Dnes dvesto metrov od Kremľa na Moskvoreckom moste zastrelili štyrmi ranami do chrbta neznámi muži, ktorí vyskočili z auta svetlej farby, jedného z ruských opozičných vodcov Borisa Nemcova. Vo chvíli útoku bola s ním spoločníčka ukrajinskej štátnej príslušnosti. Hovorkyňa Ruského vyšetrovacieho výboru Julia Ivanova potvrdila, že na Nemcova bolo vystrelených šesť striel zo zbraní, ktoré držali siedmi útočníci. Vyšetrovatelia vyhlásili pátranie po aute značky Ford Focus alebo Ford Mondeo bielej farby s určitou zistenou poznávacou značkou.

Okolo jeho smrti je veľa správ na východe aj západe, no ani jedna nenaznačuje, kto mohol byť objednávateľom tejto určite politickej vraždy. Sám Vladimir Putin a jeho administratíva sa vyjadruje zhrozene o atentáte na opozičného činiteľa Nemcova a Putin vydal príkaz náležite vyšetriť kriminálny čin. Putinov hovorca Jurij Peskov deklaroval, že Putin si vzal pod osobný dohľad vyšetrovanie tohto zločinu. Neznie to zvlášť vhodne, ak chce Putinova administratíva vzbudiť dojem objektívneho vyšetrovania, o čo sa aj veľmi snaží. Putin poznamenal, že táto vražda má všetky znaky prepadu a že sa jedná o provokáciu zameranú proti režimu. Taktiež nezabudol vysloviť kondolenciu rodine zavraždenej obete.

Nemcov mal 55 rokov a bol bývalým námestníkom premiéra počas vlády Borisa Jeľcina. Jeho názory sa považovali za reformné a demokratické. Vyslovoval sa jasne proti korupcii už od čias Jeľcina. Počas vlády Vladimira Putina sa po neúspechu vo voľbách v roku 2011 zaradil medzi výrazných odporcov režimu a Putina a jeho strany. Režim počas Putinovej vlády nazýval nekompetentným a brutálnym. Nemcov pred svojou smrťou organizoval cez Twitter protestný pochod s názvom „Vesna“ s naplánovaným termínom na nedeľu 2. marca 2015. Pochod má byť protestom proti vojne na Ukrajine a hospodárskej kríze.

Jeho priateľ Iľja Jašin, ktorý je tiež opozičným lídrom, povedal, že Nemcov mal názor, že Putin a Rusko boli za vzburou separatistov na východe Ukrajiny a že ju podporovali vojensky.

Nemcov sa tiež vyjadril verejne na webovej stránke Sobesednik, že sa bojí, že ho Putin zabije.

Hovorkyňa ministerstva vnútra oznámila, že sprievodkyňa počas poslednej prechádzky Borisa Nemcova je vyšetrovaná políciou.

Zatiaľ sa posielajú kondolencie, no je možné, že smrť lídra opozície, ktorý bol na vzostupe a mal vplyv na mnoho svojich prívržencov, môže rozvíriť nepokoj v dosiaľ opozíciou nedotknutých vrstvách spoločnosti, ktorá sa začne spytovať, čo sa to deje v zahraničnej politike ich krajiny. Teraz, keď je pozícia Putina a jeho straníkov zneistená ekonomickým vývojom a vojnou na Ukrajine, vražda Nemcova by mohla hodiť iskru do už horúceho horľavého materiálu, akým je nepriaznivá pozícia putinovského Ruska na svetových trhoch aj v politických kruhoch západu.

text: redakcia SvP

zdroje: Telegraph.co.uk, Ria novosti, Guardian, CNN

foto: wikipedia.en

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Boris_Nemtsov_2013-292x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/02/Boris_Nemtsov_2013-45x45.jpgadminPolitikaVýchodná EurópaKauza Nemcov,RuskoDnes dvesto metrov od Kremľa na Moskvoreckom moste zastrelili štyrmi ranami do chrbta neznámi muži, ktorí vyskočili z auta svetlej farby, jedného z ruských opozičných vodcov Borisa Nemcova. Vo chvíli útoku bola s ním spoločníčka ukrajinskej štátnej príslušnosti. Hovorkyňa Ruského vyšetrovacieho výboru Julia Ivanova potvrdila, že na Nemcova bolo...