EL JamesErotické čítanie na noc, ktoré zaznávajú tradiční editori, začalo profitovať práve z tohto dôvodu naplno. Stalo sa fenoménom v USA, pričom vo Francúzsku vykukuje na svetlo len nesmelo.
Anglofónne časopisy už dlhšie upriamujú pozornosť na tento žáner, ktorý zožal bohatú úrodu na svetovom knižnom trhu. Ich úspech je vysvetľovaný tajnostkárstvom okolo literárnej (no často aj málo literárnej) erotiky a možnosťou ju čítať cez smartfóny. Smartfóny majú vraj efekt diskrétnosti a možno z nich čítať tieto kedysi obskúrne texty nerušene v autobuse či metre.

Toto však je len jeden z dôvodov. Úspech erotického žánru vraj spočíva v mieste jeho zrodu, na internete a v tom, že ho možno nakupovať vo forme e-knižiek vcelku anonymne. Toto však neplatí o autorke „50 odtieňov sivej“, ktorého predaj tvorí 10% všetkej nakúpenej erotickej literatúry, ktorá píše pod pseudonymom. Prvého dielu románu sa v papieri predalo 1,7 mil. kusov a elektronických kníh 170 000 exemplárov. Úspechy mali však aj ďalší autori a autorky.

Dôležité kritérium je bezprostrednosť a okamžitosť
Editorka erotických románov Aline Sibony zdôrazňuje ekonomický faktor v spôsobe výberu čitateľa. Jej vydavateľský dom preferuje vydávanie dlhých sérií vo vreckovom formáte, čo je tradične menej drahé ako veľký formát. Elektronická kniha je však ešte ekonomickejšia a dovoľuje predaj kompletných sérií za menej peňazí, čo má zase vplyv na zvýšený predaj titulov. Američanka Tara Tsu me, ktorá napísala Soumise ( Pokorná), má z tohto titulu viac ako tretinu svojich tržieb v elektronickej forme.

No Alice Sibony vidí dôvod záujmu o erotiku aj v inom: „Celá komunita čitateliek sa chová pozitívne k e-bookom. Je to predovšetkým zvyk spojený s ich podporou. Informácie prechádzajú cez sieť blogov. Iné kritérium mi pripadá dôležité, to je okamžitosť, bezprostrednosť elektronickej ponuky. Čitateľky nemajú trpezlivosť čakať na vydanie papierovej knihy. Niektoré čítajú tie isté verzie v jazykovom origináli pred jeho preložením. Konštatuje sa, že tieto zvyky čitateliek sa na internete menia“.

E-booky často totiž vznikajú na blogoch a literárnych portáloch, neskôr ich autori prenášajú do nejakého validného formátu vhodného ako ponuka pre vydavateľstvá.
Viacerí autori striehnu na komentáre svojich čitateliek prispôsobiac potom obsah svojich príbehov podľa nich. Toto je prípad americkej autorky Anny Toddovej, ktorá stvorila sériu After.

Explózia mediálne naplno prejaveného záujmu o erotické čítanie je zrejme zavinená aj dlho podceňovaným potenciálom tohto žánru, ktorý storočia prežíval v obskurite kníhkupectiev a antikvariátov. Otázkou je, do akej miery napĺňa žáner erotiky podmienky kvalifikujúce ho do oficiálnej literatúry, za ktorú sa udeľujú literárne ceny a štátne vyznamenania. To posledné asi nemôže očakávať od anglickej kráľovnej EL Jamesová, no určite má satisfakciu vďaka mnohomiliónovému predaju po celej zemeguli.

Otvorenosť, s akou prepukol nezakrytý záujem zo strany čitateliek o samoúčelne erotické storky bez vážneho úmyslu byť predovšetkým literárne, súvisí zrejme s genderovo zameranou spoločenskou atmosférou a s emancipáciou žien na západe. To, čo muži storočia ukrývali po sejfoch či pod latkami drevených podláh, si ženy na začiatku 21. storočia kľudne dovolia čítať z Kindlu v kaviarni. Je však ťažšie uveriteľné, že by tento excentrický zážitok čítať vzrušujúce erotické či pormografické texty na verejnosti bol davovo preferovaný.

V každom prípade, predstava mladej ženy, ktorá najprv bojazlivo potom zrazu tvrdohlavo rozhodne siaha po 50 odtieňov sivej na polici kníhkupectva v prvom vydaní, koreluje s predstavou novej sexuálnej revolúcie na svitaní chaotického 21. storočia.
Na motívy: La littérature érotique explose sur liseuse, Le Figaro
©text: redakcia SvP

foto: E.L. Jamesová

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/EL-James.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/07/EL-James.jpgadminKultúraLiteratúraErotické čítanie na noc, ktoré zaznávajú tradiční editori, začalo profitovať práve z tohto dôvodu naplno. Stalo sa fenoménom v USA, pričom vo Francúzsku vykukuje na svetlo len nesmelo. Anglofónne časopisy už dlhšie upriamujú pozornosť na tento žáner, ktorý zožal bohatú úrodu na svetovom knižnom trhu. Ich úspech je vysvetľovaný tajnostkárstvom...