Šesť teroristických útokov sa simultánne uskutočnilo v Paríži v piatok 13. novembra v noci. Predbežná bilancia je podľa radnice mesta Paríž najmenej 112 mŕtvych, z ktorých je 70 počas jediného útoku v koncertnej sále Bataclan v 11. arrondismente. „Je viacero desiatok zabitých. Je to strašné“, oznámil prezident F. Hollande, ktorý reagoval chvíľu po polnoci, keď ešte atentáty pokračovali.

Predbežná bilancia obetí stúpla neskôr na 120 podľa parížskeho prokurátora Republiky Francoisa Mollinsa. „Päť teroristov zabili“, dodal.

Podľa zdroja v riaditeľstve polície zabili najmenej dvoch útočníkov. Desiatka tiel bola pozbieraná pred nemocnicou Saint-Louis a 18 mŕtvych v strieľačke na ulici Charonne. Podľa radnice štvrte Saint-Denis zabili 6 osôb v sérii explózií, z ktorých boli traja samovražední atentátnici.

Útok v Bataclane
Najťažší útok sa konal na križovatke bulvárov Richard-Lenoir a bulváru Voltaire, kde podľa viacerých svedectiev bolo zajatých viacero rukojemníkov. Podľa svedkov z kruhov bezpečnosti chvíľu po polnoci bolo počuť viacero výbuchov, ktoré boli uskutočnené okolo koncertnej sály. Ambulancie pokračovali v premávke zatiaľčo centrálne vedenie polície potvrdzovalo útok.

Nicolas Chapuis, novinár z Le Monde prítomný v blízkosti Bataclanu videl od 22.30 hod. policajtov postupovať kryjúc sa za autami, aby sa ochránili pred salvami automatických zbraní. Elitná jednotka polície RAID bola na mieste. O 23,20 hod. desiatka osôb v koncertnej sále zdvihla ruky do vzduchu.

Hlava štátu vydala dekrét o mimoriadnom stave na celom území. Tiež oznámil zatvorenie hraníc. Hollande prijal podporu šéfa opozície Nicolasa Sarkozyho. Prehliadky budú konané v celom Ile-de-France. Všetky poriadkové sily boli zmobilizované, 1500 vojakov bolo povolaných na posilnenie počas noci. Podľa Parížskej unverzity budú školy a univerzity zatvorené celú sobotu. Školské výlety sú zrušené.

Bol vyhlásený plán pre krízové situácie a prvú pomoc pre Verejné nemocnice Paríža.

Rada obrany má zasadať v sobotu ráno v Elyzejskom paláci. Francois Hollande anuloval svoju účasť na G20 v nedeľu a pondelok v Turecku. Volebná kampaň regionálnych volieb bola zrušená veľkým počtom kandidátov.

Útoky, ktoré boli koordinované, sa zamerali na reštauráciu v 11. obvode s názvom Le petit Cambodge a na bar Le Carillon. Neďaleko odtiaľ sa nachádza sála Bataclan a terasa kaviarne La Belle Equipe na ulici Charonne, kde všade boli teroristické útoky. Dve explózie vybuchli pri prístupe na štadión Francúzska. Dráha teroristov bola políciou posúdená ako riadená. Bolo otvorené vyšetrovanie viacerými antiteroristickými organizáciami – SDAT, DGSI a protiteroristickou sekciou v SAT.

Vláda zvolala mimoriadnu radu ministrov o polnoci ešte v piatok. Policajná prefektúra Paríža odporučila Parížanom a obyvateľom Ile-de-France nevychádzať z domov okrem nevyhnutných prípadov.

Prezident, ktorý bol na zápase Francúzsko-Nemecko, bol evakuovaný už počas série výbuchov. Časť publika zostúpila panicky na plochu počas zápasu. Podľa zdroja z prefektúry v Seine-Saint-Denis počas výbuchov zomreli dve osoby a 9 bolo zranených. Výbuchy boli zamerané na tri budovy blízko štadióna, na dva fast-foody a jednu piváreň.
Novinár z Le Monde, ktorý prišiel pred Le Petit Cambodge na rohu ulice Bichat a Alibert uvidel viaceré telá na chodníku medzi reštauráciou a barom oproti Le Carillon. Podľa zdroja v nemocnici Saint-Louis, streľba spôsobila 12-14 úmrtí a urgentných prípadov.

Južnejšie odtiaľ na križovatke ulíc Faidherbe a Charonne po 22. 00 hod. jedna žena videla muža vystupovať z auta a strieľať zbraňou veľkého kalibru na terase kaviarne La Belle Equipe v 11. obvode. Tu bolo podľa polície zabitých 18 ľudí v jedinom útoku.

Na tomto mieste prítomný novinár z Le Monde bol svedkom hroznej scény: jedna žena, postava pokrytá krvou, spadla do náručia nejakého chodca. Viacero tiel ležalo na zemi. Hasiči a policajti prichádzali postupne rozmiestňujúc sa v bezpečnej vzdialenosti.
Mapa útokov

Mapa útokov14nov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Le Monde, mapa: Le Monde

preklad redakcia SvP

Atentáty v Paríži: 120 mŕtvychhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Mapa-útokov14nov.pnghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2015/11/Mapa-útokov14nov.pngadminFrankofónne štátyPolitikaFrancúzsko,islam,terorizmusŠesť teroristických útokov sa simultánne uskutočnilo v Paríži v piatok 13. novembra v noci. Predbežná bilancia je podľa radnice mesta Paríž najmenej 112 mŕtvych, z ktorých je 70 počas jediného útoku v koncertnej sále Bataclan v 11. arrondismente. „Je viacero desiatok zabitých. Je to strašné“, oznámil prezident F. Hollande,...