituly britských sobotných vydaní zaujali emócie rozdeleného národa reagujúceho na výsledok hlasovania vo štvrtok. „Zrodenie Nového národa“, píše Daily Telegraph. „Brexit Earthquake“, píšuThe Times. Daily Mail mieni, že „Pokloňte sa, Briti“, zatiaľčo Daily Mirror sa pýta „Tak čo do pekla sa to teraz stalo?“

Práve to, že koľko veľa času mali britskí vládni úradníci na podniknutie relatívne poriadkumilovného prechodu do života mimo EÚ nebolo tento weekend jasné.

Cameron povedal vo svojom rezignačnom prejave, že krajina by nechcela spustiť formálny proces výstupu  dovtedy, kým je premiér vo svojom kresle, možno do októbra.

Ale Európska komisia a jej predseda Jean-Claude Juncker hovoria, že také vyjednávania by mali začať tak skoro ako je to možné. EÚ vodcovia sa vyjadrujú, že prehnané zdržovanie na začiatku  procesu rozvodu, ktoré môže trvať dva roky, by mohlo len pridať neistotu do celej záležitosti.

Ministri zahraničia šiestich zakladajúcich krajín EÚ sa majú stretnúť dnes v sobotu v Berlíne v úsilí predísť dezintegrácii Európskej únie po britskom výsledku referenda.

Britskí vodcovia uisťujú, že štvrtkové hlasovanie 52% za výstup  sa dá zvládnuť poriadkumilovne s úsilím minimalizovať finančné a iné straty spôsobené reakciou na odchod z únie, čo sa plne očakáva.

Premiér Cameron sľúbil zostať ako dočasný správca počas leta, keď bude vybraný nový vodca a povedal: „ Chcem urobiť všetko čo môžem ako premiér pre stabilizovanie lode v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.

Výkyvy trhov sa snaží upokojiť Bank of England podľa jej guvernéra Marka Carneyho tak, aby ukľudnila investorov s vyhlásením, že banka bola „dobre pripravená“  na výsledok referenda. Centrálna banka bola pripravená intervenovať za posilnenie ekonomiky.

Pri mimoriadnom signáli zraniteľnosti ako je pád meny, členovia krajín „Klubu siedmich bohatých“  dávajú vyhlásenie vyjadrujúce dôveru v britskú ekonomiku a hovoria, že  tu nebudú bezprostredné zmeny v statuse imigrantov vo Veľkej Británii.

Premiér, ktorý je v úrade od 2010 vraví, že odstupuje, pretože krajina si zaslúži „čerstvé vedenie“ … .

„Briti hlasovali za opustenie únie a to sa musí rešpektovať“, uviedol.

Referendum za brexit rozdeľuje krajinu aj podľa veku, mladší  sú silno za zotrvanie a staršia generácia za vystúpenie z EÚ, lebo chcú získať späť kontrolu nad krajinou a nechcú čeliť dotieravej a beztvárnej byrokracii Bruselu.

Cameronovo rozhodnutie odstúpiť  vyvoláva potrebu ho nahradiť. Bývalý londýnsky primátor Boris Johnson bojujúci za vystúpenie je považovaný za favorita. Johnson bol v piatok vymobovaný zo svojho domu v severnom Londýne s pozdravmi ale hlavne posmeškami  muža, ktorému sa mnohí Londýnčania posmievajú za výsledok štvrtkového referenda. „Hanba vám!“, kričia niektorí.

Vo svojich prvých poznámkach po hlasovaní povedal Johnson reportérom, že je smutný z Cameronovej rezignácie. Opísal premiéra, svojho dlhoročného rivala ale aj priateľa ako jedného z  „najmimoriadnejších politikov nášho veku“.

Johnson s vlasmi ako mop nehovorí ako má vyzerať Cameronov džob. Odmietnutie EÚ opisuje ako „momentálne ušľachtilú myšlienku“, no „nie nadlho správnu pre túto krajinu. „

„Myslíme si, že teraz máme skvelú príležitosť“, vraví. „Môžeme prekročiť naše zákony a vytvoriť si také dane, ktoré sú potrebné pre britskú ekonomiku“.

Cameronov následník by nemal byť volený verejnosťou ale vo vnútri Konzervatívnej strany.

