bratislavasummit2016
Záber zo summitu v Bratislave 16. septembra 2016. Zľava: premiérka Poľska Beata Szydlo, premiér Bulharska Bojko Borisov, premiér Maďarska Viktor Orbán,nemecká kancelárka Angela Merkel a rakúsky kancelár Christian Kern. autor: Ronald Zak/AP/Le Figaro

Po Bratislavskom summite 16. septembra sa vyjasní  v záležitosti azylantov, ktorých prvá krajina kontaktu je Grécko a Taliansko. Kancelárka Merkelová sa vyjadrila na tlačovej konferencii po stretnutí, že kvóty na utečencov sú definitívne pochované.  Je to hlavne kvôli odporu Východoeurópanov ako je Poľsko, Česko a Slovensko. Treba k nim priradiť aj barda európskeho nacionalizmu Viktora Orbána.

Tlačovka sa niesla v znamení dvoch osôb, už spomenutej nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta.

Angela Merkelová musí znášať po tomto prepade svojho promigračného  projektu viditeľné politické oslabenie v rámci EÚ. Matteo Renzi sa odmietol postaviť na tlačovke vedľa nej, takisto  zástupcovia z Británie.

Prezident Hollande zase hovoril o ochrane hraníc únie a o ochrannom systéme, ktorý nikdy nebol vytvorený.

Na summite sa dostali do popredia tri hlavné témy týkajúce sa „Európy, ktorá ochraňuje“.

Prvou je otázka bezpečnosti. Hovorí sa o vytvorení pohraničnej stráže celej hranice.

Druhou líniou je poistenie hranice Bulharska a treťou ekonomický rast a zamestnanosť. Tu sa má uplatniť zdvojenie Junckerových investičných fondov pre Európu. Tento „ Bratislavský program“  má byť konkretizovaný do najbližších šiestich mesiacov, čo bude tesne pred oficiálnou celebráciou 60. výročia Rímskej zmluvy.

Účastníci sa tiež zamýšľali nad dôsledkami možného Trumpovho víťazstva v prezidentskej kampani USA. Kancelárka Merkelová sa vyjadrila, že by to bolo „pekelné“. Spolupôsobenie Brexitu  a Trumpa ako prezidenta zameraného antieurópsky kancelárku „vyrušuje“.

Prezident Hollande na summite na Bratislavskom hrade zmenil tón keď vyhlásil, že sa chce vyhnúť „dislokácii“ Európskej únie. Preto cieľ posilnenia vonkajšej hranice EÚ je veľmi prepojený so snahou zabrániť jej rozpadu, ku čomu prispel zajačí úmysel Spojeného kráľovstva. Je obava, že Brexit by mohol zaviniť epidémiu výstupov zo zväzku únie. Angela Merkelová súdi, že Európa je v kritickej situácii.

Hollande má iné obavy o Európu. Predpokladá vzdialenie sa USA z európskeho kontinentu a následnú potrebu zabezpečiť jej obranu vlastnými silami. Nie je však jasné, prečo predpovedá tento vývoj, lebo nie je zvykom USA opúšťať dobyté pozície. Je možné, že tým chce ospravedlniť ďalšie výdavky na vojensko-priemyslový komplex únie. Oživenie zbrojnej výroby býva vždy krátkodobým krízovým riešením, keď hrozí ekonomická stagnácia.

Faktor Trump sa takto už odráža v budúcich politických ambíciách socialistického vodcu.

Ku tomu sa pridali hlavy Visegrádskej štvorky, ktoré podporili plán vojenského posilňovania a spolupráce v rámci EÚ.

Nakoniec boli komentované dve politické požiadavky, ktoré sa považujú za samovražedné vzhľadom ku vznikajúcej politickej kríze v EÚ: je to revízia európskych zmlúv a možnosť, že by štátne parlamenty dostali právo veta na rozhodnutia prijaté v Bruseli.

Trumpov efekt, ktorý je zatiaľ virtuálny, šíri vlnobitie. Francúzi pochybujú, že by mohol jedného dňa Bundestag odhlasovať  umiestnenie nemeckých vojenských síl mimo svojich hraníc. Elyzejský palác si myslí hlavou F. Hollanda, že Francúzsko vyvíja hlavné vojenské úsilie, ale nemôže a nechce zostať samotné.

Zatiaľ nevedno, ako sa tieto nálady a tajné ciele zosúladia so zámerom posilniť obranu únie, keďže Francúzi majú svoje vojenské telesá rozmiestnené po Afrike a Ázii. Bratislavský summit zatiaľ patrí medzi tie stretnutia, ktoré vyslovujú otázky a nedávajú realistické riešenia.

©Ľudmila Balážová-Marešová

zdroj: francúzska tlač

 

Bratislavský summit: problémy a hmlisté riešeniahttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/BratislavaSummit2016-e1474064380538.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/09/BratislavaSummit2016-e1474064380538.jpgadminKomentárePolitikaSlovenské predsedníctvo EÚSlovenskoBratislavský summit EÚ,Komentáre,politikaPo Bratislavskom summite 16. septembra sa vyjasní  v záležitosti azylantov, ktorých prvá krajina kontaktu je Grécko a Taliansko. Kancelárka Merkelová sa vyjadrila na tlačovej konferencii po stretnutí, že kvóty na utečencov sú definitívne pochované.  Je to hlavne kvôli odporu Východoeurópanov ako je Poľsko, Česko a Slovensko. Treba k nim priradiť aj barda európskeho...