Raef Badauí (en. Raif Badawi ), ktorý bol odsúdený na tisíc rán bičom, dostal druhý krát odklad výkonu trestu bičovania opakovane z dôvodu zdravotného stavu. Saudskí cirkevní sudcovia však jeho trest nezrušili a ani sa na to nechystajú, napriek odporu širokej svetovej verejnosti a OSN, ktorá vyhlásila toto konanie za kruté a nehumánne.

Okrem tohoto postupného zabíjania rozložného na dvadsať týždňov dostal bloger kritizujúci islam ešte desať rokov väzenia, na ktoré niet nádeje po uskutočnení pomalej popravy, že by ho mohol absolvovať. Kde je tu výchovný účinok u samotného odsúdeného je ťažké definovať. Zrejme má slúžiť toto stredoveké zaobchádzanie s vinníkom ako odstrašujúci príklad. Všetky údaje o jeho väznení svedčia o tom, že sa ocitol vo väznici, ktorá je na úrovni stredovekých európsky šatláv a jeho trest sa dá porovnať so stredovekým európskym útrpným právom.

Jeho manželka Ensaf Haidar požiadala oficiálne o jeho oslobodenie 13. januára 2015 z Montrealu, kam sa aj s ich deťmi odsťahovala.

„Raef sa nehojí dobre a ani neje dobre… Som hrozne znepokojená kvôli jeho zdraviu“ povedala.

„Má zlý zdravotný stav, je diabetik a bičovanie v piatok sa muselo konať. Väzenský lekár sa ešte nevyjadril,“ uviedla.

Raef Badauí mal v túto stredu 31 rokov. Býval moderátorom internetovej stránky Liberal Saudi Network, tiež sa stal laureátom ceny Reportéri bez hraníc za rok 2014 za slobodu tlače. Vo väzení musel tráviť čas už od roku 2012.

Jeho manželka Haidar uviedla ešte niekoľko závažných detailov, ktoré vypovedajú o celkových životných podmienkach jej manžela. „Pred troma týždňami bol prevezený do iného väzenia. Odvtedy, hoci viem, že robí všetko pre to, aby ma neznepokojoval, sa mi zdá, že je oňho lepšie postarané. To je prvé víťazstvo, pretože pred tým bol Raef uväznený v nezdravom preľudnenom väzení, kde bolo skoro 600 osôb natlačených v jedinej miestnosti. Nebolo tam dosť jedla, nedalo sa spať… Predstavte si, že od svojho výkonu trestu, ktorý nastúpil v roku 2012 a od  jeho bičovania 9. januára 2014 môj manžel nevidel vôbec denné svetlo!“

Ensaf Haidar, ktorá utiekla s troma deťmi do Kanady, požiadala kanadského premiéra Stephena Harpera, aby protestoval proti uväzneniu jej manžela u saudských autorít. Zároveň jej je nápomocná aj Amnesty International a minister spravodlivosti Kanady, ktorý apeloval s požiadavkou o milosť u saudských sudcov.

Toto všetko však zatiaľ nemá zjavné výsledky a úbohý bloger zrejme nemá nádej, že by vyšiel z väzenskej cely, aj keby ho omilostili a zrušili bičovanie.

Text: redakcia Svet vpreklade

Zdroje a foto: Le Monde, Le Nouvel Observateur

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Badauí-Raef.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/Badauí-Raef-300x270.jpgadminPolitikaislamRaef Badauí (en. Raif Badawi ), ktorý bol odsúdený na tisíc rán bičom, dostal druhý krát odklad výkonu trestu bičovania opakovane z dôvodu zdravotného stavu. Saudskí cirkevní sudcovia však jeho trest nezrušili a ani sa na to nechystajú, napriek odporu širokej svetovej verejnosti a OSN, ktorá vyhlásila toto konanie za kruté a nehumánne. Okrem...