Antiteroristický úder z piatka 8. apríla v Belgicku, ktorý viedol k obvineniu štyroch osôb, z ktorých Mohamed Abrini znamená najväčší pokrok v priebehu víkendu, čo sa týka vyšetrovani atentátov v Paríži a Saint-Denis  so 130 obeťami a tiež v Bruseli s 32 obeťami.

Mohamed Abrini je totožný s mužom v klobúku zo záznamu kamery na letisku Zaventem.

Abrini, ktorý bol hľadaný po celej Európe od uväznenia svojho komplica 18. marca v Bruseli, bol v piatok zatknutý v Anderlechte, neskôr bol daný naňho zatykač, čo v zmysle belgickej jurisdikcie značí obdobie osobnej slobody počas vyšetrovania dotknutého.

Bol rýchlo identifikovaný ako muž, ktorý sprevádzal dvoch kamikadze v Zaventeme. Nafilmovaný ako muž s čiapkou videokamerami 22. marca do piatka nebol známy. Svoju vestu hodil do odpadkového koša a znovu pod rukou predal čiapku, uviedol belgický federálny súd.

Belgicko-marocký muž, 31-ročný, viacnásobný delikvent známy policajtom pre „svoje kontakty v kruhoch islamských radikálov a džihádistov v Molenbeeku“ je považovaný za jedenásteho muža z atentátov v Paríži a Saint-Denis.

Je podozrivý z uskutočnenia dvoch ciest medzi Bruselom a Parížom s dvoma bratmi Abdeslamovcami počas dní predchádzajúcich útokom v Paríži a vyšetrovatelia si myslia, že boli spoznaní v Bruseli počas posledného konvoja, ktorý priviedol teroristov do Paríža. Súc na úteku od novembra Abrini zmizol na štyri mesiace ako aj Salah Abdeslam. Znovu sa objavil niekoľko dní po zatknutí posledného menovaného.

Abrini je už obvinený, to znamená, že sú naňho vážne indície o vine kvôli jeho účasti na atentátoch v Paríži a Saint-Denis. Je tiež v spise belgických atentátov kvôli účasti na aktivitách skupiny teroristov, teroristických vrážd a pokusov o teroristické atentáty.

Identifikovali aj druhého muža z atentátu na metro v Maelbeeku

Muž, Osama K., tiež zatknutý potom obvinený, bol identifikovaný ako „druhý muž, ktorý bol prítomný počas uskutočneného atentátu na stanici metra Maelbeek“, kde sa dal vyhodiť do vzduchu Chalid El-Bakraoui.

Osama K. bol nafilmovaný počas toho ako diskutoval so samovražedným atentátnikom chvíľu predtým ako posledný menovaný uskutočnil samovražedný výbuch. Tiež bol nafilmovaný v bruselskom obchodnom komplexe City 2 ako kupuje tašky, ktoré použili atentátnici na letisku. Až do tejto chvíle hľadaný pod identitou falošného figuranta s falošným sýrskym pasom na meno Naïm Al-Hamed, prišiel Osama K. do Európy s tokom migrantov cez grécky ostrov Leros 20. septembra 2015.

Dvaja iní muži, Hervé B.M. s rwandskou národnosťou a Bilal E.M., ktorí mohli byť prepojení so „Sharia4Belgium“ – organizáciou poverenou regrutovať džihádistov, boli tiež v priebehu tohto víkendu zatknutí.

Bunka džihádistov v Bruseli chcela ešte raz zaútočiť v Paríži

Podľa oznámenia belgického federálneho súdu z nedele, skupina podozrivých bola vypočutá a vyšlo najavo, že bunka džihádistov založená v Bruseli chcela znovu udrieť vo Francúzsku, ale rozhodla sa nakoniec konať v hlavnom meste Belgicka, pretože sa znovu stlačil zverák na jej členov.

Súd odhaduje, že po zatknutí Salaha Abdeslama a troch iných osôb päť dní pred atentátmi v Bruseli boli ostatní podozriví tlačení zostávajúcimi členmi bunky, aby zmenili svoje plány. Medzi nimi mohol figurovať Reda Kriket, je to 34-ročný Francúz z konca marca a hlavný podozrivý vo vyšetrovaní atentátu vykonanom vo Francúzsku.

Hlavní podozriví z vražedných atentátov sú buď mŕtvi alebo vo väzení, stav pohotovosti zostáva

Hlavní podozriví z atentátov v Paríži a Saint-Denis a Bruselu sú zrejme mŕtvi alebo pod zámkom. Napriek napredovaniu vyšetrovania zostáva minister vnútra Belgicka Jan Jambon opatrný: “Sú možno ešte ďalšie bunky na našom území stále aktívne“. Charles Michel, premiér, pripomína, že sily štátu zostávajú v stave pohotovosti kvôli teroristickej hrozbe.

Pre premiéra Manuela Vallsa vyzerá zámer autorov atentátov v Bruseli vykonať nové útoky vo Francúzsku ako „predbežná skúška na vyššie hrozby, ktoré platia pre celú Európu a špeciálne pre Francúzsko“, upresnil, „že nie je potrebné viac špekulovať“ v tomto štátiu vyšetrovania.

zdroj: Le Monde

preklad: redakcia SvP

Atentáty v Paríži a Bruseli: prvé priznania zatknutýchhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Bruseltrajadzihadi-e1458762122672.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2016/03/Bruseltrajadzihadi-e1458762122672.jpgadminPolitikaislam,Preklad z francúzštiny,terorizmusAntiteroristický úder z piatka 8. apríla v Belgicku, ktorý viedol k obvineniu štyroch osôb, z ktorých Mohamed Abrini znamená najväčší pokrok v priebehu víkendu, čo sa týka vyšetrovani atentátov v Paríži a Saint-Denis  so 130 obeťami a tiež v Bruseli s 32 obeťami. Mohamed Abrini je totožný s mužom v klobúku zo záznamu kamery na letisku Zaventem. Abrini, ktorý bol hľadaný po celej...