AssassinsCreedPC-hra a film s historickým prostredím a scenárom, ktorý kopíruje z nadhľadu udalosti Francúzskej revolúcie (1789) zobudila francúzsku politiku tak, že si začala všímať „očierňovanie veľkej Revolúcie“ v pc-hre Assassin´s Creed Unity, ktorá vyšla 13. novembra. Kandidát Ľavého frontu v prezidentských voľbách Jean-Luc Mélenchon kritizoval verejne túto novú hru, čím jej poskytol reklamu na najvyššej úrovni. Podľa neho sa scenár hry zaoberá hlavne chaosom počas obdobia 1791-1793 vo Francúzsku, vraždami, templárskymi komplotmi a masovou manipuláciou.

Podľa profesora histórie na univerzite v Lille Hervé Leuwersa sa jedná výhradne o bojovú pc-hru v urbánnom prostredí Paríža, sústredenú hlavne na násilie, boj, elimináciu a virtuálnu smrť, čo sú kultúrne kódy tohto druhu elektronickej zábavy. Podľa neho developeri hry mali v úmysle takto kritizovať historický predel tak dôležitý pre vnímanie francúzskej histórie v mysliach Francúzov.

Komentár: Pravda o tejto hre bude asi trochu iná, než si myslia Leuwers aj Mélenchon. Developeri tvoria obchodný produkt, ktorý má aj sociálne a marketingové funkcie, o ktorých títo veľmi dobre vedia. To, že akceptovali scenár, ktorý na pozadí Francúzskej revolúcie popisuje činy bojovej skupinky postáv, ktorých činnosť je poprekladaná so skutočnými revolučnými dejmi, už z podstaty veci skryto komentuje udalosti revolúcie, ktorá aj z pohľadu mnohých historikov nebola vôbec zamatová. Rieky krvi, čo sa preliali sú historický údaj a nie ohováranie.

Problémom zostáva výsledok, ktorým je v krvi okúpaná demokracia, s ktorou sa Francúzi stotožňujú a považujú ju za základný pilier moderného Francúzska. Paradoxy vlastnej histórie sa však vyskytujú u každého národa, Francúzi nie sú žiadna výnimka, a preto to netreba dramaticky  zvýrazňovať.

Developeri hry a filmu  Assassin´s Creed Unity použili populárnu tému, ktorá sa konštantne zmieňuje v literatúre, filme a divadle, a o ktorej dúfajú, že im prinesie veľkú popularitu a hranosť. Jednotka bojovníkov, ktorá bojuje proti monarchistom a extrémnej pravici v prospech ľudových más je skôr proľudová a prorevolučná. Preto argumenty o tom, že je to očierňovanie, od ľavicového politika mi pripadajú kontraproduktívne…

Súvisiaci článok: Premiéra filmu podľa pc-hry Assassin´s Creed Unity

Text redakcia SVP

Zdroj: Le Monde,

 

https://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AssassinsUnity.jpghttps://svetvpreklade.sk/wp-content/uploads/2014/11/AssassinsUnity.jpgadminKultúraFilm,Francúzsko,PC hry,USAPC-hra a film s historickým prostredím a scenárom, ktorý kopíruje z nadhľadu udalosti Francúzskej revolúcie (1789) zobudila francúzsku politiku tak, že si začala všímať „očierňovanie veľkej Revolúcie“ v pc-hre Assassin´s Creed Unity, ktorá vyšla 13. novembra. Kandidát Ľavého frontu v prezidentských voľbách Jean-Luc Mélenchon kritizoval verejne túto novú hru, čím jej poskytol reklamu na...