Čo je to bomba H

Vodíková bomba nazývaná aj termonukleárna je 10 na stú krát silnejšia ako bomba A.

Čo sa týka skúšky jednej nukleárnej bomby o sile okolo 100 kiloton TNT (trinitrotoluén) a ktorá je 6 krát silnejšia ako bomba zhodená na Hirošimu v roku 1945, Severná Kórea vykonala veľký úder. Energia výbuchu zobrazeného v galérii na webe Punggye-Ri je ekvivalentná zemetraseniu o magnitúde 6,3 a signál tejto nukleárnej skúšky bol zaregistrovaný všetkými seizmickými sieťami planéty .

Táto energia potvrdzuje oznámenie režimu v Pchong-Jangu, ktorý potvrdil, že testoval vodíkovú bombu.Krajina urobila také isté vyhlásenie aj počas svojej predošlej nukleárnej skúšky  vseptembri 2016, ale sila bola slabšia o 10-20 kiloton a bola porovnateľná s klasickou atómovou bombou. Niektorí experti vždy naznačujú, že intenzita niekoľkých stoviek kiloton môže tiež byť dosiahnutá s bombami A nazývanými tiež „prehnané štiepenie“ alebo „dotované štiepenie“.

Ale podľa názoru špecialistu je málo dôležitá dnes skutočná podstata bomby: je to skok v sile, ktorý je značný. Stovka kiloton severokórejskej bomby je v takej istej veľkostnej kategórii ako sila jadrových hlavíc umiestnených v špiciach striel M51, ktoré majú na palube ponorky francúzskeho loďstva.

Najkomplexnejšia bomba

Technológia Bômb A je oveľa jednoduchšia ako ako bômb H. Je na princípe štiepenia a výbuchu ťažkých atómov, hlavne uránu 235 alebo plutónia 239.  Je to princíp fungovania prvých amerických bômb Little Boy a Fat Man zhodených Američanmi na Hirošimu a Nagasaki v 1945.

Bomby H, alebo termonukleárne bomby, sú komplexnejšie čo sa týka dosiahnutia cieľa a dovoľujú dosahovať silu viacerých megaton TNT.

Tiež majú oveľa väčšiu účinnosť, čo dovoľuje vyrobiť viacero výbušných hlavíc  s tým istým množstvom vysoko obohateného  uránu alebo plutónia. Tento typ bômb majú v súčasnosti zbrane piatich veľkých jadrových mocností USA, Ruska, Francúzska, Číny a Veľkej Británie.

Aby sme dokázali rozlíšiť medzi bombou A a bombou H, je treba mať trochu „šťastia“ a vedieť analyzovať plyny, ktoré sú vylučované v podzemných silách a kontaminujú atmosféru.  Relatívne vzťahy medzi určitými zriedkavými plynmi informujú vedcov o podstate bomby. To je to, čo hľadajú špecializované lietadlá WC-135 v americkom letectve, schopné urobiť odber vzoriek z plynov po lietadlách a takisto to vykonáva 80 pozemných staníc Organizácie zmluvy o kompletných jadrových testoch.

Podľa Iassina Zerbo, výkonnej tajomníčky tejto organizácie, druhý siezmický stupeň o magnitúde 4 bol zaregistrovaný niekoľko minút po prvom, ktorý by mohol indikovať, že výbuch vyvolal zemetrasenie vysokého stupňa v podzemných silách rakiet.

To je to, čo spôsobilo emisiu plynov vychádzajúcich na povrch zeme a čo zvýšilo možnosť zistiť viac o podstate tejto jadrovej skúšky.

zdroj: Le Figaro

©preklad redakcia SvP

Bomba H v raketových hlaviciach Severnej Kóreyhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/BombaKoreaNord-e1504557842366.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/09/BombaKoreaNord-e1504557842366.jpgadminPolitikaVedaAtómové testy Severná Kórea,politikaČo je to bomba H Vodíková bomba nazývaná aj termonukleárna je 10 na stú krát silnejšia ako bomba A. Čo sa týka skúšky jednej nukleárnej bomby o sile okolo 100 kiloton TNT (trinitrotoluén) a ktorá je 6 krát silnejšia ako bomba zhodená na Hirošimu v roku 1945, Severná Kórea vykonala veľký úder. Energia výbuchu...