V ruskej tlači prebehli najnovšie správy a komentáre o kauze Nemcov, ktoré konštatujú, že vražda tohto opozičného aktivistu a bývalého vicepremiéra je záležitosťou trestného práva nemajúca politický motív.

Oficiálne justičné orgány v Ruskej federácii v súlade s názorom vládnych predstaviteľov chcú zmietnuť prípad zo stola tým, že ho vyhlásili len za zločin kriminálneho charakteru bez politickej podstaty. Nemcov a jeho história kariéry, ktorú začal čoskoro po prevrate v ZSSR má svoj oficiálny imidž, no aj menej oficiálny, ktorý sa rozlieha ako temná hmla v pozadí energickej postavy mladého vedca a neskoršieho politika.

Menej oficiálne nitky jeho osudu sú už od začiatku spletené s čečenskými militantmi, s ktorými prichádzal do kontaktu nielen cez svoju funkciu v štátnej správe ale aj cez svojho politického spolubojovníka Garyho Kasparova. Čečensko sa nachádza už v prvopočiatkoch jeho politickej cesty a ťahá sa za ním ako červená niť cez labyrint Minotaura. O niektorých problémoch z vládnutia mladého vicepremiéra sa písalo už tesne po prevrate v gorbačovovskom Rusku a v článkoch figurovala aj postava šachového majstra ako jeho spolubojovníka.

V súvislosti s týmito informáciami je naozaj ťažké prijať tvrdenie terajšej putinovskej propagandy, že Boris Nemcov bol zavraždený z dôvodu kriminálnej činnosti čečenského gangu. Boris Nemcov bol ako politik, ktorý sa postaral o príjmy z ropy pre autonómnu republiku Čečňu priamo prepojený s problémami, ktoré obsahovalo založenie tohto štátu v štáte. No o jeho kriminálnych aktivitách nemožno ani na chvíľu uvažovať, pretože ani v tejto kauze sa ani pri maximálnom vypätí nedá preukázať, že Nemcov mal nevyriešené problémy ekonomicko-kriminálneho charakteru.

Vyhlásenie o nepolitickom charaktere uskutočneného zločinu je určite len snaha vyhnúť sa nepríjemným skutočnostiam v pozadí, ktoré sa týkali politickej atmosféry 90. rokov 20. storočia v Rusku a  ťahajú sa až do dnešných dní. Boris Nemcov bol vládny politik a kauzy z tohto obdobia hodili tieň na jeho ďalší život a je pravdepodobné, že mu zničili aj kariéru. Putin a jeho justičná mašinéria nemajú v rukách žiaden motív, ktorý by sa presadil v dokazovaní nejakého druhu kriminality zo strany zavraždeného v tejto kauze alebo zo strany čečenských silovikov. Nemcov bol zavraždený čečenskou skupinou silovikov usadených v Moskve, pretože bol pre nich nepohodlný, lebo zrejme veľa vedel o histórii založenia Čečne.

Súvisiaci článok: Organizátor vraždy Nemcova zmizol, už neprezradí objednávateľov

Twitter Boris Nemtsov

©Ľudmila Balážová-Marešová

Boris Nemcov a jeho vraj nepolitická vražda /komentár/https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/BorisNemcov_-TASSOlegBuldakov.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/03/BorisNemcov_-TASSOlegBuldakov.jpgadminKomentárePolitikaKauza Nemcov,RuskoV ruskej tlači prebehli najnovšie správy a komentáre o kauze Nemcov, ktoré konštatujú, že vražda tohto opozičného aktivistu a bývalého vicepremiéra je záležitosťou trestného práva nemajúca politický motív. Oficiálne justičné orgány v Ruskej federácii v súlade s názorom vládnych predstaviteľov chcú zmietnuť prípad zo stola tým, že ho vyhlásili len...