Deň po republikánskom pochode, ktorého sa zúčastnilo viac ako 4 milióny osôb v celom Francúzsku, vláda upresnila 12. januára prvé pravidlá na zaistenie bezpečnosti na teritóriu a posilnenie antiteroristického dohľadu. Vyjadriac sa skoro ráno na BFM-TV RMC oznámil premiér Manuel Valls, že plán „Vigipirate“ bude uskutočňovaný na najvyššej úrovni a dodal, že množstvo rozmiestnených vojakov bude na úrovni, aká doteraz nebola dosiahnutá.

10 tisíc pomocných vojakov

V zmysle schôdze o vnútornej bezpečnosti v Elyzejskom paláci v pondelok ráno, minister obrany Jean-Yves Le Drian oznámil, že prezident F. Hollande nariadil mobilizáciu 10 000 vojakov od stredy večera na zaistenie bezpečnosti „citlivých bodov územia“.

Chránené školy a židovské náboženské miesta

4700 policajtov a žandárov zmobilizovali na ochranu 717 škôl a náboženských miest židovskej obce vo Francúzsku, dal na známosť minister vnútra, ktorý sa vyjadril pred rodičmi žiakov židovskej školy Yaguel-Yacoov v Montrouge.

Bernard Cazeneuve tiež oznámil menovanie prefekta Patrice Latrona povereného koordinovať bezpečnosť miest židovskej komunity.

Zlepšené prostriedky dohľadu

Manuel Valls si rovnako želal zlepšiť systém odpočúvaní, ktorý musí byť „výkonnejší“ a zovšeobecniť izoláciu islamských radikálov vo väzeniach. Premiér pripustil chyby v procese dohľadu nad pôvodcami strieľania proti Charlie Hebdo a proti kóšer supermarketu pri bráne Vincennes. „Je treba bezpochyby byť výkonnejší“ povedal s nádejou, že zákon o informáciách v príprave by mohol byť „schválený do troch alebo štyroch mesiacov v parlamente“.

„Existuje 1400 jednotlivcov, ktorí sú zapojení do odchodov do džihádu a terorizmu v Sýrii a Iraku, povedal Manuel Valls, a toto predstavuje v krátkom čase veľké zvýšenie.“

Dvaja pôvodcovia zabíjania v Charlie Hebdo, Chérif a Said Kouachi bezpochyby figurovali vo väčšom počte týchto akcií. Naopak, tretí atentátnik Amedy Coulibaly, „ktorý nikdy neodišiel, nebol v radaroch tajných služieb“ dodal.

„Tu je veľa práce vo väzeniach… je to najvyššia priorita“, povedal v čase, keď sa politici a súdy znepokojujú kvôli radikalizácii zadržaných. Riaditeľ väznice vo Fresnes (Val-de-Marne) skúma od polovice októbra zoskupovanie islamských radikálov, aby zistil, či taký „zostrih“ môže zaraziť nákazu. Je to nápad, o ktorom sa Christiane Taubira vyjadrila veľmi rezervovane na konci predošlého roka.

Manuel Valls je stále rezervovaný voči nápadu uzákoniť „Patriot Act“ na francúzsky spôsob vzhľadom k prijatým pravidlám USA po atentáte 11. septembra 2001, ktorý vyvolal „to čo sa stalo o niekoľko rokov v Iraku“, krajine, do ktorej urobili inváziu koaličné vojská pod velením USA a ktorá sa ponorila do náboženského chaosu“.

Premiér apeloval, aby sa nenechal zabudnúť duch 11. januára hlavne v školách . „Každý musí prevziať zodpovednosť“ zdôraznil volajúc po „odpovedi celej spoločnosti a v prvom rade školstva aj laického“.

zdroj: Le Monde

preklad: redakcia Svet v preklade.sk

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/4553767_6_15d3_les-chefs-d-etat-et-de-gouvernement-rassembles_0eafd215bc7a2f27aa5de990600b0538.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/01/4553767_6_15d3_les-chefs-d-etat-et-de-gouvernement-rassembles_0eafd215bc7a2f27aa5de990600b0538-300x300.pngadminPolitikaFrancúzsko,islamDeň po republikánskom pochode, ktorého sa zúčastnilo viac ako 4 milióny osôb v celom Francúzsku, vláda upresnila 12. januára prvé pravidlá na zaistenie bezpečnosti na teritóriu a posilnenie antiteroristického dohľadu. Vyjadriac sa skoro ráno na BFM-TV RMC oznámil premiér Manuel Valls, že plán 'Vigipirate' bude uskutočňovaný na najvyššej úrovni a dodal,...