Asteroid zaparkovaný na orbite bude zdrojom kovov

Psyche foto: NASA

Vedci v NASA prepracovali plánovanú cestu misie robotov na gigantický asteroid, ktorého cena bola odhadnutá na 10 000 kvadriliónov USD, čím dosiahli skrátenie plánovaného pobytu v kozme o štyri roky skôr.

Asteroid sa volá „16 Psyche“ a je to planetoid s priemerom 253,2 km, ktorý sa nachádza v hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom a je vytvorený väčšinou zo železa a niklu. Planetoid objavil na oblohe v roku 1852 taliansky astronóm Annibale de Gasparis.

V súčasných trhových cenách je tento asteroid odhadovaný na hodnotu 10 000 kvadriliónov ($10,000,000,000,000,000,000) USD. Ak by sa asteroid Psyche podarilo dovliecť  loďami na orbitu Zeme, mohla by sa na ňom zahájiť  ťažba minerálov. Samozrejme, najprv by sa museli nájsť štáty a ich firmy, ktoré by planetoid kúpili a vyťažili. Na porovnanie, celková pozemská ekonomika je hodna okolo 74 triliónov USD.

Jim Green, riaditeľ divízie NASA Planetary Science Division, uviedol: „Vyzývame tím, ktorý plánuje misiu, aby skúmal, či by mohol skorší dátum štartu poskytnúť výhodnejšiu dráhu smerom ku asteroidu Psyche a tak by sa našla skvelá cesta“. Tento citát pochádza z tlačového média NASA.

„To nám umožní uskutočňovať naše vedecké ciele a redukovať náklady“, dodal.

Pôvodný dátum štartu misie bol stanovený na rok 2023 s plánovaným príchodom v roku 2030.

Pri použití novej trajektórie so štartom v lete 2022 by bol príchod do pásu asteroidov v roku 2026.

Kľúč ku galaktickej skratke je úžasná vec: popri zrušení plánovanej podpory gravitácie Zeme tím špecialistov rozlúskol problém ako sa vyhnúť diere zastavujúcej alebo vyrovnávajúcej gravitačný nástroj pri prechádzaní vlečeného asteroidu v blízkosti Slnka.

„Najväčšia výhoda je výborná dráha, ktorá nám dáva dvojnásobnú rýchlosť a je oveľa efektívnejšia čo sa týka finančných nákladov“, hovorí Lindy Elkins-Tanton, ktorý je v hodnosti Principal Investigator v Arizonskej štátnej univerzite v Tempe.

Kozmická loď Psyche
Umelecky spracovaný model kozmickej lode Psyche

V tíme NASA kolujú špekulácie o asteroide, či by tento mohol byť stuhnutým jadrom planéty.

Elkins-Tanton predvídavo povedal pre Global News Canada v januári, že „je to neobvyklý objekt“.

„Jedine ak by sme mohli uloviť veľký kus kovu a stiahnuť ho sem… ako by sme to mohli urobiť? Mohli by ste si sadnúť na to a vďaka tomu kontrolovať pozemské zdroje, niečo ako keď sa kontroluje súkromnými firmami ťažba diamantov a chrániť svoj vlastný trh? Ak sa rozhodnete, budete to môcť privliecť a budete môcť rozriešiť problém ľudstva so zdrojmi kovov na všetky časy? Toto je divoká špekulácia, očividne.“

Zariadenie pre misiu Psyche stavané v „Space Systems Loral“ (SSL) v Palo Alto v Kalifornii  bude zdokonalené. Namiesto pôvodného tvaru, ktorý predstavovala štvorpanelová solárna anténa usporiadaná v priamej línii na tej istej strane zariadenia, nový dizajn predstavuje výkonnejšie zariadenie v tvare „x“ na každej strane lode.

„Zväčšením rozmeru solárnych antén bude mať kozmický dopravný prostriedok silu potrebnú na to, aby vyvinul vyššiu rýchlosť ako podmienku zmenenej misie“, hovorí Steve Scott, manager programu SSL Psyche.

Zariadenie Psyche je súčasťou výskumného programu NASA, série nízkonákladových, presne zameraných robotických misií, ktoré budú skúmať slnečný systém. Misia Psyche je len jednou s viacerých prieskumov, aktuálne nechce ťahať túto gigantickú kovovú loptu k Zemi.

Presnejšie, misia chce vyšetriť, či Psyche je jadrom bývalej planéty, ako je stará, či je formovaná podobným spôsobom ako jadro Zeme a či je podobný jej povrch ako má Zem.

preklad: redakcia SvP, editácia vecných údajov podľa Wikipédia.sk

zdroj: Russia Today

Uložiť

Uložiť

Asteroid Psyche: hoden 10 000 kvadriliónov USDhttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/16psyche-e1495761815510.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2017/05/16psyche-e1495761815510.jpgadminEkonomikaVedaVeda,VesmírAsteroid zaparkovaný na orbite bude zdrojom kovov Vedci v NASA prepracovali plánovanú cestu misie robotov na gigantický asteroid, ktorého cena bola odhadnutá na 10 000 kvadriliónov USD, čím dosiahli skrátenie plánovaného pobytu v kozme o štyri roky skôr. Asteroid sa volá '16 Psyche' a je to planetoid s priemerom 253,2 km, ktorý sa nachádza v hlavnom páse asteroidov...