Brexit by mohol okamžite dať padnúť akcie na trhoch a vnútorné ceny, hovorí MMF

Hlasovanie o opustení EÚ budúci mesiac by mohlo privodiť pád akcií na trhoch a prudký pád domácich cien, varuje Medzinárodný menový fond.

Christine Lagardová, predsedkyňa MMF, tiež varuje guvernéra Bank of England, že Británia by mohla padnúť do recesie po zahlasovaní áno pre Brexit.

Lagardová, ktorá bola v piatok v Londýne predstaviť ročný prehľad zdravia britskej ekonomiky povedala, že je možné, že ekonomika by mohla za dva po sebe nasledujúce štvrťroky zabrzdiť, čo jedefinícia recesie.

„Pozreli sme si všetky scenáre. Pracovali sme aj doma a nenašli sme nič pozitívne, aby sme povedali, že treba hlasovať za Brexit“, povedala.

MMF uvádza, že panika medzi investormi by mohla spustiť šokové vlny v celej ekonomike po voľbe v referende a poslať akcie a ceny majetku po klesajúcej špirále nadol.

V hlásení, ktoré je jasne nápomocné účastníkom kampane za zotrvanie v EÚ, sa hovorí, že po dlhom raste by nastala depresia.

Hlasy za odchod z EÚ nahnevane reagovali na tieto údaje, o ktorých sa hovorí, že sú sčasti plánom vlády “ako obchádzať pravidlá odievania moslimiek…“.

Kampaň Brexitu odmieta táto organizácia na platforme Washingtonu, čím je „konzistentne zlá v predpovediach o britskej ekonomike“ a hovorí, že je čosi zlé na odchode Británie z EÚ. Tiež sa útočí na  vyšetrovanie Lagardovej kvôli afére so 400 mil. €, ktoré francúzska vláda vyplatila Bernardovi Tapiemu počas jej mandátu ministerky financií FR.

Priti Pael – toryovec – hovorí: „MMF varuje Britániu, že sa hrá s ohňom, keď vynecháva plán prerozdelenia deficitu. Teraz je naša ekonomika silnejšia ako ostatné okolité ekonomiky. Dnes hovorí MMF, že Britániu treba dať dole, lebo chce prebrať kontrolu od Bruselu. Vtedy to bolo nesprávne a teraz je to tiež nesprávne.

MMF varuje, že hlasovanie za zotrvanie v EÚ by mohlo odraziť rast v druhej polovici roka, čo by ukončilo viac ako 12 mesačnú stagnáciu výroby a úpadok obchodnej dôvery.

Ale maľuje sa temný obraz možného prepadu. „Trhy by mohli očakávať  nepriaznivý ekonomický efekt. To by mohlo znamenať ostrý pokles vlastného kapitálu a domácich cien, zvyšujúce sa zadlžovanie domácností a firiem a dokonca náhle zastavenie prílivu investovania do kľúčových sektorov ako je realitný biznis a financie“, povedal Priti Patel.

Aktuálny deficit UK a očakávaná dôvera v externé financovanie zhoršuje toto riziko. Takéto reakcie trhu by mohli ostro zabrzdiť ekonomickú aktivitu, ďalej znižovať ceny aktív  v samo-posiľňovacom cykle.“

Lagardová hovorí, že krajiny celého sveta budú dotknuté následkami uskutočneného Brexitu. “Nebolo krajiny, ktoré som navštívila za posledných šesť mesiacov, ktorá by sa ma nepýtala čo si myslíme o dopade Brexitu ak bude“, hovorí.

Tiež uvádza, že je tu „veľké znepokojenie“, ktoré legitimizuje vykonanie posúdenia rizík.

Lagardová dodáva, že načasovanie hlásenia nebolo signifikantné a ušité na mieru pre publikovanie detailných analýz britskej ekonomiky  pred mítingom MMF na jeseň.“ „Nerobíme to kvôli politike“, to nie je spôsob práce MMF.“

Hlásenie dodáva, že inflácia by mohla stúpnuť hodne nad 2%, čo je hranica sledovaná Bank of England.

Seema Malhotra, tieňová šéfka sekretariátu štátnej pokladne hovorí, že série ekonomických hlásení ukazujú to, čo je „vitálne pre bezpečnosť a prosperitu je hlasovanie za zotrvanie“. Vraví: „Je tu široký konsenzus kráčajúci po celej Európe, že bude zasiahnutá tvrdo britská ekonomika a že to bude drahé pre britské rodiny a firmy.

„Toto je správa od medzinárodných inštitúcií – MMF a OECD a od Štátnej pokladne a CBI. Odborová organizácia hovorí, že by bolo stratených asi jeden milión pracovných miest. Štátna pokladnica vraví, že by to stálo stratu na každú rodinu počas desiatich rokov  4300 libier.

MMF hovorí, že hlasovanie zostať by bolo pre ekonomiku benefitom po turbulentných mesiacoch, kedy libra sterlingov spadla o 8% a mzdy rástli pomaly.

„Pri príležitosti hlasovania v referende o zotrvaní v EÚ je v druhej polovici roka očakávaný rast“, hovorí. „Čaká sa, že pomalšia prvá polovica plus efekty spojené s referendom, spôsobili pád rastu pod 2% za celý rok 2016, pred návratom k priemeru okolo 2,25%.

„Inflácia, ktorá je teraz len 0,5% sa očakáva že sa postupne vráti k cieľu ako efekt pádu cien komodít a nízka zamestnanosť pomôže stlačiť mzdy.“

zdroj: theguardian.com

Brexit znamená úpadok, zotrvanie v EÚ prosperituhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Christine-Lagarde1-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/10/Christine-Lagarde1-300x300.jpgadminEkonomikaBrexit,EÚBrexit by mohol okamžite dať padnúť akcie na trhoch a vnútorné ceny, hovorí MMF Hlasovanie o opustení EÚ budúci mesiac by mohlo privodiť pád akcií na trhoch a prudký pád domácich cien, varuje Medzinárodný menový fond. Christine Lagardová, predsedkyňa MMF, tiež varuje guvernéra Bank of England, že Británia by mohla padnúť do recesie po...