BRITAIN-US-IRAQ-SYRIA-CONFLICT-DIPLOMACY
Štátny sekretár USA John Kerry, jeho britský proťajšok Philip Hammond a ministri zahraničia 21 krajín členovkoalície na schôdzi vo štvrtok v kaštieli Lancaster House. photo : STEFAN ROUSSEAU/AFP

Koalícia vedená USA zamýšľa stopnúť napredovanie ISIS po zemi. Ale ešte je na tom veľa práce.

Vojna proti Daech-u bude dlhá a ťažká, predvídajú spojenci koalície šesťdesiatich krajín vedených USA, ktorá bojuje proti teroristickej organizácii v Iraku a Sýrii. Podľa britského ministra zahraničia Philipa Hammonda bude treba „najmenej jeden alebo dva roky“ na zatlačenie ISIS cez Irak.

Schôdza v Londýne vo štvrtok za účasti V. Británie, USA, Francúzska, Nemecka, Austrálie, Kanady, Bahrajnu, Saudskej Arábie, Jordánska, Kuvajtu a Turecka, nemohla predstierať dobrú bilanciu po šesťmesačných operáciách leteckých síl v Iraku a Sýrii.

Pätnásť dní po parížskych atentátoch sa jedná o ukázanie svetu, že existuje jednotný front proti teroristickej hrozbe. „Teroristi nás chcú rozdeliť, ale ich akcie majú opačný účinok, zjednocujú nás,“ usúdil štátny tajomník John Kerry. Kvalifikujúc tento boj ako „aktuálnu výzvu“ usúdil, že sa nejedná len o problém Iraku a Sýrie, ale o svetový problém“. Atentáty na francúzskej pôde, komploty v Nemecku alebo Belgicku a vydieranie o výpalné za život dvoch japonských zajatcov to dokazujú.

Viac ako 2000 náletov umožnilo zastaviť postup ISIS a koordinovane s irackými pozemnými silami dobyť 700 kilometrov štvorcových územia.

„Definitívne sa nám podarilo dostať Daech do defenzívy“ teší sa John Kerry. Viacero tisícok bojovníkov bolo zabitých, z ktorých polovica patrila do riadiaceho štábu. Stovky vozidiel, tankov, delostreleckých pozícií a kasární bolo zničených. Sklady nafty a kapacity rafinérií kontrolovaných Daechom boli poškodené, finančné zdroje potrebné pre zaplatenie vojakov zničené.

Zostáva však ešte veľa čo robiť, aby sa vyvážili niektoré slabé miesta a definovala stratégia pre najbližšie mesiace, usudzujú USA.

Jedna zo základných výziev je nevyhnutná podpora irackej armády na zemi zničenej pri Mosule na začiatku leta. Spojenci sa angažovali, aby ju reorganizovali, znovu vyzbrojili a vycvičili jednotky so zámerom získať dvanásť operačných brigád. Západ sa teší zo spolupráce s novou irackou vládou, ktorá je legitímna a verná.

Jej prvý minister Haidar al-Abádi už žiadal od medzinárodného spoločenstva viacej zbraní. John Kerry ho ubezpečil, že útočné pušky M16 prídu veľmi skoro.

Psychologická vojna

Členovia koalície prihliadajú aj k psychologickej vojne vedenej ISIS. Hľadajú prostriedky zabrzdiť regrutovanie militantov pre ISIS, blokovať finančné zdroje a odpovedať na propagandu. Na problém priepustnosti hranice so Sýriou sa vyslovil turecký minister Ahmet Davutoglu, že Turecko nie je schopné rozmiestniť svojich vojakov na 900-kilometrovej hranici.

Podľa hlásenia komisie Rady bezpečnosti OSN zverejneného v novembri, dosiahlo rady Daechu 15 000 zahraničných bojovníkov z 80 krajín a radikálnych organizácií v Sýrii a Iraku. Spojenci zamýšľajú lepšie kooperovať pri odchyte džihádistov na ceste do Sýrie, hlavne vďaka identifikáciám cestujúcich leteckých spoločností. Na konci nariadenia sa nachádzajú slová o tom, že určití členovia arabskej koalície sú na začiatku snahy vysušiť zdroje financovania a propagandy, ktorou sa živí Islamský štát.

Napriek demonštrácii jednoty a oslave prvých úspechov na zemi, chýba diplomatická stratégia Západu už od začiatku občianskej vojny v Sýrii. Spojenci chcú naraz eliminovať ISIS aj režim Bašára al-Asada, základné sily nepriateľov na zemi. ISIS zrodený z vojny v Iraku prosperoval vďaka sýrskemu konfliktu a nesvornosti svojich nepriateľov. Iracké, sýrske a kurdské sily nestačia na založenie širokej ofenzívy, ktorá by ISIS rýchlo porazila.

Preto Londýn a Washington sa pripravuje duševne na dlhú vojnu aj s dôsledkom zvýšeného terorizmu na Západe.

Zdroj: Le Figaro

foto: Le Figaro

Preklad: redakcia Svet preklade

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/PHO85b24074-a23f-11e4-8385-5a100538725e-805x453-800x450.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/PHO85b24074-a23f-11e4-8385-5a100538725e-805x453-300x300.jpgadminPolitikaEÚ,Stredný východKoalícia vedená USA zamýšľa stopnúť napredovanie ISIS po zemi. Ale ešte je na tom veľa práce. Vojna proti Daech-u bude dlhá a ťažká, predvídajú spojenci koalície šesťdesiatich krajín vedených USA, ktorá bojuje proti teroristickej organizácii v Iraku a Sýrii. Podľa britského ministra zahraničia Philipa Hammonda bude treba „najmenej jeden alebo dva roky“...