Bill Gates tvorí novú koalíciu v prospech čistých energií
Spoluzakladateľ Microsoftu Bil Gates vytvoril nový fond s viacmmiliardovými investíciami, aby zafinancoval čisté energie. Jeho iniciatíva sa stretla s ochotou aj u Marka Zuckerberga a Xaviera Niela.

Nové technológie proti klimatickému otepľovaniu
Bill Gates oznámil v pondelok založenie fondu, ktorý má uľahčiť financovanie ekologických projektov, jeho názov je Breakthrough Energy Coalition. Podnikateľ a filantrop sa má stretnúť v pondelok poobede s Barackom Obamom a Françoisom Hollandom, aby spolu zahájili konferenciu o klíme COP 21 – #COP21.

Na projekte COP21 sa zúčastňuje28 investorov pracujúcich v oblasti nových technológií a internetu. Medzi nimi sa nachádzajú aj Mark Zuckerberg z Facebooku a jeho manželka doktorka Priscilla Chanová a Jeff Bezos z Amazonu. Rôzne zahraničné osobnosti sa takisto zúčastňujú na financovaní COP21, napríklad čínsky miliardár Jack Ma – majiteľ skupiny Alibaba, Tatan Tata ako majiteľ indického konglomerátu Tata a ďalším je Xavier Niel – spoluzakladateľ projektu Free.

Uľahčovať výskum
Presná výška fondu nie je zatiaľ známa. Na webe tejto iniciatívy sa píše: „Viac ako doteraz, súčasný svet potrebuje energie dlhodobo skladovateľné a spoľahlivé, za prijateľné ceny a také, ktorých výroba neprodukuje uhlíkové splodiny. Tieto nové projekty čistých energií budú výsledkom zvyšovania úsilia vo výskume, zároveň budú do nich vložené dlhodobé a flexibilné investície.“

Kvôli dosiahnutiu takejto spolupráce medzi verejnosťou a privátnym sektorom sa prepojí Breakthrough Energy Coalition s Mission Innovation, čo je tiež iniciatíva 20 krajín investujúca prostriedky vo výške 20 mld. USD (18,9mld. €) pre výskum energií s limitom do roku 2020. V tomto projekte figuruje Francúzsko, USA, Japonsko, SA a India. Zároveň s výskumom vo verejnom sektore má uľahčiť iniciatíva Billa Gatesa financovanie inovatívnych firiem, ale tiež takých, ktoré majú problém v tvorbe fondov, pretože ekológia nie je považovaná za rentabilný sektor. Päť sektorov však bude privilegovaných: výroba elektriny, doprava, priemysel, poľnohospodárstvo a výkonnosť energetických systémov.

Vo svojom úvodnom prejave Bill Gates spomenul “údolie smrti”, ktoré rozdeľuje inovatívne koncepcie a ich komerčné využitie. Podľa neho ani vlády ani klasický súkromný kapitál nemôžu vyplniť túto priepasť. Apeluje skôr na iný typ súkromného investovania zacieleného na dlhodobé termíny a nové technológie a schopného podstúpiť založenie podniku s rizikovým kapitálom, ktoré je vysoko flexibilné a vytrvalé.

A tiež je schopný dúfať, že:
“Úspech tohto podnikania ustanoví potrebný test ekonomiky čistých konvenčných energií diktovanú trhom, ktorého budúcnosť na našej planéte je potrebná.”
Zdroj: Le Figaro

preklad redakcia SvP

foto: Wikimedia Commons

Bill Gates zakladá fond na výskum čistých energiíhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/BillGates-e1448903672219.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/BillGates-e1448903672219.jpgadminEkonomikaCOP21,Francúzsko,klimatické zmeny a ekonomikaBill Gates tvorí novú koalíciu v prospech čistých energií Spoluzakladateľ Microsoftu Bil Gates vytvoril nový fond s viacmmiliardovými investíciami, aby zafinancoval čisté energie. Jeho iniciatíva sa stretla s ochotou aj u Marka Zuckerberga a Xaviera Niela. Nové technológie proti klimatickému otepľovaniu Bill Gates oznámil v pondelok založenie fondu, ktorý má uľahčiť financovanie...