MapasyrieRuskenalety
Mapa ruskej ofenzívy. foto: Le Monde

30. októbra bude presne mesiac, čo začali ruské bomby rozrážať sýrske nebo v rámci operácie „proti medzinárodnému terorizmu“ začatej Vladimirom Putinom. Mesiac ofenzívy, ktorá spôsobila 600 obetí na životoch podľa sýrskeho pozorovateľa ľudských práv (OSDH), nedal však výsledky na zemi. Tieto sú veľmi pochybné a obmedzené.

Čo je cieľ úderov
Moskva bombarduje nielen ISIS, ale aj antiasadovských rebelov bojujúcich proti režimu Bašára al-Asada podporovaného jeho priateľom Putinom.

Mapy vykonaných úderov podľa údajov pozbieraných Americkým inštitútom vojenských štúdií a vyšetrujúcou skupinou Bellingcat potvrdzujú, že sú oblasti kontrolované opozíciou, hlavne guvernoráty Hama, Idlib a Aleppo na severozápade krajiny, ktoré mali na muške ruské letecké sily. Túto tendenciu možno pozorovať od prvého týždňa ruskej operácie.

Bilancia úderov
Podľa informácií získaných v teréne cez OSDH počas troch týždňov intervencie ruské nálety zabili:
– 279 umiernených rebelov alebo spojencov Al-Nusra Frontu, čo je sýrska vetva Al-Kajdy
– 185 civilov, z ktorých je 48 detí a 46 žien
– 131 džihádistov zo skupiny ISIS
Na porovnanie podľa OSHD útoky koalície vedené USA spôsobili smrť 3628 osôb z ISIS a 146 z Al-Nusra Front a iných islamistických skupín za vyše roka. Zabitých bolo aj 206 civilov počas náletov koalície.

Aké sú následky náletov na zemi
Ak režim v Damasku potešili operácie, ktoré „začínajú dávať veľké výsledky“, ruské údery však nemajú zmenené výsledky zásahov na zemi. Oporou Moskvy je hlavne sýrska armáda a jej ofenzíva, menovite v centrálnych provinciách Hama a Homs a tiež Aleppo, ale bez toho, aby zatlačila rebelov.
Cieľom je rozšíriť prevahu v sektoroch pri strategických cestách spájajúcich Aleppo s Damaskom, baštou režimu a podľa prorežimného denníka Al-Watan „odrezať cesty, po ktorých prichádzajú posily rebelom“.

V tom istom období sa ISIS dostala do životne dôležitých zón pre režim spojac tak Homs a Aleppo.
Znovudobitie stratených území režimom je pomalšie ako sa dúfalo. Opozícia voči sýrskej armáde a lojálnym silám voči režimu dostala totiž podporu od koalície. „Sú tlaky medzi Damaskom a Moskvou, pretože Rusi pochopili, že boli nadhodnotené možnosti režimu vojenského znovudobytia a vyprázdnenia vrecák síl odporu“, čo je hodnotenie podľa bližšie neurčeného diplomatického zdroja.
Toto je bilancia, ktorá by mohla dotlačiť Moskvu k zrýchleniu vyjednávaní na diplomatickom poli s predohrou vo štvrtok večer na medzinárodnej konferencii vo Viedni a o rezolúcii o sýrskom konflikte.

Nemocnice: boli zasiahnuté?
V posledných dňoch je počuť početné hlasy obviňujúce Rusko zo zásahov na nemocnice. Vo štvrtok 29. októbra Lekári bez hraníc rozšírili, že letecké útoky značne a vo zvýšenej miere zasahujú nemocnice, v ktorých zabili 35 osôb, no bez pôvodného zdroja údajov.

Sýrsko-americká lekárska spoločnosť obvinila Rusko, že jej údery zasiahli 5 nemocníc a zdravotníckych centier v regiónoch držaných vzbúrencami. OSHD oznámila, že nemocnica na vidieku na severozápade bola ostreľovaná ruským náletom, pričom zavinila 13 mŕtvych. Nemocnica v Latamné (Hama) bola zasiahnutá riadenou strelou, ktorej technológiu vlastní ruská armáda. OSHD tiež odsúdil zásahy civilov od ruskej armády, ktorá požiadala západných vojenských atašé „prinášať oficiálne výsledky alebo dementovať „ tie informácie, ktoré (Ruská strana) vyvrátila.

Podľa OSDH táto nová ofenzíva armády spôsobila trochu väčší exodus zo zón konfliktu v Sýrii. Pripomenuli, že 100 000 obyvateľov z provincií Hama, Aleppo a al-Lazíkije utieklo pod tlakom tejto operácie.
Zdroj a foto: Le Monde
preklad: redakcia SvP,

prezentačné foto: výbuch od ruskej rakety v Idlibe

Bilancia ruských náletov v Sýriihttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/SýRiaIdlibnálet-e1446161235827.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/10/SýRiaIdlibnálet-e1446161235827.jpgadminMAPYPolitikaBlízky Východ,Rusko30. októbra bude presne mesiac, čo začali ruské bomby rozrážať sýrske nebo v rámci operácie „proti medzinárodnému terorizmu“ začatej Vladimirom Putinom. Mesiac ofenzívy, ktorá spôsobila 600 obetí na životoch podľa sýrskeho pozorovateľa ľudských práv (OSDH), nedal však výsledky na zemi. Tieto sú veľmi pochybné a obmedzené. Čo je cieľ úderov Moskva...