Sú rôzne spôsoby investovania do vína. Táto komodita našťastie starne dlho a čím je zrelšia, tým je drahšia. Toto investovanie peňazí by bolo veľmi riskantné bez paralelného investovania svojich vedomostí, ktorých nadobudnutie tiež trvá nejaký čas. Investovanie do značkového vína sa stalo svetovou módou po roku 2001.

Od júla 2001 do júla 2012 stúpol objem investícií do vín dvaapolkrát. Existuje aj index Liv-Ex Fine Wine 100, ktorý posudzuje 100 najlepších vín voFrancúzsku. Podľa rôznych ďalších grafov možno zistiť indície, ktoré vína sú najlepšími pre investovanie. Tieto grafy implikujú fakt, že korelácia medzi cenami vín a finančných trhov je slabá. Zatiaľčo sa burza v roku 2008 prepadala do krízy, víno bolo menej dotknuté a rýchlo sa znova zdvihli jeho ceny. Víno je preto bezpečné a ziskové aktívum.
Ako teda investovať?
Ak spĺňate dve podmienky, chuť riskovať trochu peňazí a niečo o tom vedieť, skúste sa etablovať ako investor do vína. Toto sa dá robiť približne troma spôsobmi:
1/Investor vloží kapitál priamo do nákupu fliaš s vínom a skladuje ich vo vlastnej pivnici.
2/ Investor nakúpi fľaše vína a uloží ich do prenajatého skladu vo firme, ktorá sa zaoberá skladovaním a poradenstvom.
3/ Použije finty špecialistov a vloží kapitál do finančných produktov obchodujúcich s vínom.
Spôsob priameho investovania do vína zanamená, že treba mať vlastnú pivnicu, pretože tá dokáže najlepšie uchovávať pri tých správnych teplotách aktíva vo víne. Je potrebné, aby víno zrelo správne podľa vinárskych predpisov, lebo inak by mohlo stratiť svoju kvalitu. Dôležité sú hlavne teplota a vlhkosť 70-75%.
Vo Francúzsku je možnosť aj prenajať si vínne pivnice cez spoločnosti združujúce poradcov na enológiu a finančnú stránku obchodu.

investir-dans-une-cave-à-vin-300x225
Investovať do finančného produktu je možné už s 1000 eurami. Dá sa to cez Liv-Ex aj pre amatéra. Profíci obchodujú s vínnymi cennými papiermi cez CAC40. Preto niektorí producenti vín umožňujú obchodovať amatérom formou podielov. Takéto podniky sa nazývajú „caves patrimoniales“ (dedičné pivnice). Ich fungovanie pozostáva z nákupu, skladovania a opätovného predaja vín veľkých značiek s cieľom tvoriť výnos s dlhým termínom. Určité otcovské pivnice poskytujú vstupný tiket za 1000 eur. Na príklad spoločnosť Patrimoine Grands Crus , čo je jedna z najlepších svojho druhu, je riadená tímom špecialistov na financie, enológiu a investičnú stratégiu.
Zdroj: Investissement malin, foto detto
©text redakcia                                                Pokračovanie: Niektoré rady investorom

 

 

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-e1412031252981.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/09/investir-dans-des-bouteilles-de-vin-300x300.jpgadminEkonomikaFrancúzsko,Investičné rady,VínoSú rôzne spôsoby investovania do vína. Táto komodita našťastie starne dlho a čím je zrelšia, tým je drahšia. Toto investovanie peňazí by bolo veľmi riskantné bez paralelného investovania svojich vedomostí, ktorých nadobudnutie tiež trvá nejaký čas. Investovanie do značkového vína sa stalo svetovou módou po roku 2001. Od júla 2001...