Odkedy je Cameron v úrade, snažil sa posúvať Toryovcov do centra politiky preferujúc manželstvá gayov a zjemnenie migračnej politiky.

Ale jeho zapudenie v referende poháňané antiimigračným odporom vyvoláva u členov opustenie straníckeho tvrdého krídla proti EÚ.

Domáci politický odpor v Británii nie je typický len pre toryov: pár členov labouristickej strany začalo útočiť na vlastného predsedu strany, krajne ľavicového Jeremyho Corbyna reagujúc tak na nemastnú-neslanú kampaň za zotrvanie.

Cameronovo zotrvanie na proeurópskej pozícii je spoločné s prezidentom Obamom. V piatkovom prejave povedal americký prezident niečo o hlbokých vzťahoch s Britániou a EÚ a o tom, že obidve strany by mali vytrvať. Po rozhovore s Cameronom a nemeckou kancelárkou Merkelovou Obama neskôr vyjadril dôveru, že Briti „uskutočnia pokojný prechod mimo EÚ“. Hlasovanie reflektuje zmeny a výzvy, ktoré pochádzajú z globalizácie“, ako sa vyjadril na konferencii na Stanfordskej univerzite.

„Ale zakiaľ vzťah UK s EÚ sa mení, jedna vec sa nechce zmeniť a to je špeciálny vzťah našich dvoch národov“, povedal Obama.

„To pretrvá. EÚ zostane jedným z nevyhnutných partnerov. NATO zostane uholným kameňom našej globálnej bezpečnosti“.

Možný nominant republikánov na prezidentský úrad Donald Trump oslavoval v piatok na zahájení golfovej súťaže brexit a uviedol, že vidí paralely s jeho vlastnou volebnou kampaňou.

Iránski a ruskí predstavitelia tiež pozdravili britské referendum, hlavný poradca iránskeho prezidenta tweetoval,“ že hviezdy z vlajky EÚ padajú dolu“.

Britské rozhodnutie bude mať hlboký efekt na EÚ, ktorá stratí väčšinu vojenskej a diplomatickej sily. „To vyzerá byť  zlý deň pre Európu a pre Britániu“, povedal nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

Voľby mali predpoveď jasného víťazstva za zotrvanie a väčšina analytikov im konkurovala. Ale na konci „vystúpenie vyhralo s viac ako miliónom hlasov naviac, celkovo 33 mil. , čo reprezentuje tri štvrtiny voličských hlasov.

Kampaň za zotrvanie  vyhrala v Londýne a Škótsku. Kampaň za opustenie víťazila v provinciách Anglicka, vyhrávala v malých mestách, vidieckych oblastiach a presadzovala sa v postindustriálnych mestách.

Ale piatok bol indikáciou, že obava mala skutočný základ.

Jeremy Greenstock, starší britský diplomat, napísal v jednej analýze, že piatkové efekty budú začiatkom a že Briti by sa mali pripraviť na vážne ekonomické škody zavinené úbytkom pracovných miest, zvýšením daní, vysokými úrokmi z úverov a redukciou zahraničných investícií.

Greenstock, terajší riaditeľ  firmy Gatehouse Advisory tiež varuje, že Briti by mohli stratiť medzinárodný vplyv, na uzavreté budúce termínované obchody. „Ľudia v UK sa pozerajú v perióde najmenej jednej dekády vopred na ekonomiku a jej globálny dopad zostane na najnižších  úrovniach ako výsledok tohoto rozhodnotia“, hovorí.

zdroj: The Washington Post, Karla Adam a Brian Murphy  

preklad: redakcia SvP

 

Briti sa snažia absorbovať enormný dopad referendahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/Brexiteurope-e1466616421975.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/06/Brexiteurope-e1466616421975.jpgadminPolitikaBrexit,UKBritskí voliči sa začali snažiť vstrebať dopady ich historického rozhodnutia vystúpiť z Európskej únie, čo spôsobuje seizmický šok vo finančných a politických systémoch a rozvážiť si budúcnosť, ktorú si len nemnohí vedeli predstaviť ešte pred pár dňami. Vedúci politici konzervatívnej strany začali manévrovanie, aby nahradili premiéra Davida Camerona, zatiaľčo vodca labouristov Jeremy Corbyn...