Kto bol niekedy v múzeu Orsay na nábreží Seiny a stál pred ním, určite nezabudol na obrovské plátno znázorňujúce ateliér maliara Courbeta. Múzeum Orsay v Paríži uskutočňuje nevyhnutnú reštauráciu obrazu od francúzskeho maliara Gustave Courbeta. Jedná sa o monumentálne dielo „Ateliér Maliara“ s rozmermi 359 × 598 cm.

Múzeum dielo reštauruje pred očami návštevníkov oddelené len sklom. Tiež je nútené vyberať dobrovoľné príspevky. Celá oprava maľby má stáť 600 tisíc €, zatiaľ vybrali 100 tisíc. Dielo bolo dokončené v roku 1855 a v tom istom roku bolo slávnostne vystavené v súkromnej galérii umelca s názvom Pavillon du réalisme, pretože riaditeľstvo Svetovej výstavy v Paríži ju odmietlo zaradiť do svojej expozície.

Po smrti autora dielo predala vdova maliara Antoinovi Victorovi Desfossému, ktorý plátnom vyzdobil svoje amatérske divadlo. V roku 1920 však toto skvelé realistické výtvarné dielo odkúpilo múzeum v Louvre v Paríži za 700 tisíc frankov.

Olejomaľba má aj historickú hodnotu, keďže na nej Courbet spodobnil svojich priateľov, napríklad Charlesa Baudelaira, Champfleuryho alebo básnika Proudhona.

Dnes sa hľadá skoro také istá suma, za akú ju Louvre kúpil a treba povedať, že francúzsky štát na toto nemá.

Courbet_LAtelier_du_peintre

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Courbet_LAtelier_du_peintre-781x460.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/12/Courbet_LAtelier_du_peintre-300x300.jpgadminKultúraFrancúzsko,Výtvarné umenieKto bol niekedy v múzeu Orsay na nábreží Seiny a stál pred ním, určite nezabudol na obrovské plátno znázorňujúce ateliér maliara Courbeta. Múzeum Orsay v Paríži uskutočňuje nevyhnutnú reštauráciu obrazu od francúzskeho maliara Gustave Courbeta. Jedná sa o monumentálne dielo 'Ateliér Maliara' s rozmermi 359 × 598 cm. Múzeum...